Jump to content

Uleiuri Liqui Moly


toni
 Share

Postare recomandată

multumesc frumos ! dar ideea era care dintre ele SYNTHOIL HIGH TECH 5W-40 , TOP TEC 4100 5W-40 , TOP-UP OIL 5W-40 , DIESEL HIGH TECH 5W-40 , 

LEICHTLAUF HIGH TECH 5W-40 , LEICHTLAUF HC7 5W-40, sau sa folosesc 10W40? :)

Modificat de zyzutopboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de dublu post dar nu mai merge sa dau "edit" 

Am intrebat pe cei de la liqui moly cei din Romania si cei din Germania si mi s-a recomandat din Romania un tip de ulei si din Germaina alt tip si  nu stiu ce sa fac....

image.thumb.png.ae7fd0efe126da597564a6e478562949.png

ciudat este ca pe acesta nu scrie norma VW 505.00  (recomandare din Romania)

image.thumb.png.2e6453f780214bc96b18a0dcf0f797bd.png

acesta pare sa fie si norma VW 505.00 dar acesta il bag la B8 cu DPF si totusi nu e prea subtire 5w30? (recomandare Germania)

Asa ca va rog mult sa ma ajutati cu ce sa aleg 

Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma 504/507  e considerata ca norma care include aproape toate celelalte norme    si in orice configurator  aceasta este prima recomandare.  In realitate tu ai un motor din generatie anii 90" care se simte bine cu  uleiuri bine aditivate din clasa A3 B4  .   Daca vrei neaparat Liqui Moly  cauta un 5w40  pentru PD 505.01 sau un simplu 505.00.Astea au pachet de aditivare mai apropiat de uleiurile care se foloseau in motoare din generatzia aia.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai inteleg nimic ? deci pana la urma e bine sa folosesc ce mi-a recomandat baiatu de la liqui moly din Romania? (Liqui Moly Leichtlauf cu MOS2 10W-40 ) sau sa iau un ulei 5W40 505.00 fiind non-pd audi-ul meu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine sa folosesti uleiuri care au norma/normele recomandate pentru motorul tau,vw nu accepta uleiuri cu aditivi (solizi, mos2).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta vreau si eu ... dar nu stiu care ulei liqui moly sa il aleg ... 5w40 sau 10w40 si care model ca sunt cate 4-5 variante din fiecare vascozitate :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos! L.am cumparat pe acesta recomandat de tine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Foloseste cine ulei de la Liqui Moly pe Touareg 7p dar cu specificatia 5w-40? 

E mai bun ca 5w-30?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu vorbesc aberatii;


Este adevarat ca aditivii pot schimba vascozitatea uleiului? Concret, daca adaug aditivul Cera Tec peste Liqui Moly Synthoil Energy 0W-40, este posibil ca uleiul sa se comporte ca unul 5W30 de exemplu in loc de 0W40 din cauza Cera Tec-ului? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ieri am facut schimbul  de ulei. Am adaugat engine flush dupa care am lasat motoru 8 min relanti, scos ulei vechi si am ales sa bag LM top tec 4200 5w30 + cera tec; sunt curios cum o sa se comporte.

Inainte am avut polytron fully synthetic 5w30 + tratament motor polytron  cu care am rulat 16mii km si am fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca prime impresii, parca era mai bun cel OEM dinaintea lui. Cu ala nu bateau asa mult tachetii la prima cheie, turbina nu suiera mai deloc. Astea sunt pur constatari "sonore", in rest la cald nimic de obiectat.

Alen blood :icon_cheesygrin:, semana f mult cu motul 300V factory line, de moto. imi aduce aminte de asta, ahahahahahaa.

https://www.youtube.com/watch?v=EnoNpqAW2qE

 

20180918_191845.jpg

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

 Salutare, am luat astazi de la autokarma piesele pentru revizie si cum de obicei luam ulei Liqui Molly la 4 l , azi am luat 3 cutii de 1l ca mai aveam ramas 1 l de data trecuta, ideea ca mi-au sarit in ochi ambalajele cam dubioase, difera practic intre ele bidoanele(iar 2 au aceea stanta cam difuza ca sa zic asa zici ca e facuta de un copil), iar tot ce inseamna scris sunt putin diferite fata de aveam acasa. Gradatiile de pe lateral iar sunt total diferite, si pe fundul bidonului sunt alte inscrisuri plus inscriptia dienes care pe net apare la uleiurile din rusia foarte mult.
Le-am dat mail celor de la liqui molly sa vad ce zic, voi ce parere aveti e contrafacut?

V-ati mai lovit de problema asta, la bidoanele de 4l si 5l nu am patit asa niciodata si le cumpar de vreo 9 ani.

i-am sunat pe cei de la automoly care sunt importator in romania si au zis ca e posibil sa fie loturi diferite dar totusi e ceva diferenta intre bidoane(au vazut pozele), insa ceva concret nu a spus doar sa il dau retur daca nu sunt sigur ca e cel mai bine.

in poze o cutie este cea care arata normal si una din cele dubioase.
 

B4114A4E-AF8A-4AB9-ADB4-EFA22876E733.jpeg

8EC5C430-A003-4F8A-B232-BF910A35E33C.jpeg

12B73980-37B9-44B0-8878-97ED10A5FDBA.jpeg

CF70BCF7-68AA-4CF1-8C77-01A587C23B0F.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am folosit pana acuma Liqui Moly Diesel Hightech 5W-40 , are norma pd, insa scrie ca e special pentru dieseluri PD.. Acuma sa pun tot asa ,sau ar mai fi o varianta care e cu 60lei mai scumpa la bidonul de 5l  Liqui Moly Synthoil High Tech 5W-40. Acesta din urma e full sintetic, in timp ce primul e semi sintetic. Care ar fi mai ok ? Nu conteaza pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul a spus ca nu e chiar ok acest ulei... pe cine sa mai cred. Castrol e mai ieftin insa nu mai bag. El ma tot batea la cap de Motul...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum câteva zile am făcut schimbul de ulei. 5w40 LM Diesel HighTech + aditiv Ceratec, însă mă bate gândul sa trec pe Molygen New Technologies. 

Ce ulei este recomandat pentru 2.0 TDI, PD, din noua gama verde..? 

P. S. @gabriel88 încearcă sa tastezi codul de pe eticheta, pe google, ar trebui sa îți apară EXACT produsul cumpărat, dacă nu merge așa, scanează codul de bare sau qwerty cu telefonul. Poți descarca aplicații pentru scanare din app. Am încercat prin diferite supermarketuri pe bidoane de ulei, iar unele îmi arătau EXACT produsul, altele eror sau nu reușea scanarea... Acum poți trage și concluzii...?

După ce scanezi, postează aici rezultatele de pe cele 2 bidoane diferite. 

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am revenit cu feedback despre top tec 4200 5w30 si tratamentul ceratec. 

Dupa 6400km parcursi totul este ok, numai cã motorul este mai zgomotos fata de uleiul precedent, polytron fully synthetic 5w30.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei folositi de la LM pt motorizare 1.6 tdi  cr cod cayc ?

Folosesc de 15 ani 5w40 top tech cu rezultate f bune pt 1.9 d.. tdi si tdi pd.

Tdi cr.. e altceva .. si LM are o groaza de specificatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de norma 507.00, foloseste configuratorul pe site la LM 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! golf 6 1.4 tsi 122cp 2012 cod motor caxa 110.000km

Folosesc LIQUI MOLY 5W-30 TOP TEC 4200 LONGLIFE III (20e per litru)

Absolut nici o problema, foarte multumit

Modificat de TAZ844
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare am un vw sharan din 2003 96kw 131cp si nu stiu ce ulei este recomandat pt acest motor, cand am cumparat masina am fosloit 2 schimbuiri castrol 5w40 apoi de 3sau 4 schimburi folosesc liqui moly diesel high tec 5w 40. am masina de 2 ani dar i-am facut undeva la 90000km acum ma gandesc sa ii dau ceva mai bun ca aproapre are 300000km dar rulata pe autobanda si in oras mai putin. sunt multumit de liqui moly mult mai tare decat castrol suna mai bine motorul si manaca mai putin ulei fata de castrol care imi manca la 15000km aprox1.5l. deci LM toptec 4100 5w40 sau diesel hightec 5w40? sau ar fi mai bine sa ii bag un top tec 4200 5w30???

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 LM toptec 4100 5w40 sau diesel hightec 5w40, oricare dintre ele e f. bun pentru motorizarea ta, as merge cu acelasi folosit pana acum, 5w30 nu este ce trebuie decat daca ai DPF activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

in ultimul timp , tot mai multe pareri negative apar in jurul uleiului Castrol , fapt pentru care am decis sa schimb marca si sa trec la cel din poza . Masina este golf 4 1.4 Bca , 150k .Ce spuneti este ok uleiul ca marca si specificatii . O intrebare adresata mai ales celor care folosesc de ceva vreme acest tip de ului . Cu stima.

 

ulei.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!