Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

DUBB4LIFE

Ulei cutie viteze manuala

1.434 postări în acest subiect de discuţie

csm_1

A sosit momentul sa-mi schimb si eu uleiul din cutia de viteze, am masina de aproape 3 ani, si nu am umblat deloc la cutiesi cred ca ar fi cazul. Cutia are cod DUW.

Am vazut pe internet ca parerile sunt impartite vis-a-vis de vascozitatea uleiului, cea mai intalnita recomandare fiind 75W90 GL-4. Am cautat peinternet in ETKA si alte programede coduri piese/uleiuri si in functie de cutia pe care o am mi se recomanda ulei cu codul G052726A2, adica ulei 75W GL-4, firme ca OE VW, SWAG, FEBI BILSTEIN (doar astea apar pe site-uri de piese, sincer nu stiam ca Febi si Swag produc uleiuri). Nu inteleg care e treaba cu gradul de vascozitate recomandat OEM, adica 75W, care mi se pare cam ciudat, adica are vascozitatea care trebuie la rece, winter, insa cand ajunge la temperatura maxima de operare, care e vascozitatea, ca nu e mentionata? Daca vascozitatea se refera doar la operarea la rece, un ulei  75W nu poate dauna cutiei daca nu are o vascozitate la cald, sau e de fapt 75W75 ?

Daca ar fi asa, 75 e mai subtire fata de 90 la temperatura mare de operare. Ce sa iau, Castrol 75W90 sau sa iau in functie de codul VW, adica OE sau Swag sau Febi?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dolfin

Pentru DUW se foloseste:

- G060726A2 - ulei transmisie 1L

Foloseste doar ulei OE, lasa marcile AM (Swag/Febi) pentru mecanicii de colt de strada.

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
csm_1

Am inteles, si intra 2 litri din cate stiu, nu-i asa?

Avand in vedere diferenta mica de pret, sigur voi folosi OE, dar eram nedumerit in privinta codului si a normei de vascozitate. Acest ulei este GL-4?

Modificat de csm_1

Link către postare
Dolfin

Probabil 1.9L.

Cred ca este GL4, dar nu are relevanta cand cumperi pe cod original.

Link către postare
mdaniel2x

Salutare,

Pentru un Passat B8 2.0 TDI, 110kw (150cp) ,cutie viteze manuala 6 tr, cod QFZ, stie cineva la ce interval se face schimbul de ulei din cutie (an sau nr km), ce tip de ulei se foloseste si cat L intra?

Multumesc anticipat.

Link către postare
Dolfin

- G052527A2 - ulei transmisie 1L, cutie QFZ

Capacitate umplere 2,3L.

Nu este prevazut interval de schimb pentru km sau ani.

• Like 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.