Jump to content

Placute de frana uzate inegal


toni
 Share

Postare recomandată

Salutare

Va aduc la cunostinta o problema (asa de sarbatori): dupa ce am schimbat discuri+placute de frana fata in urma cu vreo 4-500km am observat azi ca suprafata placutelor de frana care calca pe disc nu este uzata egal pe toate aria ei; adica partea dinspre botul masinii este mai uzata iar acum placutele de frana (cele de pe exterior ca numai acolo am putut sa ma uit) arata ca un trapez (laturile mici sunt grosimea placutei iar laturile mari suprafata placutei).

Asta ar insemna ca etrierul nu calca bine iar forta de apasare a lui nu este acceasi pe toata suprafata placutelor. De ce? Asta ar explica si de ce nu sunt pe deplin mulumit de forta de frana a masinii de la schimb, la franare puternica parca aluneca placuta de disc si nu franeaza asa cum eram obisnuit.

Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urata treaba Toni!

Nu le lasa asa ca e periculos! Banuiesc ca schimbul l-ai facut cu piese identice cu ce ai avut inainte nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit ceva similar cu ani in urma la puntea spate. Se uzase numai placuta din interior si foarte stramb, le-am schimbat din nou dupa numai 2000km si n-am mai avut probleme. Mecanicul care le-a schimbat a doua oara m-a intrebat cine e geniul care le-a montat ca ar trebui sa-si gaseasca alt job. N-am intrat in discutii cu el dar am inteles ca fusesera montate stramb, omul nu le bagase in gaura cum trebuie sau ceva de genul asta. Cert e ca fusese greseala de montaj, nu stiusem pana atunci ca asa ceva e posibil dar uite ca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@X-Ecutor: nu, acum am discuri sport perforate Zimmermann si placute Ate.

@Deceunik: m-am gandit si eu la eroare de montaj dar am stat langa ei cand le-au pus si nu prea vad unde sa fi gresit ca e relativ simpla treaba.

Alte idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te uiti la placuta observi ca si ea e un pic trapezoidala, cu baza mare spre exterior, adica exact acolo unde roade forta de frecare mai tare (gindeste-te ca e mai departe de axul rotii, momentul este mai mare, corespunzator cu bratul fortei)

de exemplu la masina de oras, placutele sint mincate mai rau cele de pe exterior, cele de pe interior au senzor de placuta terminata, pe care mecanicul le rupe instant cind le vede(daca imi arata placuta uzata cele de pe exterior sint fier pe fier de mult timp).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pistonasul (ca presupun ca e doar unul, nu?) nu se misca uniform si / sau carcasa etrierului nu culiseaza cum trebuie pe cuiele de ghidaj.

Parerea mea, h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DragosR: eu inteleg ce zici tu, dar pana acum nu am mai vazut asa ceva si in plus le am decat de 400km. M-am uitat si la Octavia tatalui meu si sunt uzate perfect uniform pe toata suprafata, placuta nu face unghi cu discul si are 45k km cu ele.

@andREI: asta ma gandesc si eu, dar chiar asa mare coincidenta, sa se intample pe ambele parti (stanga/dreapta) si numai dupa ce le-am schimbat ?!

Ca sa fiu si mai clar, cam asa arata placutele exterioare la mine:

exterior (etrier/janta) |----\ disc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum trebuie sa le shimbi din nou inainte sa-ti afecteze discurile. Poate fi un set de placute nereusit cu duritate neuniforma. Eu as schimba si marca si service-ul. Adica ai facut o incercare cu ATE, asta-i viata, next. Si cu meseriasii aceeasi treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la un mecanic si mi-a zis sa nu-mi fac griji ca "e normal". Poate sa fie si din cauza formei placutei de frana cum zicea si DragosR iar cand se va duce partea aceea sa calce normal. Am intrebat mai intrebat pe cineva cu experienta si tot la fel mi-a zis sa nu-mi fac griji, dupa 1000km incolo se lasa cu adevarat franele noi.

Acum eu ce sa mai zic ... de schimbat nici nu imi pun problema, o sa le verific periodic sa vad cum se comporta, frane am deci din punctul asta de vedere stau linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 14 years later...

Buna ziua. Vreau si eu o parere, va rog. De mai bine de o luna mi se incalzeste roata stanga spate. Ultima oara cand am schimbat placutele pe spate am gasit uzura neuniforma, in sensul k pe dreapta mai aveam 0.5 - 0.8cm de placuta iar pe stanga, roata care se incalzeste acuma era pe fier k mi-a insemnat putin si discul.... Asta se intampla prin 11/2019. Din comoditate atunci nu m-am preocupat, cred k nici nu se incalzea  roata atunci.

Zilele astea, dupa aprox 10mii km de la ultimul schimb de placute, am demontat sa vad problema si din nou uzura neuniforma: pe stanga aproape 0 iar pe dreapta placutele sunt la jumate. Stiind k in trecut am avut ceva probleme cu etrierul din stanga (roata care incalzeste)  l-am schimbat, am pus si placute noi  si tot mi se incalzeste. Nu imi dau seama daca discul e ovalizat sau daca are vreo treaba rulmentul.  

Ma scuzati pt povestioara asa de lunga 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, aceeasi problema am avuto  eu dar pe fata,la mine a fost furtunul  flexibil de pe roata pina pe caroserie,sa desprins o bucatica de cauciuc de pe interior si facea ca supapa de sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

38 minutes ago, marius_n69 said:

Salut, aceeasi problema am avuto  eu dar pe fata,la mine a fost furtunul  flexibil de pe roata pina pe caroserie,sa desprins o bucatica de cauciuc de pe interior si facea ca supapa de sens.

Ok, ms. Frumoasa gluma si asta... Cam greu de depistat cred. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!