Jump to content

Probleme ax cu came 1.9 tdi


Alexandru P
 Share

Go to solution Solved by Bogdan.C,

Postare recomandată

jocul axial permis este de 0,15mm max...pt a controla jocul axial..

scoti tachetii hidraulici,montezi primul si ultimul ,,suport,, care tine axa si verifici jocul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionuț ai văzut bine ! Da, se bălăngăne pentru că volant se apleacă. Apoi se ridică și cureaua revine. Calin.g cureaua este Daico chiar. Cu teflon pe dedesubt. Că sa absoarbă zgomotul. Pusă la 243k. Distribuția am făcut-o la 224k cu curea Continental. La 243k era cam întinsă și am înlocuit-o crezând că e deformată. Am înlocuit atunci(din nou) și pompa de apa, că poate ea face zgomotul ! Nici o rezolvare. Mâine sper sa va arăt și camele cum se prezintă. Posibil sa fie și pentru mine o surpriză. Ultima oară când am văzut-o arăta ca nouă. Stiu jocul axial ,trebuie să nu depășească 0.15. dar eu abia aștept să văd jocul (bătaia) pe paliere cu ceasul comparator. Voiam să întreb, șuruburile care prinde capacele cuzineților și cele care prind axele rolelor de injecție la câți N se strâng?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 10 buc se inlocuiesc si se strang la 8nm si 90 grade .

Cele 8 buc se strang la 20nm si 90 grade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EEXCALADE e a 5-a curea pe care o văd pe mașină asta că face asa. A doua distribuție. Peste 5000 de km o voi pune pe a treia distributie de când am mașina. Cum spunea cineva, la 25o k toți suntem datori cu o axa cu came.

Mulțumesc pentru cuplu de strângere.

Modificat de mihai13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu reușesc să ridic axa din chiulasă din cauza cuplajului pompei de vacuum.

20170615_220323.jpg

Modificat de mihai13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa tandem se da jos ,necesita garnitura noua (sau oringuri)

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie scos și antigelul pentru operația asta. Și are 3 săptămâni de când am pus Hepu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,doar daca nu umbli la pompa de apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20170615_220630.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai ,imi pare ca nu ai mai facut operatia asta ,cauta pe cineva priceput sa te ajute la montaj

P.S. Siliconul nu are ce cauta pe acolo . In total se pun doar 8 picaturi la cala 1 si 5 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie. Mă descurc. Cu manualul de reparație in mâna.Capacele cuzineților. În ordine de la roata dințată. Axa nu iese pentru că cuplajul stă de-a curmezișul. Iar supapele îmi tensionează ansamblu! Întrebarea este că vreau sa răsucesc axa la 90° și astfel va ieși din cuplaj ptr că va veni cu dunga în sus. Cum trebuie sa poziționez vilbrochen ul că sa nu atingă in pistoane supapele? Acum vilbrochenul este blocat cu cala la semn. Îl las așa sau îl dau cu semnul in jos ca să se poziționeze pistoanele la mijloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pompa tandem jos ,pe toata perioada reparatiei distributia ramane la semne 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie. Mă descurc. Cu manualul de reparație in mâna.Capacele cuzineților. În ordine de la roata dințată. Axa nu iese pentru că cuplajul stă de-a curmezișul. Iar supapele îmi tensionează ansamblu! Întrebarea este că vreau sa răsucesc axa la 90° și astfel va ieși din cuplaj ptr că va veni cu dunga în sus. Cum trebuie sa poziționez vilbrochen ul că sa nu atingă in pistoane supapele? Acum vilbrochenul este blocat cu cala la semn. Îl las așa sau îl dau cu semnul in jos ca să se poziționeze pistoanele la mijloc? 

Când am pus siliconul nu aveam manual de reparație. Voi curăța tot. Când cala e pusă la vilbrochen in ce poziție stau pistoanele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PMS ,pistonul 1 si 4 sunt la punctul mort superior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa vilbrochenul pus la punct,daca ai blocat pinionul axei cu came tre sa scoti boltul altfel nu iti iese axa

rotesti la mana de axa si tre sa iasa....cand remontezi lobul 1 de pe axa sa fie intreptat inspre botul masinii,...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu bolțul mă ține, ci cuplajul pompei tandem care acum este poziționat de-a curmezișul. Trebuie să răsucesc axa 90° și apoi o pot ridica. Dacă o răsucesc va apăsa pe supape, care îmi este teamă că vor atinge de pistoane ! Dacă la semn vilbrochenul are 2 pistoane sus și 2 jos, mă gândesc să îl răsucesc și pe el la 90° ca să poziționez pistoanele la mijlocul cursei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza pompa ca o sa scoti axa greu, dar nu o sa mai intre veci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai ,parca te ghidai dupa elsawin .

La montaj tot trebuie sa dai pompa jos ,altfel cala 5 nu o sa etanseze cu garnitura pompei si o sa curga ulei 

Cala 5 trebuie perfect aliniata cu chiulasa 

Ia o pauza , recapituleaza pasii din  elsawin si apo o sa reusesti 

Pune inapoi cala 2 si 4 ,apoi da jos tandemul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles EEXCALADE. Mâine plec după garnituri de pompă tandem și cele 18 șuruburi. Câți bani să mai pregătesc????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dinamometrica ai?altfel degeaba iei suruburi noi...in medie 5 euro bucata la suruburi,cel putin alea 8 de m8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubul care tine fulia trebuia desfacut prima data ,apot iti trebuie presa ca sa scoti fulia.

Trebuie doar cele 10 suruburi ,garnitura tandem,semering ax ,silicon oe si restul 

Cele 8 suruburi care tin rampa se pot refolosi cu conditia sa le strangi la cuplu

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles. M-am și grăbit azi și nu am scos fulia, o scot mâine după ce scot axa afară. Am și dinamometrica, am luat azi, 200 lei, de la 10-210Nm. Problema este sa găsesc mâine șuruburile in stoc. În weekend am timp sa mă ocup pe îndelete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le gasesti la Materom sau la o reprezentanta vw/audi... cel tarziu a2a zi

Pune cala 2 si 4 ,daca nu o sa crape carcasa de plastic de la fulie cand scoti tandemul 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!