Jump to content

Carlig de remorcare - probleme instalatie electrica


atty_l
 Share

Postare recomandată

pentru ca asa a gandit-o constructorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WoLvA se folosesc 3 terminale de forta deoarece s-a impartit in stopuri stanga, stopuri dreapta si alimentarea permanenta pt rulote. Daca apare un scurt pe partea stanga de ex, se arde siguranta doar pt partea stanga. Astfel iti ramane stopul de pe dreapta functional. Te referi la adresa 19 ca este incorect codat? Ce modul ai montat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii modulul din imaginea postata de brigocan. cfc jaeger. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa activezi adresa 69 in can gateway sa vezi daca iti dispare erorea  dar in principiu nu te afecteaza cu nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am activat adresa 69,   dar tot nu vine curent la priza . max 3 volti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut , am si eu o problema am o remorca . Pe Golf 5  mergea perfect cu triple echipate cu bec. Acestea sau deteriorat si leam inlocuit cu triple led. Acum totul e minunat dar nu merge nimic. Ledurile clipesc  complet haotic. Legaturile sunt ok pentru ca pe un hyundai tucson tot functioneaza corect. Carligul este bosal. Asa am luat masina. Pls help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu o sa mearga deoarece modulul de carlig de la G5 vede becurile de la remorca arse si le taie alimentarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu exista nici o modalitate sa le fac sa.mearga? Becuri in paralel? Relee?

 

NU mai cita postul anterior!

Este contrar regulamentului si greu de citit!

Multumesc pentru intelegere! 

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. anulatoare de erori pe fiecare bec.... 

2. inlocuire modul electric original cu altul aftermarket. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut. Un help nevoie am.

Carlig westfalia, unde vin legate rosu/albastru, rosu/ negru albastru/negru subtire,rosu negru subire? Celelalte doua merg in gataway. Multumesc.

20180427_133101.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Numai tin minte exat, dar stiu ca cele 3 fire groase vin legate in panoul de sigurante pe lateral langa volan, acolo pentru fiecare fir ai nevoie de o siguranta de 30 amperi, iar celelalte fire sub  volan la Can. atasez niste poze facute de mine cand am demontat carligul de pe B6.

 

Eu am mai avut la indemana intructiuni de mintaj de la westfalia, un pdf, dar nu stiu unde ii, insa poti cauta si downloda de pe net. Sper sa te ajute pozele.

20160507_110533.jpg

20160507_110550.jpg

20160507_112005.jpg

20160507_112024.jpg

20160507_112231.jpg

20160507_112246.jpg

20160507_112446.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
catalinmarcu

Salut, 

Am cumparat si eu un carlig original plus modul, pentru un passat B6, ma poate ajuta cineva cu o schema electrica? Plus ce codari trebuie facute cu vcds ul. 

Multumesc .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La descrierea masinii fii mai exact. Ce an de fabricatie este? Difera putin schemele electrice in functie de anul de fabricatie. In atasament gasesti schema electrica ce am utilizat-o eu. Si in al doilea fisier ai si codarile ce trebuie facute. Daca citeai topicul acesta de la incepul le gaseai atasate in primele postari.

trailer6.pdf

e321600391102-09.pdf

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Pentru ca nu am gasit un raspuns concret, intreb aici: carligul(tot ansamblul plus modul) se potriveste de pe kombi pe berlina? Dar fusta de sub bara? Sau sunt semne pentru decupaj pe a mea?

Pe net, in general, se gasesc carlige demontate de pe kombi si au preturi mai bune.

Multumesc!

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare,

Am cumparat un carlig remocare cu cheita Westfalia OEM, cod 3c0803881F cu  modul 1K0907383E, care are 2 mufe una negra si una rosie. Cea neagra este legata (legatura dintre priza de cuplare si modul (aici ar trebui prinsa doar masa de caroserie) in schimb cea rosie cu 8 fire ar trebui prinsa la: baterie, tablou sigurante, modul CAN, masa si nu stiu care si cum ar trebui legat :(. Masina pe care as vrea sa montez acest carlig este un passat b6 din luna a 11. 2009. Rog daca aveti o schita , sau poze cu, culorile care si cum vine legate, mi-ar fi de 20190502_090137.thumb.jpg.514f5490cfacdb6ffffcfd40f5095cc2.jpg ajutor?

Modificat de AndreiNAF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Modul electronic MP5S a montat cineva pe un Caddy maxi sau pe o alta masina? (l-am luat impreuna cu un carlig autohac)

Am inteles bine ca modulul trebuie sa ajunga pana sub volan sau poate sa ramana si in portbagaj? Nu stiu pana unde ajung firele.

Trebuie setat in VCDS "trailer mode".

Oare cum imi dau seama care fir care bec este? Are cineva manualul instalatiei electrice sau care este denumirea exacta? :)

Multumesc.

Zoltan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Modulele au comunicație pe can, deci firele le tragi pana la can gateway sau centrala electrica, iar plusurile le legi în panoul cu siguranțe de sub bord. Nu ai for dedicat pt fiecare bec, informația o culege de pe can

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/13/2019 at 11:21 AM, F l o r i n said:

Modulele au comunicație pe can, deci firele le tragi pana la can gateway sau centrala electrica, iar plusurile le legi în panoul cu siguranțe de sub bord. Nu ai for dedicat pt fiecare bec, informația o culege de pe can

Salutare.

Asa ar arata modulul meu electronic.

Nu inteleg cum spui de becuri. Cum identific firele? sau nu este nevoie?

Multumesc.

MP5-min.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

in mod normal, la aceasta generatie de masina, informatia legata de lampi, etc - vine pe firele de can. Legat de modulul tau, acesta pare sa fie unul analogic, deci nu este similar cu modulele originale, after-market dedicate, etc - care lucreaza pe can.

Deci, leaga-l asa cum zice in diagrama pe care o ai si vezi daca totul este ok.

Ai legenda becurilor si culorile, in diagrama atasata de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, F l o r i n said:

in mod normal, la aceasta generatie de masina, informatia legata de lampi, etc - vine pe firele de can. Legat de modulul tau, acesta pare sa fie unul analogic, deci nu este similar cu modulele originale, after-market dedicate, etc - care lucreaza pe can.

Deci, leaga-l asa cum zice in diagrama pe care o ai si vezi daca totul este ok.

Ai legenda becurilor si culorile, in diagrama atasata de tine

Salut.

Spui ca modulul primit este unul de generatie mai veche? Sa-l trimit inapoi? O sa-mi faca probleme, oare?

Legat de culoarea firelor eu credeam ca se refera la firele de pe modulul electronic, dar din cele spuse de tine am tradus ca si firele la instalatie electrica de la masina sunt identice la culoare.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

 

16 minutes ago, Zozo2013 said:

ar din cele spuse de tine am tradus ca si firele la instalatie electrica de la masina sunt identice la culoare.

nu stiu cum ai tradus tu asa...ca nu as spune o astfel de aberatie.

Te uiti pe diagrama primita si ai leganda cu becurile, culorile la fire, etc ..... in cazul instalatie tale, de e buna sau nu.... nu ma pronunt, deoarece eu la aceasta generatie, am montat numai module pe can.

Daca totusi....R, 15, 30, 58R, 58L...etc...tie nu-ti spun nimic, eu atunci te sfatuiesc sa sfatuiesc sa apelezi pentru legaturile electrice, la cineva care se pricepe sa citeasca o diagrama electrica.

L.E. - modulul este universal - iti scrie unde vine in priza rulotei fiecare fir si ce culoare are. Legat de firele de pe instalatia masinii nu iti zice culorile, deoarece producatorul nu le cunoaste... intrucat vinde un kit universal, nu unul dedicat masinii tale, VW... etc.... deci, aici trebuie sa masori/identifici tu, direct pe masina. Nu e mare inginerie...... chiar daca nu ai schema/diagrama masinii, cu o simpla lampa de control, poti identifica

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, F l o r i n said:

 

nu stiu cum ai tradus tu asa...ca nu as spune o astfel de aberatie.

Te uiti pe diagrama primita si ai leganda cu becurile, culorile la fire, etc ..... in cazul instalatie tale, de e buna sau nu.... nu ma pronunt, deoarece eu la aceasta generatie, am montat numai module pe can.

Daca totusi....R, 15, 30, 58R, 58L...etc...tie nu-ti spun nimic, eu atunci te sfatuiesc sa sfatuiesc sa apelezi pentru legaturile electrice, la cineva care se pricepe sa citeasca o diagrama electrica.

L.E. - modulul este universal - iti scrie unde vine in priza rulotei fiecare fir si ce culoare are. Legat de firele de pe instalatia masinii nu iti zice culorile, deoarece producatorul nu le cunoaste... intrucat vinde un kit universal, nu unul dedicat masinii tale, VW... etc.... deci, aici trebuie sa masori/identifici tu, direct pe masina. Nu e mare inginerie...... chiar daca nu ai schema/diagrama masinii, cu o simpla lampa de control, poti identifica

 

Multumesc frumos pentru info.

Incerc sa ma documentez cat de bine pot. Am tradus de aici "Ai legenda becurilor si culorile, in diagrama atasata de tine". Dar cum spui e un kit universal. E adevarat. Nu m-am gandit mai departe...

Din pacate nu cunosc un atelier ca lumea, iar la reprezentanta montajul unui carlig e peste 1000 de euro :(

Incet incet generatia scolilor profesionale moare si raman doar cei cu teoria si cei care nu au plecat inca din tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, adevarat.

No, atunci te uiti in dreapta jos si identifici legenda ei, respectiv terminalele - si vei avea culorile. Pe masina vei identifica fiecare fir din mufa, asa cum ti-am zis... cu o lampa de control.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, F l o r i n said:

Da, adevarat.

No, atunci te uiti in dreapta jos si identifici legenda ei, respectiv terminalele - si vei avea culorile. Pe masina vei identifica fiecare fir din mufa, asa cum ti-am zis... cu o lampa de control.

 

O ultima intrebare :)

Oare dupa activitatea asta, trebuie sa trec pe la cineva cu VAG-COM pentru a activa acest "trailer mode" sau can bus va stii ca are carlig?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zozo 2013 : Trebuie ca cineva cu un vag com sa iti deschida canalul de comunicatie pentru calculatorul de carlig. In plus trebuie facute si codarile pentru ca ABS-ul sa recunoasca faptul ca masina tracteaza o remorca. Asta daca ai calculator original si legaturile ca in schema data de westfalia. . Daca ai cine stie ce petarda de modul care doar preia semnalul de la lampile din spate de semnalizare, pozitie, frana, ceata, atunci probabil ca nu ai ce codari sa faci. Gasesti aici pe forum tot ce ai nevoie, sa faci in cazul unui calculator de carlig original, doar trebuie putina rabdare ca sa cauti.

Modificat de nilf40f
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!