Jump to content

New Skoda Superb


ARDEI_IUTE
 Share

Postare recomandată

TPM-ul normal nu iti va arata pe care roata ai o problema.

Eu am luat in cui in anvelopa si in 2 zile si 300 km abia la al treilea avertisment am observat vizual roata cu probleme.

Deci eu cred ca iti vei atinge scopul si cu cel normal.

Asa e, TPM standard nu iti indica decat faptul ca ai o problema, trebuie sa descoperi singur pe care roata este.

 

Subscriu cu avertismentul si la mine cand s-a aprins abia mi-am dat seama ca se lasase roata, adica era foarte departe de a parea "moale", cu atat mai mult in niciun caz nu arata a "pana"

 

Toata treaba cu anvelopele e sa nu ajungi sa calci cu laterala cauciucului pe asfalt. Spre exemplu, daca ai o guma care a mers atat de desumflata incat s-a sters scrisul de pe anvelopa (marca, model, dimensiune), acea anvelopa e buna de aruncat, panzele sunt forefecate/taiate, nu vei mai fi in siguranta cu ea.

Asta e rolul TPM standard, sa nu ajungi cu anvelopa atat de moale incat sa constati singur ca ai pana, caci e buna de aruncat. Daca socotesti ca anvelopa e minim 100Eur, inseamna ca orice reactie a TPM-ului te salveaza de 100E si merita investitia....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru raspunsuri! Voi pune comanda pentru TPM standard.

Puteti sa imi recomandati un atelier pentru montaj TPM si de asemenea sa imi desfaca si bara protectie fata pentru a reface conexiunile de la senzorii de parcare? De fiecare data cand imi spal masina senzorii de parcare nu merg. Peste cateva ore, sistemul isi revine - 99% din cauza unei conexiuni imperfecte la senzorii din fata, care au fost pusi in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti oameni priceputi si aici pe forum in aria prestari servicii, dar daca ai inca garantie, du-te la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie va rog dati niste detalii despre TPM premium sau cum se cheama, adica sistemul ce arata presiunea in fiecare roata. o chestiune inteleg .. senzori in toate cele 4 rotile dar mai departe ? codare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihaip86: +1 bZ1, desi la reprezentanta s-ar putea sa ai surpriza sa-ti spuna ca nu se poate monta... :)

Ce mai trebuie avut in vedere este ca cel mai probabil TPM Standard, nu stiu cel premium, nu te va avertiza, decat cand este prea tarziu, daca aveai pana la momentul plecarii de pe loc.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie va rog dati niste detalii despre TPM premium sau cum se cheama, adica sistemul ce arata presiunea in fiecare roata. o chestiune inteleg .. senzori in toate cele 4 rotile dar mai departe ? codare ?

http://www.cars-equi...e/#product_9852

 

Asta e harware-ul. Urmeaza codarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee unde este pozitionata sirena alarmei la o skoda superb 2,pls? S a ars si vreau s o înlocuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in coltul din dreapta jos al parbrizului, dai la o parte niste plastice si e acolo.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Acum 2 ani am fost intr-un showroom Skoda din Bucuresti unde am vazut si m-am urcat intr-o Skoda Superb 2.0 TDI cu DSG si 4x4 expusa. Mi-a placut foarte mult masina, costa undeva la 32.000 euro cu tva. In acel moment nu aveam nici o idee ca 2 ani mai tarziu voi deveni posesorul unui model similar.

De cateva saptamani am devenit proprietarul unei Skoda Superb Ambition 2.0 TDI 170 cp cu DSG si 4x4 sedan din 2014 cu 56.000 km.

Am avut in trecut destule masini: Hyundai Accent, Ford Focus 1, Ford Focus 2, Golf 4, Golf 5, Ford Mondeo, Renault Megane 2, Citroen C4.

Am vazut comentarii legate de modelul cu facelift, respect parerile fiecaruia. Mie mi se pare ca acest facelift a adus un aspect mai placut, farurile noi mai frumoase, stopurile spate cu led, spatele mult mai reusit, luminile de zi tip LED. Faptul ca am gasit modelul cu facelift mi-a determinat si decizia de a cumpara.

La interior volanul nou arata mai bine chiar daca este varianta cu 4 spite. O sa urmaresc sa gasesc un volan cu 3 spite care sper sa vina si cu padele.

Masina este foarte bine antifonata, este foarte confortabila, sta foarte bine pe sosea, motorul trage super, cutia este placuta in utilizare, nu mai vreau altceva decat automate.

Lista de dotari:

  • Cutie automata DSG 6 trepte
  • Servotronic
  • Navigatie RNS315
  • 4x4
  • Dublu climatronic
  • Pilot automat
  • Volan imbracat in piele multifunctional
  • Scaun sofer reglabil electric si cu memorie
  • Scaune fata cu incalzire
  • Parbriz cu protectie solara
  • Parbriz incalzit
  • Oglinda interioara cu sistem antiorbire
  • Bluetooth
  • Cotiera fata cu iluminare si cotiera spate
  • Oglinzi exterioare reglabile electric, rabatabile electric, cu memorie, cu incalzire
  • Senzori de parcare fata si spate
  • Senzori de lumina si ploaie
  • Faruri Bi-Xenon AFS
  • Lumini de zi LED
  • Proiectoare de ceata cu functie Cornering
  • Torpedou refrigerat
  • Afisaj Maxi-DOT
  • Folie cu protectie solara
  • Jante aliaj 17”
  • Alarma Viper 3305V

 

2016-04-09 14.30.35_1024x768.jpg

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te bucuri de ea si sa te duca in siguranta oriunde doresti!

Obligatoriul trebuie facuta revizia de 60.000km (inclusiv 4x4 Haldex si DSG).

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Ma pregatesc de revizie, adun informatii, din cateva am discutat la 2 service-uri revizia la Haldex este la 3 ani, asa ca va ramane pentru la anul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Catalin M Bravo, sa te bucuri de ea, arata excelent in argintiu, cred ca e culoarea care, in opinia mea prinde cel mai bine FL-ul.

Ce as face eu:

1. As scapa de Mud Flaps-urile alea, chiar daca sunt OEM. O face sa para prea cuminte, ca sa nu spun "batranicioasa" cum am facut in trecut si s-au suparat unii colegi :)

Pot sa-ti spun ca dupa 60,000km mers fara Mud Flaps nu s-a deteriorat vopseaua pe praguri, nu arunca pietris/noroi, etc, iar pe ploaie masina se murdareste oricum, cu sau fara ele.

2. As trece la 18''. Laurel-urile alea pe 17'' pe care le ai tu le-am avut si eu ca OEM. Am trecut la 18'' si e altceva. Diferenta de confort e mica spre nesesizabila, in schimb tinuta de drum si stabilitate la franare exemplara. In viraje scapi de ruliul ala pronuntat al caroseriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Catalin M Sa o porti sanator, fara probleme tehnice !! Si eu caut asa ceva de ceva vreme insa nu prea am gasit ce as vrea, caut FL exact ca a ta si 4x4 insa nu prea am gasit pana acum. Daca esti amabil te rog da-mi si mie aici sau pe PM o idee de pret si de unde ai luat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt mai multe FL-uri de vanzare la Weltauto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le stiu insa nu au 4x4 si piele cum vreau eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, 75NOR said:

@Catalin M Bravo, sa te bucuri de ea, arata excelent in argintiu, cred ca e culoarea care, in opinia mea prinde cel mai bine FL-ul.

Ce as face eu:

1. As scapa de Mud Flaps-urile alea, chiar daca sunt OEM. O face sa para prea cuminte, ca sa nu spun "batranicioasa" cum am facut in trecut si s-au suparat unii colegi :)

2. As trece la 18''. Laurel-urile alea pe 17'' pe care le ai tu le-am avut si eu ca OEM. Am trecut la 18'' si e altceva. Diferenta de confort e mica spre nesesizabila, in schimb tinuta de drum si stabilitate la franare exemplara. In viraje scapi de ruliul ala pronuntat al caroseriei.

Multumesc pentru urare!

In ce priveste aparatorile de noroi asa am luat masina dar ma pregatesc sa le dau jos si am sa le pastrez daca voi ajunge sa consider in viitor ca mi-e mai bine cu ele.

Cu rotile insa nu ma schimb, imi plac foarte mult ca aspect si stabilitate rotile pe 18 dar imi place masina asa cum este acum ca si confort, nu vreau sa-l scad.

Ma bucur ca am gasit o masina care sa fie configurata 98% cu ce as fi configurat si eu, rar se intampla asa ceva. Ce mi-as mai fi dorit daca ar fi fost posibil as fi pus pe ea si camera video inapoi pentru ca pot fi situatii in care sa fie utila si probabil sistemul Sound System pentru un sunet mai bun desi nu suna rau nici asa cum este.

21 hours ago, vtoderoiu said:

@Catalin M Sa o porti sanator, fara probleme tehnice !! Si eu caut asa ceva de ceva vreme insa nu prea am gasit ce as vrea, caut FL exact ca a ta si 4x4 insa nu prea am gasit pana acum.

Multumesc mult pentru urare! Bafta multa la cautare! In ce buget vrei sa te incadrezi?

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea de prezentare mașini are arie dedicată. Aștept deschiderea topicului acolo și voi muta parte din postările de aici. Orice alte postări off-topic se vor ascunde. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!