Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Pentru cutie manuala 6 trepte, MYF:

- G052171A2 - ulei transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

415 000 km in Romania cu masina din semantura, masina e luata de noua si uleiul din cutia de viteze nu a fost schimbat niciodata. Cutia de viteze merge normal, dar sa nu intelegeti ca sunt improtriva schimbului de ulei ... doar expun un exemplu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai schimba-l, fa-i poze si sa vedem ce se intampla. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.07.2019 at 1:08, Dolfin a scris:

Pentru cutie manuala 6 trepte, MYF:

- G052171A2 - ulei transmisie 1L

Pe google imi gaseste doar original vw.

Echivalent aftermarket ar fi asta? 

 

ulei-pentru-cutie-viteze-manuala-castrol-syntrans-18df0f1e9e710154d1-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te incurca cu AM-uri, o cutie este prea scumpa pentru experiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreo procedura speciala pt scurgerea completa a uleiului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este destul prin gravitatie, mai ales ca e cald, se scurge destul de mult, crezi ca mai conteaza 100ml care raman pe pinioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am spălat cu o pompa de spălare pt utilaje grele cu benzina si am lăsat sa se scurgă bine,a mai iesit pilitura si negreala.Cutia schimba impecabil,am condus si alte masini mai vechi si schimbul in cutie nu e usor sau precis in intrarea in trepta de viteză.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

ce ulei pot folosi pentru un Leon 1p FR 2.0 CEGA , manual ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut băieți pentru un golf 5 1.6 benzină din 2005 cod cutie JHT ce ulei sa folosesc? Sunt 2 coduri si nu stiu pe care. Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb ptr un coleg cu Golf 5, motor 2,0 fsi ,an fabricatie 2006, cutie de viteze manuala ce ulei de cutie de viteze oem ii trebuie?

A  fost la un service si i-au pus motul motylgear 75w90 1,5 litri. Trebuie sa il dea jos si sa il schimbe iar.

Codul cutiei de viteze este gxv.

Modificat de B51FLN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 06.08.2019 at 10:50, Aladin26 a scris:

...golf 5 1.6 benzină din 2005 cod cutie JHT ce ulei sa folosesc? Sunt 2 coduri si nu stiu pe care...

Initial s-a folosit:

- G052512A2 - ulei de transmisie 1L,

cod eliminat si inlocuit din 01.02.2019 cu

- G055512A2 - ulei de transmisie 1L

Foloseste primul cod, cu siguranta il mai gasesti.

în urmă cu 3 ore, B51FLN a scris:

...Golf 5, motor 2,0 fsi .. Codul cutiei de viteze este gxv.

- G052171A2 - ulei transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, o sa ii transmit codul uleiului.

Daca se aude zgomot ca de rulment in cutia de viteze, credeti ca se poate ameliora cu uleiul nou oem? Sau trebuie reparata cutia.

Asa a cumparat masina de curand cu acel defect.

Se aude doar la accelerare si nu pentru o perioada lunga de timp. In treptele 2 si 3 il auzea cu geamul deschis.

Modificat de B51FLN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa-i dea o sansa cu ulei nou...cine stie.

Oricum, sa nu mai circule cu ulei AM, mai ales acel Motul pentru ca este si GL5.

Este cea mai ieftina incercare 2x127Lei/L + manopera = ~340Lei.

Daca se ajunge la reparat cutie costurile sunt cu totul altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc dolfin. B51fln ai grija pentru ca daca se sparge rulmentul in cutia de viteze o sa te cam usture. Exact operațiunea asta o fac eu acum de aceea am cerut codul pentru ulei ca sa cumpăr si ulei. Rulmentii din cutie sunt până în 200 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, Dmi54 a scris:

... golf 6 din 2010 1.4 tsi cod cutie mcb si vreau sa stiu ce ulei pot pune(oem sau aftermarket)ce norma sa fie si cat sa cumpar!!...

Recomand doar ulei OE, nu OEM sau AM.

Pentru cutie MCB, masina de mai sus:

- G052512A2 - ulei transmisie 1L, cod eliminat si inlocuit la 01.02.2019 cu

- G055512A2 - ulei transmisie 1L

Cantitate de umplere la schimb - 2,1L

 

Cumpara primul cod de ulei, cel cu care a venit din fabrica, sigur il mai gasesti pe piata.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.08.2019 at 11:27, Aladin26 a scris:

Multumesc dolfin. B51fln ai grija pentru ca daca se sparge rulmentul in cutia de viteze o sa te cam usture. Exact operațiunea asta o fac eu acum de aceea am cerut codul pentru ulei ca sa cumpăr si ulei. Rulmentii din cutie sunt până în 200 de lei.

Nu tin minte sa fi spus ca e masina mea. Nu am  inteles cum de ai tras tu concluzia asta. Este a unui coleg de serviciu, bun prieten de-al meu.

A gasit un mester de cutii de viteze din Mioveni Arges,care a lucrat la fabrica Dacia la cutii de viteze si pe 16 august ii duce masina la reparat si diagnosticat.

Modificat de B51FLN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sfaturile din acest topic sunt nenumarate si controversate,asa ca am fost la Midocar,am luat doua bidoane a cate 1 litru si a intrat 1,5litri. Se vede diferenta pentru un Caddy 1.6MPI din 2007 cu 5 trepte manuala.

ulei-cutie-viteze-manuala-vw-.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 15 ore, ursus2 a scris:

Sfaturile din acest topic sunt nenumarate si controversate...

Nu cred ca ai citit topicul, aici 99% se fac doar recomandari pentru ulei OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Sunt posesor al unui Seat Leon 2 FL 2009, 1.4 TSI 

De aproximativ 2 luni am inlocuit uleiul din CV cu Ravenol MF 3 75W https://www.ravenol.de/en/products/usage/d/Product/show/p/ravenol-mtf-3-sae-75w.html (are codul uleiului original pe ambalaj G 052171A2). Am ales Ravenol deoarece diferenta de pret era enorma, 67 lei/L Ravenol, aproape 200 lei/L cel orginal VW.

Insa daca masina merge mai mult timp si eventual apuc sa merg cu a-5-a, in momentul cuplarii vitezei intai, prima data se aude un mic pocnit(doar prima data).

Am golit CV de ulei prin busonul acela cu imbus mare si am bagat aproximativ 2L de ulei(la nivel). Insa initial am crezut ca busonul de golire este sub cutie si am desfacut si acel surub(daca este nevoie revin cu poze). Umplerea am facut-o pe sus unde este si un senzor.

In rest nu are absolut nici o problema. Stiu ca se recomanda uleiul original insa diferenta de pret era destuld e mare(130 lei fata de 400), acum observ ca a scazut pretul la 130 lei/L(autokarma).

Credeti ca am gresit desfacut si acel surub? O fi de vina uleiul? Merita sa il inlocuiesc cu cel original? Uleiul ales este indicat pentru CV aferenta autoturismului?

 

Multumesc,

Adrian

2019-09-04 12_23_05-Autokarma - Catalog piese universale - Ulei c.v. manuala - Ulei c.v. manuala 75W.png

WhatsApp Image 2019-02-08 at 10.05.55 (3).jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca inainte sa schimbi uleiul nu aveai problema asta pune ulei original si lasa pocnitorile de uleiuri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat insa nu ma ajuta cu absolut nimic.  Ravenol nu este un "pocnit de ulei"(parerea mea) iar eu sunt adeptul mentenantei preventive.

Totusi uleiul din CV este un ulei care oxideaza in timp si care isi poate pierde din proprietati. Producatori spun ca nu se schimba pe perioda duratei de viata a unui autoturism, care acea durata poate insemna 10 ani.

 

 

NU MAI DA QUOTE POSTĂRII ANTERIOARE!!

 

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

ajutati-ma si pe mine cu o informatie, la o cutie manuala  6+1 cu start stop, cod cutie (daca am luat bine de pe sticker) este LNZ ce cod de ulei trebuie sa iau?

M-am tot uitat pe etka online dar efectiv nu-mi dau seama :)

La magazinasul de piese auto mi-au spus ca le apare in program (dupa seria VIN) doar original si Febi.

Daca Febi are acealasi cod (pe care va rog sa mi-l dati) poate fi rau pentru cutie? sa merg neaparat pe original ?

multumesc mult pentru raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!