Jump to content

Capac rezervor blocat / inghetat [Passat CC]


alexandruu
 Share

Postare recomandată

sal .

acum 2 zile am spalat masina la o spalatorie intr-o parcare subterana, unde temp era peste o grade si apoi am lasat-o cam 1h acolo . seara cand am vrut sa alimentez surpriza, nu mai puteam deschide capacul la rezervor. am dat cu spray de iale, dar nimic, nici macar a doua zi cand afara erau 2 grade . cand dau sa il deschid se aude un sunet acolo, ca si cum s-ar actiona un mecanism ceva, dar de deschis nu se dechide.( da nu cred ca mai e inghetat nimic acolo ). cum as putea sa il deschid manual ? din portbagaj ?

e vb de passat cc

Modificat de alexandruu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti accesa parghia de deblocare manuala care se afla in spatele capitonajului din portbagaj - pe partea cu clapeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Ceva de genul am avut si eu pe un golf 4 si 3 zile nu stiam ce sa fac pana ce am tras tare de el si am putut accesa la buson. Dupa care i-am facut plinu si am inchis la loc dupa care am intrat pe forum sa vad care ii cauza si rezlovarea la problema.

Nu stiu daca te ajuta dar eu am tras tare am bagat surbelnita si nu sa stricat nimic, m-am mirat chiar cat de usor pot deschide hoti si accesa la rezrvor.

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pronet , sa vad , daca maine reusesc o programare la service, cred ca ma duc la ei, nu stiu cum sa desfac capitonaju ala, cred ca are si niste cleme, ma tem ca nu reusesc sa o mai pun cum era , dar daca sunt ocupati si nu au loc la service pana pe miercuri joi cred ca ma bag

ninu, e posibil sa se rupa cred daca fortez, alta solutie nu este ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca de la temperaturile scazute mecanismul sa se fi blocat. O situatie similara am patit si eu - am alimentat la prima ora a diminetii, iar cand sa inchid, surpriza - nu mai se inchidea (de fapt nu se mai bloca). Am deschis de cateva ori din buton si pana la urma a mers. Clemele daca le rupi nu-i bai - se inlocuiesc - asta decat sa fortezi cu surubelnita si sa distrugi si altceva pe acolo. Incearca eventual sa o lasi intr-o parcare subterana, unde temperatura este mai ridicata - poate isi revine.

Uite cum e la B6 - la CC in mod cert ca este la fel.

post-21426-0-38748600-1355670663_thumb.j

post-21426-0-90750900-1355670663_thumb.j

post-21426-0-57904800-1355670664_thumb.j

post-21426-0-14801100-1355670665_thumb.j

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am trecut prin asta.

Solutii:

-apasa butonul de deschidere de la bord. Apoi poti forta usor, cu simt, capacul rezervorului.

Cu o surubelnita al carei capat l-ai invelit intr-o carpa subtire. Daca nu vrea, nu-l forta. Nu poti sti cat e de groasa e gheata.

-ia o galetica cu apa calda din casa si o carpa. Odata ajuns la masina, inmoaie carpa in apa calda si tine-o pe

capacul rezervorului. Dupa un timp, se va debloca.

Spray-ul de dezghetare, in acest caz nu poate face mare lucru, este nevoie sa mentii caldura pe capac, pana

la deblocare.

Nu torni apa acolo, ci tii carpa calda presata si cand se raceste, repeti.

In scurt timp, se va dezgheta tot angrenajul clapetei.

Cineva intreba pe alt topic, inainte de a fi vremea asta urata, daca e bine sa ai iarna rezervorul plin.

Am scris ca da. Pentru ca daca pleci la drum poti ramane introienit, caz in care ai nevoie de combustibil.

Daca ai ramas fara combustibil si mai intervine si faza cu inghetarea clapetei de la rezervor....

Deci: iarna, mentineti rezervorul cat mai plin, macar la capacitatea de 2/3..

Modificat de Topp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

topp capacul nu e inghetat, ieri au fost si 2 grade fara in iasi , il pot misca, adica il pot apasa (1-2mm) si daca trag de el se misca 1mm.. dar pare tinut de sistemul lui de blocare (care ori e inghetat , ori s-a stricat - din cauza ghetii sau doar coincidenta ) .. in cazul asta carpa cu apa fierbinte mai poate ajuta la ceva?

cred ca am sa cobor acus si incerc sa vad poate am noroc

Modificat de alexandruu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

topp capacul nu e inghetat, ieri au fost si 2 grade fara in iasi , il pot misca, adica il pot apasa (1-2mm) si daca trag de el se misca 1mm.. dar pare tinut de sistemul lui de blocare (care ori e inghetat , ori s-a stricat - din cauza ghetii sau doar coincidenta ) .. in cazul asta carpa cu apa fierbinte mai poate ajuta la ceva?

cred ca am sa cobor acus si incerc sa vad poate am noroc

Sigur ca da, la mine a mers.

I

ncercati cu WD-40, face minuni

WD-40 la gheata?! Este pentru curatarea mecanismelor, asa stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ramas cuiul blocat, nu se mai trage inapoi. Am patit si eu acum cateva ierni, la alta masina ce-i drept dar principiul e valabil si-aici cu siguranta. La mine nu se mai inchidea ca ramanea cuiul tras inauntru cand deschideam. Trebuie mers in parcare subterana, probabil la vreun mall, sau dusa la spalatorie cu apa calda si insistat pe zona aia, sau cu feonul bagat aer cald pe langa capacul de la rezervor. Dupa deschidere, se da cu wd-40 si se actioneaza cu mana inauntru-afara de cateva ori pana se observa ca-si recapata mobilitatea si nu o sa mai ai probleme toata iarna cu el.

P.S. Principala caracteristica a wd-40 e aceea de degripant. :)

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este wd 40 face minuni, chiar si la yale inghetate, usi inghetate, chedere lipite, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dus masina la o spalatorie incalzita, si am incalzit capacul cu un feon , si nici dupa 10 min ( capacul era cald ) nu s-a deschis . deci nu e de la gheaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WD-40 la gheata?! Este pentru curatarea mecanismelor, asa stiu.

Inainte sa faci misto, citeste ce scrie pe el daca nu ai incredere in ce-ti spun.

Eu il folosesc de multi ani la broaste, yale, balamale si nu am probleme cu inghetatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si WD-ul, merg si spray-urile de yale...... :icon_thumleft: bine ca ati postat, ma duc sa dau si eu la rezervor, ca la yale am dat, de cand am ramas cu ele inghetate, saptamana trecuta......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WD-40 la gheata?! Este pentru curatarea mecanismelor, asa stiu.

Inainte sa faci misto, citeste ce scrie pe el daca nu ai incredere in ce-ti spun.

Eu il folosesc de multi ani la broaste, yale, balamale si nu am probleme cu inghetatul.

Nu inteleg cum ai dedus tu ca fac ,,misto''. Nici vorba de asa ceva, te rog sa fii mai retinut.

Am spus, in cuvinte putine, ca nu cunosteam proprietatea asta , a WD-40, ca e bun si la dezghetare.

Modificat de Topp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dus masina la service.. si dupa ce au reparat-o( au deblocat manual mecanismul, au curatat acolo, si au uns cu wd-40 presupun) am mers sa alimentez. la peco, surpriza, iar nu mergea se blocase, sun la service, si dupa 30 minute au venit de la service sa o repare si se pare ca ar fi o uzura ( microscopica) care face ca tija sa iasa din motoras , si probabil imi trebuie un motoras si o tija noua. dar sincer nu am nici un chef sa dau banii pe un motoras nou. eventual pe o tija .

alte idei daca mai are cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l pastrezi asa si eventual la fiecare alimentare sa-l deblochezi manual - prin portbagaj (frustrant de altfel la o asemenea masina), sau varianta 2 - dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat toate yalele si zavorul de la portbagaj cu spray pt dezghetat yalele.... de atunci nicio problema....nicio usa`blocata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nasol...am fortat si s-a rupt cuiul respectiv :( acum sa astept sa treaca sarbatorile sa ajung la reprezentanta sa aflu cum pot rezolva, ce sa comand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mergi la reprezentanta...... :icon_geek: ce poti comanda......

da cu spray de yale - la rezervor si in toate manerele si yalele - daca vrei sa mai intrii iarna in Passat B6 - CC---..... dupa Cielo, singura masina la care ingheata manerele si nu poti deschide usile.

eu le dau saptamanal cu spray, cand sunt temperaturi negative - dupa ce au ramas cele din spate blocate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am patit am gasit sfaturi pe forum...pacat ca nu am citit. Nu stiu daca pot comanda cuiul singur sau vine cu motoras ceva nush

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata :) comandat motorasul 130 ron, pffiu credeam ca sare de 3-4 mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pffiu...Il puteai gasi pe la dezmembrari, cu cca 30 -50 lei.

Sunt site-uri de dezmembrari care iti puteau face o astfel de oferta, sincer.

Daca vrei, iti dau PM cu un astfel de site...in care iti faci cont...postezi un anunt cu cererea ta si primesti ,,tz'' oferte, din care alegi, dupa pret..

Acum, asta este, sa te bucuri de el!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Capac rezervor blocat / inghetat [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!