Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Ok, deci eu tre' sa caut ulei sintetic 75w90 GL4, aproximativ 2L. Am inteles bine? Ce marca recomandati si cam la ce preturi se gaseste uleiul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marca??? daca nu te supara banii ia TAF-X Castrol, altfel ia ORICE gasesti (oricum GL4 gasesti fff putine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am citit topicul complet ... la un moment dat erau 2 pareri legate de faptul ca daca nu ai probleme nu ar trebui schimbat. Masina mea e de 8 ani are 165.000 de km si schimba foarte usor. Nu agata in nici o treapta. Doar cand e rece intra in prima treapta o idee mai dificil dar in nici un caz nu depun cine stie ce eforturi sa o bag in viteza. In rest merge foarte bine ... trebuie sau nu trebuie totusi schimbat ?

In cartea service am observat ca pana acuma nu a fost schimbat niciodata.

Tot prin acest topic mentiona cineva de o posibila verificare a densitatii acestui ulei. Cum se poate face acest lucru ? iIntr-un service ar avea aparatura specializata pentru asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, uleiul din cutie e garantat pe viata. Mi-a mai zis cineva ca s-a dus sa il schimbe la o reprezentanta si nu aveau cheie de la buson :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repetam: "pe viata" inseamna pe "viata" estimata a masinii adica ~ 8 ani !!!!. Daca CV nu e prevazuta doar cu buson de umplere e bine a se schimba la 5-6 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar busonul de golire necesita o cheie speciala. E cu 12 colturi si o gaura in mijloc. Cel pentru umplere merge cu hexagon de 17. Am schimbat si eu uleiul de vreo 2 luni la A4, am pus Aral 75w90 Api gl4 Norma G50 VW si ce pot sa spun e ca se simte o mica imbunatatire la rece in selectarea treptelor, in rest totul e la fel. Practic masina mea are 4 ani jumate si am hotarat sa schimb uleiul asa de capul meu, gandindu-ma ca uleiul in timp isi pierde din proprietati.

Uleiul vechi se prezenta foarte putin mai inchis la culoare decat cel cu care l-am schimbat, in schimb avea un miros destul de urat. De atunci am mai facut in jur de 4000km si doar la rece se simte o mai usoara selectare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog cunoscatorii sa-mi spuna si mie ce norma de ulei (eventual si o marca) sa folosesc la cutia de viteze pentru masina din semnatura. Conform cartii tehnice, acesta nu a mai fost schimbat niciodata, asta in conditiile in care acu am pe bord vreo 189.000 km, si as vrea sa-i fac acest schimb. De asemenea va rog sa-mi spuneti si care ar fi cantitatea de ulei recomandata la acest model de cutie.

Multumesc anticipat!

Modificat de Crepuscul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelul tau intra 2.8 litri. Uleiul trebuie sa fie 75w90 syntetic si sa indeplineasca normele mentionate si mai sus. In carte am observat ca nu scrie nimic despre schimbul de ulei la cutie manuala. Ca marca eu iti recomand Castrol, dar este si cel mai scump, eu am luat Aral si se comporta bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat ieri uleiul la cv si am bagat mobil1 75w-90 si scria pe cutie ca respecta normele Gl4 si Gl5.Oare e bun?

Modificat de SPARTANU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salul!

Am citit tot topicul, dar nu am vazut, sau poate mi-a scapat, faptul ca pana la urma nu a precitat nimeni cu siguranta pe unde se introduce uleiul, care e de fapt busonul de umplere, poze sau indicatii mai precise.

Inca ceva, stie cineva unde se gaseste misterioasa "cheie", pentru ca mi-am cumparat si eu ulei de cutie, am fost la un service sa-l schim si nu aveau cheie. As vrea sa-l schim eu acum, dar am nevoie de doua lucruri, cheia si busonul de umplere.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru masina din semnatura ce imi recomandati?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit!!!

Busonul de scurgere este intradevar ce de dedesubtul masinii, hexagonal, pe "burta" cutiei de viteze, iar cel de umplere se afla la roata din stanga. Cei care au protectiile de plastic (de care se ataseaza scutul), este necesar sa demontati protectia din stanga, pentru a vedea busonul de umplere!

Operatiunea este simpla, se deschide busonul de scurgere, se lasa 5-10 min sa se scurga tot uleiul, se pune la loc, se scoate busonul de umplere si se introduce uleiul pana da pe dinafara!

Tot ce va trebuie este un imbus de 17" si o palnie cu un furtun, pentru ca pozitia de umplere este cam dificila! La mine a intrat cam 1.8l de ulei!

Uleiul l-am luat de la PoRo, costa 35lei/litru!

Spor la treaba!

Modificat de cypylica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... daca trageai o tura de vreo 10 min cu masina apoi o puneai pe plan orizontal, deschideai ambele busoane si aveai rabdare vreo 1/2 h puteai pune cam 2L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor, eu sunt mai incepator in ceea ce tine de intretinerea unei masini si as vrea si eu sa stiu ce ulei mi-ar trebui la masina din semnatura in cutie.Am gasit pe un site ca pentru masina mea e recomandat CAstrol TAF-X.Sa pun castrol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_dumitrescu

salut

tocmai am schimbat uleiul la cutie la un golf iv

am pus mobil 1 shc 75-90 si scria GL5 Si Gl 4

este uleiul potrivit sau nu

380 ron ;itru

a intrat 1.9 litri in cutie

multumesc astept parerile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul de cutie pt cutia 02T de la 1.9 SDI 47 kW e "filled for life", deci nu trebuie schimbat ever, iar specificatia e

Gearbox oil G 005 000 SAE 75W90 (synthetic oil)

Intr-adevar capacitatea cutiei e de 1.9 litri

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_dumitrescu

ESTE vreo PROBLEMA CA AM SCHIMBAT ULEIUL DE LA CUTIE

PE MINE MA INTERESEAZA DACA AM BAGT ULEIUL CARE TREBUIE

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_dumitrescu

ma lamureste si pe mine cineva

am pus bn uleiul la cutie

mobil 1 shc 75-90 GL 5si GL 4

trebuie sa il schimb din nou

sau este bun si asta care l-am pus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi tip de ulei lam pus si eu

Eu zic ca e bun , adica e syntetic 75w-90 si respecta si norma gl 4 Interesant e ca dupa ce lam schimbat intra mult mai usor in viteza si acum parca agata dinou :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun uleiul !

Singura problema e ca scrii cu majuscule!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_dumitrescu

ok

multumesc

eram in dubiu si nu stiam ce sa fac

nu stiu ce sa zic de intratul in a 1

urmeaza sa vad i

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_dumitrescu

este o mica diferenta dar nu pot sa zic ca este ceva deosebit fata de inainte

oricum merita schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce ulei e recomandadt pentru un Touran 2.0 TDI din 2004?

Un prieten vrea sa faca schimbul de ulei din cutie.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce ulei ar fi recomandat pt cutia de viteze la masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Skoda Octavia 2 , 1,9 TDI 105CP, 5 trepte ce ulei se recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!