Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

O să mai studiez puţin problema că urmează să-l schimb şi eu şi dacă găsesc ceva o să scriu aici. Dacă nu o să merg pe principiul "nu repara ceea ce funcţionează":))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai binele este dusmanul binelui...

Dar ce G50 ai folosit tu? Ce cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ăsta este. La un moment dat găsisem un clasament al unor uleiuri pentru cutie (cred că am şi ataşat pe undeva pe aici) şi ăsta era printre cele mai bune.

IMG_22022021_194949.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca exista acest cod, G005000, ETKA avertizeaza; "durabilitate minima, piesa poate fi depozitata numai pe perioada limitata".

 

 

Am gasit si aplicatii:

- Masini VAG fabricate din 1983 pana in 2003.

- Specific pentru Lupo / Lupo 3L tdi, din 1999 - 2003, si este codul pentru cutii DTP, EFM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat acum şi într-adevăr scrie şi pe bidon că poate fi folosit până în 3 ani de la data fabricaţiei. Oricum presupun că toate au un termen de depozitare limitat care cred că este acelaşi cu termenul de garanţie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

42 minutes ago, Dolfin said:

Am gasit si aplicatii:

- Masini VAG fabricate din 1983 pana in 2003.

- Specific pentru Lupo 3L tdi, din 1999 - 2003, si este codul pentru cutii DTP, EFM, pentru motoare diesel.

Cred că ceva nu este în regulă în Etka la capitolul ăsta. Cutiile de pe lupo 3l diesel indiferent de an sunt tot cutii manuale de tipul 085F adică identică cu cea de pe sdi, numai că este robotizată. Cutia DTP nu am găsit-o pe nici un motor, iar EFM este de tip 002E şi a fost pus pe o singură motorizare AHT, benzină de 1L

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este necesar sa fac niste corectii, m-am grabit inainte, am corectat si mai sus, referinta era la Lupo/Lupo 3L TDI.

 

image.thumb.png.46b8d763bd6b65837cfee9e1c247c289.png

 

 

Acum referitor la tipurile de cutie de viteze, cutiile respective au fost montate pana in 2003 chiar daca mai jos scrie ca doar pana in 2000.

 

image.thumb.png.f5baa3674d1e6a57bd8aad8df2f9ae14.png

 

In concluzie cred ca datele din ETKA sunt corecte (acum ca mi-am corectat si postul de mai sus), iar codul pentru ulei cutie este cel indicat de mine.

Probabil indicatiile din ELSA au fost scrise cand a aparut modelul Lupo si probabil ca n-au mai refacut instructiunile.

Ca regula, pentru piese se considera ca informatia din ETKA este cea corecta, ELSA la masini de dupa 2005/2006 nici nu mai face referire la codurile de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuzele de rigoare , pana la urma ce ulei sa comand?

G052178A2 - ulei -acesta este ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.02.2021 at 19:18, Dolfin a scris:

- G052178A2 - ulei transmisie 1L, cod eliminat 01.09.2007 si inlocuit cu

- G060726A2 - ulei transmisie 1L

 

în urmă cu 3 ore, Soryn1979 a scris:

Cu scuzele de rigoare , pana la urma ce ulei sa comand?

G052178A2 - ulei -acesta este ok?

 

Codul mentionat de tine nu mai exista din 2007, nu mai poti sa-l comanzi, trebuie celalalt.

2,7L, asa cum ti-a indicat @lupo_bv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, am un A3 2.0 CFFB codul cutiei fiind NFU, ulterior am aflat și codul uleiului G052171A2. Întrebarea mea este următoarea: a pus cineva ulei de la Febi? Sa merg pe cel original? Sunt diferențe? Știu că cel recomandat este cel oem dar diferența de preț e semnificativă și din acest motiv întreb. Sper sa nu primesc mesaje de genul "daca ai mașina trebuie sa ai și bani sa o întreții". Este o întrebare strict informativă. Va mulțumesc și vă urez o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic să pui original şi nu te doare capul. Dacă pui altceva şi nu-ţi place te va costa mai mult. Am păţit ceva similar cu Liqui Moly care nu mi-a plăcut deşi era un ulei scump şi am revenit la ce era în cutie. Uite aşa m-a costat aproape dublu şi de atunci m-am lecuit. Mai bine mai aştepţi puţin dacă nu ai acum bani.

 

@Soryn1979

te rog să revii cu un feedback după ce schimbi uleiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa este. Nu îl schimbi în fiecare an. Mulțumesc de părere! Voi reveni cu un feedback și eu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa schimb uleiul in cutia manuala la golf 7 (QYB) in 5 trepte si este indicat codul OE G 052 527 A2 care este cel putin 215 lei litrul In urma studiului pietii exista echivalenti de la Ravenol MTF-3 cu 60 -70 ron litrul sau febi codul 21829 cu acelasi pret ? Ce argumente ar fi in a folosii cel original totusi ? ar fi bune niste pareri avizate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La Skoda Octavia 2 Facelift, 2012, 2.0 TDI - CFHF (110 CP), cod cutie de viteze - NFP (6 trepte), ce ulei OEM se recomanda si ce cantitate ?

 

VIN: TMBBN61Z3C2128655.

 

Multumesc frumos!:beer:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie NFP:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L.

Necesar 2,2L.

 

Foloseste doar ulei OE, nu OEM sau AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles!:beer:

 

Deci...OE e codul oferit de tine. OEM sau AM sunt alti producatori.

 

Fostului proprietar i s-a pus ulei 75W (conform service-ului la care a fost) dar nu stie exact ce anume. Cutia nu schimba ok la rece (merge greu). Vreau sa schimb uleiul ca sa stau linistit.

 

Multumesc!:icon_thumright:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

am rugamintea sa ma ajutati cu tipul de ulei pt. cutia de viteze la Skoda Superb 1(3U) din 2008, motor BPZ (pompe duze) 1,9TDi - 85KW, cutie de viteze manuala 5 trepte.

Nu stiu ce fel de cutie de viteze am asa ca anexez eticheta cu datele masinii.

Din cate am citit pe eticheta, dupa explicatiile de pe forum este GFL sau gresesc ?

Multumesc anticipat !

Fotografie0905.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia este GFL, manuala 5 trepte:

- G052911A2 - ulei transmisie 1L

 

Capacitate 2,25L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

pentru Sloda Octavia 2 FL, motor 1.4 TSI, 36123946-1AF0-4C97-8D32-EDE7C4108A45.thumb.jpeg.b8dd29a577847cd58320ff841738e9f8.jpegce ulei de cutie de viteze manuala pot folosi ?

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie LHY:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

 

Capacitate 2,23L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am un Polo 6N, de la un timp fix la viteza de 60 km/h se simte un huruit din transmisie indiferent de trepta sau daca e pe liber, am urcat-o pe elevator si si am mers in gol, vine din cutie, deci nu sunt rulmenti de fuzeta sau anvelope. A mai avut cineva problema similara si poate spune daca se rezolva cu aditivi de ulei  de cutie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data verifica cat ulei mai ai in cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut! As vrea si eu sa schimb uleiul in cutie la al meu AJM (116cp, 6 trepte). Am trei intrebari : 1. Cum aflu codul cutiei? Unde anume este stantat?

2. RAVENOL GETR MTF-2 75W-80 este o alegere buna? Din cate am citit pe aici, pentru motorul si cutia mea norma ar fi G 052 911 A2, pe care acest ulei o respecta.

3. Cati litri intra?

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Codul cutiei este pe sticker-ul din portbagaj, langa roata de rezerva, sau acelasi sticker este pe cartea de service a masinii.

2. Nici Ravenol nici alt ulei AM nu se apropie macar de calitatea unui ulei OE pentru cutie.

3. Depinde de codul cutiei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Deci sa inteleg ca dupa ce aflu codul cutiei, aflu si norma si cantitatea. Multumesc de ajutor!

 

Inca o intrebare: vreun magazin (online sau fizic) de incredere pt ulei OE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!