Jump to content

schimbare curea distributie


danny_alk
 Share

Postare recomandată

salutare tuturor. as dori sa stiu la un beetle cu motor de 1,4 16v la cati km se schimba cureaua de distributie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot motor de 1,4 16V si nu cred ca conteaza ca este pe VW sau Skoda sau Seat. Cureaua o schimbi cand vrei, DAR in carte scrie 120.000 Km. La mine prima schimbare dupa carte a avut loc la 121.000 Km. Asta este ce scrie si se aplica pentru curelele originale ( OEM ) si tari civilizate. Pentru Romania indicatiile sunt sa se schimbe la 90.000 Km. Normal ca daca ai o curea oarecare trebuie schimbata la 60.000. Unii zic ca si daca are un numar oarecare de ani trebuie schimbata chiar daca nu are KM, DAR in carte nu se pomeneste de ani.

( Eu acum am cureaua de 7 ani, 83.000 Km facuti in Romania, dar curea OEM pusa la reprezentanta-Vreau sa o schimb la 90.000 impreuna cu role si pompa de apa normal ).

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw recomanda prima verificare a curelei de distributie la 60K km apoi la fiecare 20K km .pentru acest motor nu are recomandare de schimbare la km sau ani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este ,cum zice GABIVVX . scuze ca nu am transformat in km

post-104305-0-83711200-1355521721_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am acum 102000 km deci mai merge pana la 120.000. cureaua este originala a masinii, nu a fost schimbata niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este din 2002. stiu ca ar cam trebui schimbata deja. dar fac doar 4000 km pe an cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa dormi linistit ,chiar daca faci numai 4000km la an ,schimba macar numai curelele si verifica si celelalte componente ale distributiei .totusi ,parerea mea ,10 ani sunt multi pt o "bucata de cauciuc" de care depinde integritatea motorului tau .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!