Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

cristache31

Pentru cutia de viteza manuala cod EHV, imi spuneti si mie va rog ce ulei sa iau si cati litrii intra in ea?

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie EHV, capacitate umplere 2,25L

- G052911A2 - ulei de transmisie 1L - ~207Lei

- G052911A1 - ulei de transmisie 0,5L - ~127Lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristache31

Multumesc frumos. :)

Vad ca varianta la 1L e mai ieftina, e 125 lei/bidon, iar dincolo e mai scump cu 4 lei (vezi penultimul model).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intreb si eu odata ca nu stiu codul de pe cutie, dar la motorul ALZ stiti norma, vascozitatea? 75w90 sau 75w80?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Pentru un golf 4 1.9 ASZ cod cutie ERF, 6 trepte, ce ulei sa folosesc si cat incape? Pot sa folosesc asa ceva? 

syntrans_transaxle_75w90.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifici cu Etka online dupa masina si afli norma, la a mea era G 052 911 A2, adica exact normal de Castrol. Dupa ce m-am documentat am vazut ca si dupa forma bidoanelor cele OEM sunt Castrol. Din cate am citit pe forum VAG-ul are contracte cu mai multi furnizori si pot sa bage si Mobil, Febi etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari , am ajuns in stadiul de a schimba uleiul la cutie ,  golf 4 tdi , 85 kw , cod motor ajm , dupa cum stiu trebuie  75w90 gl-4  asa stiu eu , cineva spune ca trebuie gl-5  fiind cutie in 6 trepte , oare sa fie asa ?     eu vreau sa pun red line  MT90  care ar fi un 75w90 gl-4 , poate sa comfirme cineva ca pot pune red line MT90 , sau trebuie sa pun un 75w90 gl-5?  va multumesc mult mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 . GL5 nu are legatura cu cate trepte are cutia.  uleiul GL5 se pune doar la diferentiale, angrenaje, cutii de transfer, care nu au sincronizatoare.

2. orice cutie din lumea asta cu sincroane va utiliza obligatoriu norma GL4  sau normele specifice fiecarui fabricat. Dar niciodata GL5

3. pentru cutia ta eu recomand MTL 75w80 GL4

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles andrei_221 ,  am vazut la cineva in postarile trecute care avea o bora  din anul 2000, tot de 85kw  , cutie in 6 trepte , spunea ca  norma uleiului ar fi 02MG51 (75w90 gl 4 +   ,  ceea ce  presupune sa pun  red line MT-90 care are specificatii  pentru vw / audi  G51  , G50   si este  75w90 gl 4  ,   cat despre MTL 75w80  gl 4 , din specificatii  nu reiese ca este recomandat vw audi , tu ce stii despre toate astea ,   deci in final care este  uleiul pentru cutia mea   MT-90 sau MTL75W80 GL4 ,       ce spuneti despre red line ,  a-ti auzit lucruri bune ? sau mai bine uleiul de cutie original vw ?      

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am observat ca toate uleiurile OE sunt in general 75w sau 75w80. Motivul - suficient de performante sa asigure protectie in cutiile de viteze clasice si suficient de fluide cat sa asigure selectare usoara a treptelor la temperaturi scazute. 

Multi au pus la VAG, peugeot, renault, BMW, ulei 75w90 si la temperaturi scazute nu erau multumiti de felul cum se schimbau treptele (pana se incalzea suficient uleiul din cutie)

La ambele masini am in cutie 75w80 si merg perfect, chiar si iarna la -20 grade. Iar la 4x4 am cutie in 6 trepte, ca a ta. 

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit  norma uleiului , am reusit sa gasesc  ceva hartii de cand am fost la reprezentanta sa vad cat costa uleiul, acolo este trecuta norma   G 052 171 A2 ,   si cum vreau sa  pun red line  ,  care s-ar incadra in aceasta norma ?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.lubasyst.ro/auto_transmisie.html 

 

poti baga fara probleme Fuchs FE SAE 75W respecta norma impusa de VW si e un ulei de calitate foarta buna, cei de la fuchs sunt vestiti pt uleiurile lor de transmisii si mai nou se descurca bine si in uleiurile de motor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult  deenman , tinand cont ca  bag in motor red line  5w40 , vreau sa bag si in cutie tot red line , de aceeea intrebam  daca stie cineva  care ulei de cutie de la red line s-ar potrivi pentru norma  G 052 171 A2 ,   eu am domiciliul  in italia , aduc uleiul red line din america  de pe amazon ,  si de aceea prefer sa merg pe red line ,  oricum  buna si variante fuchs  ulei bun de calitate , multa bafta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu esti lamurit, da un mail la Redline si cere-le parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puteti sa ma ajutati si pentru un prieten , pentru ulei cutie , ce norma are pe original , si ce alternative ar avea ,   masina passat , an 2003 , 96kw , 130cai , cod motor avf ,cutie 6+1 trepte ,  serie sasiu WVWZZZ3BZ3E163147, ceva  alternative de la fuchs , castrol , febi?   multumesc mult mult:argue:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii nu au fost bucurosi dupa ce au folosit Redline 75w90 din cate am citit pe forumurile straine, altii au folosit Lucas inainte si dupa ce au bagat Redline au fost multumiti, parerile sunt impartite. Eu cred ca in mare parte conteaza si temperatura exterioara si starea cutiei de viteze.
Deenman crezi ca pentru masina din semnatura care cere G 052 911 A2 din Etka ar fi trebuit sa iau 75w80 in loc de 75w90? Pe Febi parts imi arata si ulei Febui cu 75w80 dar din datasheet am vazut ca are norma de GL-5 la ei si nu cred ca-mi face bine cutiei, eu momentan am Castrol si vreau sa schimb uleiul cat de curand, un sfat daca se poate.

On 5/31/2016 at 0:26 AM, deenman said:

http://www.lubasyst.ro/auto_transmisie.html 

 

poti baga fara probleme Fuchs FE SAE 75W respecta norma impusa de VW si e un ulei de calitate foarta buna, cei de la fuchs sunt vestiti pt uleiurile lor de transmisii si mai nou se descurca bine si in uleiurile de motor. 

 

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 voiam si eu  tot red line , dar dupa ce am vazut , se pare ca nu se incadreaza in norma ( la  cutiile in 6+1 trepte , aici fiind si normele G 052 911 A2 , G052171A2) cred ca o sa merg pe fuchs  fe sae  75w  , exact cum a spus si deenman,  stiti  daca  se gaseste fabricat in germania ?   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este , si la fuchs  , pentru norma G 052 911 A2  ,  arata ca alternativa este  fuchs  fe sae 75w80  , dar este  gl-5 ,  s-ar parea ca este o problema  cu acest gl-5 la cutiile unde de norma se pune gl-4 ,      cat despre fuchs titan fe sae 75w   se incadreaza in norma pe care o am la cutia mea ( G 052 171 A2  acesta fiind un gl-4 )  dar nu se incadreaza  in norma G O52 911 A2? deci de la fuchs  ce putem pune pentru norma G 052 911 A2  , tinand cont ca  fe sae 75w   nu se incadreaza  si fe sae 75w80 se incadreaza  dar este un  GL-5, poate sa dea cineva un raspuns 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna la cei de la lubasyst si iti vor da ei un raspuns mai concret. Tipul care se ocupa de firma are o skoda o2 daca nu ma insel, sigur a schimbat uleiul din cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult  deenman , oricum am vazut pe un site , uleiul original  pentru norma G 052 911a2  este un gl-5 ,  daca ne luam dupa original s-ar incadra  fuchs titan fe sae 75w80  care este un gl-5 si are norma G 052 911 A2 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Pentru un vw touran 2003 2.0tdi azv 136cp cu cutie 6+1 GNE este ok uleiul g052171a2?cantitatea de 2,3L intra in cutie?pot sa pun 2,5L stric ceva?asta in cazul care intra 2,5L.cel care mi a reparat cutia a spus sa ii bag 2,5L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista video pe youtube cum sa golesti si sa umpli si sa verifici uleiul intr-o cutie de viteze, nu cred ca o sa reusesti sa dai jos 2.3 litri de ulei, de aceea ce bine de verificat nivelul nu iti bagi in cap o cantitate si o bagi fortat.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru video.de umplut stiu ca pana la acea piulita trebuie sa fie eu ma gandeam daca e sa ii pun putin mai mult sa nu afecteze.cutia a fost la reparat iar mecanicul a si curatao dupa reparatie ar trebui sa intre cei 2.3L si am sa o umplu pe la senzoru de march arriere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 14 ore, bufutyby a scris:

Pentru un vw touran 2003 2.0tdi azv 136cp cu cutie 6+1 GNE ...

- G052171A2 - ulei de transmisie 1L - Pret MSRP ~189Lei/l

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! 

Imi puteti spune si mie care este prețul unui litru  de ulei pt cutia de viteze la un golf 4 1.4 BCA  la reprezentanta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!