Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Am fost aseara si am verificat si eu nivelul uleiului la cutie ca sa imi mai scot din griji.

Vreau sa intreb daca a procedat bine baiatul de la service. Am tras masina deasupra gropii (elevatoareke erau ocupate). A dat scutul jos a gasit un buson pozitionat pe o latura a cutiei (spre in fata) si a desurubat usor. Era un buson cam cat degeteul mare de gros, pe care l-a desfacut cu un fel de inbus mai mare. A vazut ca picura ulei pe acolo si a zis ca e ok. Eu am pus mana si am prins 1 din cele 2 picaturi :) si am vazut ca ueliul era curat. Nu era negru, era un pic mai inchis la culoare ca cel de masa. Am tras concluzia ca ar fi curat.

Voi ce ziceti? a procedat corect? Nici nu am schimbat, nici nu am completat.

Multumiri!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha! :D Merci, fain raspuns. Si de de bine...

Ce parere ai totusi despre urmatorul fapt: se poate sa fie uleiul curat si sa contina bucatele mici metalice, sau ceva piltura? sau e musai sa fie si inegrit uleiul in cazurile astea?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pilitura si bucatelele de metal NU pot fi vazute decat daca scoti uleiul din cutie si-i faci o analiza "ochiometrica" (daca sunt destul de mari) sau de laborator.

De regula atunci cand exista probleme in cutia de viteze uleiul se albeste (din galben cum e de nou) si-si pierde din calitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, pana la urma care e recomandat GL4 sau GL5? Vad ca parerile sunt impartite si nu stiu ce sa cred. Vreau sa schimb si eu uleiul la cutie, si nu stiu sigur ce sa cumpar. Poate ma lumineaza cineva,ce producator e recomandat si ce cantitate trebuie sa cumpar.Cutia de viteze este manuala in 5 trepte la masina din semnatuera. Multumesc

Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat pana la urma Valvoline Dura Blend GL5 75W90, schimbat si sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

Ma gandesc sa schimb si eu uleiul la CV (motivul: treapta a treia, 4-a, 5-a, 6-a intra mai usor decat treptele 1 si 2, masina are 8 ani si intrucat exista buson de umplere si de golire atunci se schimba uleiul)

Din cate am citit si am aflat (pt masina din semnatura) am ajuns la concluzia: - 6 gear 02M G 51 (6 gear 02M 2,30 Litres ) - GL4+

Ma voi decide ulterior ce brand aleg

Intrebarea mea era faptul ca una din "norme" este G51 -are vreo relevanta/importanta?. Nu am citit la cineva de aceasta norma, ci doar de G50!

Pana la urma trebuie o cheie speciala sau nu - nu m-am bagat sub masina sa vad:

A gasit cineva un tutoriaL (video/foto) referitor la schimbul ulei CV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Oare uleiul de utilaje 80w90 mobil, pt CATERPILLAR, este sintetic, ar merge la cutia de g4 tdi 90 cp, alh.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca merge,normal ar fi ulei sintetic G50,vascozitate 75w-90.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma ajuta si pe mine cu un sfat, ce ulei pt cutie e cel mai bun pt masina mea??

Masina am luat-o de o luna si de la inceput mi se pare ca agata atunci cand schimb vitezele, am mers si cu alte masini Golf4 diesel si benzinare si n-am intalnit asa ceva la ele.

Masina are cutie manuala 5+1, Golf 4 2002, motor 1600Cm3 16V, benzina.

Daca cineva poate sa-mi spuna l-as ruga sa-mi zica si cat costa aproximativ si cat trebuie sa cumpar?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra pe www.liqui-moly.de la Oil guide si gasesti norma recomandata de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Imi poate spune cineva din surse oarecum sigure si , de preferat, cu argumente logice daca poate fi o problema faptul ca , schimband uleiul la cutia de viteze la VW Lupo , am fost pregatit doar cu 2 l de ulei Mobil 1 75W90 cu dubla norma ( gl4+gl5 ) si pentru ca nu am stiut ca intra 2.8 L si nemaigasind in acel moment sa cumpar tot Mobil 1 am completat diferenta de 800 ml cu Valvoline 75W90 GL4 ?

Eu m-am gandit ca daca amandoua sunt 75W 90 marca e mai putin importanta dar ulterior am inteles ca sunt producatori de uleiuri care pun ceva in compozitie ca , atunci cand sunt amestecate cu alte uleiuri facute de alti producatori, sa faca un fel de spuma . Poate acest lucru sa reprezinte o problema ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce ulei pentru cutie de viteze imi recomandati in cazul masinii din semnatura?

Va raman recunoscator pentru orice detaliu.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Azi m am hotarat sa mi schimb si eu uleiul din cutie pt ca presupun ca nu a fost schimbat niciodata ( in cei 150.000 Km), insa nu stiu ce sa cumpar!

Masina: Golf V 1.9 TDI PD 77 Kw, motor BKC, cutie 5 trepte, Manuala (cea din semnatura :icon_thumleft: )

Care norma mi atzi recomanda o : GL 5 sau GL 4...intreb deoarace citind topicul nu m am lamurit?!

Ca si producator m am hotarat pe castrol!....este okay?!

Manopera este una dificila....se poate baa oricine(adik si eu)....sau doar mecanicii mai priceputzi?!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Azi mi am schimbat uleiul din cutia de viteze!

Intai mi am cumparat 3 L ulei Mobilube 1 SHC 75W-90, deoarece mecanicii mi au zis ca desi programul(ETKA + inca unu) imi zice ca trebuie 2 l, ar fi bine sa pun 2.7, 2.8 deoarece ar face bine cutiei si oricum nu afecteaza nimik...in cel mai neplacut caz il da afara!

Apoi mi au ridicat masina si au desfacut 2 suruburi: unu situat in partea de jos(pe unde curge uleiul) iar celalalt situat undeva mai sus, in partea din fata a cutiei INSA a curs doar putin peste jumatate de litru(asa am aproximat noi). Apoi au incercat sa mi puna uleiul cel nou, insa surpriza NU MAI INTRA, IL DADEA AFARA.

Apoi au adus un aspirator si l au bagat in gaura laterala a cutiei(nu in cea prin care curge , situata in partea inferiaora a cutiei) si au tras afara tot uleiul(sper).Furtunul fiind transparent am putut vedea uleiul -> acesta era ffff negru!!!

Apoi au luat o seringa(de vreo 300, 400 ml) si cu aceasta au inceput sa mi bage uleiul cel nou in cutie(initial infiletand busonul din partea de jos).Au bagat cam 1.5 litrii dupa care nu a mai incaput si au inchis "gaura".

Apoi mi au desfacut un al 3 lea buson- situat undeva in partea din fata a cutiei insa foarte sus(acest buson are atasat un contact care cica ar avea rolul sa aprinda farul din spate atunci cand "bagi" in masarlier) si au mai introdus(cu ajutorul unei pompe duble) inca 1, poate 1.3 l ulei => in total 2.6 2.7 L...sau cam asa ceva!

INTREBARE 1: De ce nu s a scurs tot pe la busonul de scurgere?!...am urmarit operatia si dupa parerea mea au lucrat corect.

INTREBARE 2; Este okay modul in care s a desfasurat operatia asa cum am descris o?!

INTREBARE 3: Este okay cantitatea de ulei care a fost pusa in cutie?!

P.S.: Inainte imi intra in viteze foarte bine....doar in masarlier imi agata, insa acum intra "ca unsa" in masarlier.In celelalte viteze nu se simte nici o diferenta...poate are nevoie de ceva timp...sa se obisnuiasca :lol:

:huh:

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Are cineva idee pt motorul bkd ce cutie de viteze s-a folosit in 2006? La mine scrie hdu, dar nu sunt convins. Oricum, aveti idee de cantitatea de ulei necesara pt acest model? Mersi frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ptr motorul din semnatura vreau sa schimb si eu uleiul la cutia de viteze, de care sa pun, 75w-90 sau 80w-90 (GL4 sau GL5) ? Aral (80w-90) pe care scrie made in germany, sau castrol (80w-90) pe care scrie made in eu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult hiro de informatii, cutia e in 5 trepte, scuze ca nu am precizat de la inceput, dar acum vad altceva, ce e cu dif aia de pret intre castrol si aral? ulei original ptr 5 trepte cum e la 6 nu gasesc? la tine sau la volksman?

Modificat de Cristian-Vn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiurile originale pentru VW sunt facute de Castrol sau Pentosin. VW nu are fabrica de ulei.

Uleiurile Castrol si Aral sunt facute de grupul BP. Castrol e marca premium, cum e Audi la VAG, de aici vine diferenta de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hiro, ai idee pentru ce e la mine in semnatura, cati litri, si daca este valabil ce ai spus mai sus? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Transmisie manuală

---Transmisie 02Q: 2,30 litri

Cam atat iti ajunge :question:, iar norma ti-a specificat-o mai sus hiro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

salutare!am si eu o intrebare!am un golf 3 motor 1,8 cod ABS 66kw/90cp...vreau sa schimb din nou uleiul in cutie pt ca am impresia ca nu intra cum trebuie in sensul ca parca ar freca un pic.de ce spun ca ar trebui schimbat:acum cativa ani cand am luat masina am schimbat toate consumabilele inclusiv uleiul in cutie pt ca parca intra la fel de greu ca acum...dupa ce l-am schimbat s-a remediat problema de aceea am ajuns la concluzia ca trebuie schimbat...am vrut sa bag acum metabond dar am primit cadou 2 litrii de ulei original de cutie pt vw de la reprezentanta.vreau sa va intreb dupa codul de pe sticla daca se potriveste pt specificatiile masinii mele pt ca am cautat in carte si nu gasesc codul pt cutia de viteze iar pe sticla nu scrie nici un fel de specificatie gen 75W90...codul de pe sticla este:G 052 512 A2...poate ma ajuta cineva.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!