Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

@volnick1986, ai dreptate cu ce recomanda ETKA si cu ce recomanda ELSA, coduri diferite.

Codul acela cu A  la sfarsit (din ELSA)  a fost eliminat din 2011 pe anumite piete, nici in EU nu se mai gaseste, doar in USA, daca are cine sa-l ia.

Cu siguranta asta a fost prima recomandare, din momentul in care s-a alcatuit manualul.

 

Ramane sa pui recomandarea actuala din ETKA, G052532A2.

Nu folosi altceva decat OE, pentru o diferenta de 150-200Lei nu merita sa risti integritatea cutiei, mai ales ca a tinut bine pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bate gandul sa schimb uleiul la cutia de viteze Touran 1T 1.9TDI 66Kw 6 trepte manuala; dar cum identific seria cutiei? pe Touran parts am vazut ca sunt 14 serii impartite in vreo 3 modele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam sa merg pe Castrol Syntrans V FE 75W80. Masina are o varsta si nu valoreaza ea mare lucru. La Golf am pus in urma cu ani de zile si vreo 70.000 km Mobil1 Mobilube SHC 75W90. Merge de vis de atunci.

Cand ai masina asa veche. Nu mai pui piese originale pe ea, dar nici sa ne batem joc cu branduri no name.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce cod de ulei cutie de viteza sa pun pentru o cutie manuala FXQ - G 052 512 A2 (G052512A2) sau G 055 512 A2(G055512A2)? Ultimul cod  este cumparat de la reprezentanta. G055512A2 este aparut recent in luna 02/2019, iar G052512A2 avand o perioada mai lunga pana sa treaca la G055512A2. Masina cea din semnatura.

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie de viteze FXQ:

- G052512A2 - ulei transmisie, eliminat ca piesa de schimb, se inlocuieste din 01.02.2019 cu

- G055512A2 - ulei transmisie

Ambele sunt bune pentru tine, avand in vedere ca in reteaua de piese inca se mai gaseste uleiul initial (a trecut putin timp de la eliminarea codului), ti-l recomand pe acela, ar trebui sa fie si putin mai ieftin, cativa lei...

 

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe care sa merg, pe G052512A2, le am pe amandoua, personal as merge pe G052512A2 , l-au tinut mai mult timp, iar cel nou G055512A2 (imi este teama sa-l pun) l-as pune doar daca nu merge bine G052512A2. Parca nu scrie nici o norma pe bidoane, ma mai uit pe bidoane sa vad ce scrie. Bidoanele cu cele 2 coduri estetic, siglele sunt la fel, G052 este de la autok... prin ausb.... Poti sa-mi spui cand a aparut G052512A2 ?

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ETKA nu afiseaza cand a aparut un anume cod.

Cred ca te-ai gandit bine sa folosesti vechiul cod, acela a fost uleiul cu care a venit cutia ta si altele din acei ani.

Codul a fost inlocuit nu pentru ca au scos un ulei mai bun (din punct de vedere al caracteristicilor) ci pentru ca sortimentul vechi de ulei probabil se vinde in cantitati din ce in ce mai mici (pe masura ce trece timpul utilizatorii se indreapta catre AM), de asemenea au trecut cei 10 ani (obligatie in UE pentru un producator auto sa furnizeze piese originale) de cand s-a montat ultima cutie cu acel tip de ulei.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

testeaza-l pe cel nou, ar trebui sa fie safe si mai bun. plus e de la reprezenanta deci asta vor da de acum incolo la toate care il cereau pe cel vechi, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Etka se poate afla istoricul codurilor si se vede pentru pozitia 1A care au fost codurile schimbate de-a lungul lor. Nu mai am Etka instalat. "Testeaza-l" nu doresc sa o fac. Stii cum e , cum dovedesc ca am pus uleiul lor daca am probleme? O sa merg pe codul G052512A2, a stat mai mult in ETKA. De cand a aparut codul G052512A2? Daca se poate uita cineva in ETKA la 300-010, pentru pozitia 1A sa mi spuna de cand e?

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidiu_vr, la 300-010 pozitia 1A este codul de ulei vechi cu indicatia ca a fost eliminat respectivul cod si ca se poate inlocui cu codul mai nou, asa cum ti-am scris mai sus.

Vrei sa stii in ce an a aparut codul vechi?.. nu ai cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate afla istoricul codurilor din pagina respectiva in ETKA, stiu sigur. Ori cu un click dreapta, ori alegand optiunile din coltul de sus, zona cu help (binoclu). Afiseaza toate codurile pentru toate pozitiile care au suferit schimbari ale codurilor respective. Mi se pare ca G052512A2 a aparut in 2007, nu mai retin sigur.  Prima data pentru pozitia 1A a fost G060....... sau ceva asemanator si apoi s-a ajuns la G052....

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate cu istoricul, numai că G052512A2 nu apare în istoric (e o Etka mai veche, dar cred că nu asta este cauza pt care nu apare), apare un alt cod

ETK1.thumb.JPG.e58f13fb0e964fbf4df26c343df539f4.JPG

Iar la Part Information apare asta

ETK2.thumb.JPG.c0f8f56dfde15ae320dc278f44aff1fe.JPG

Numai că înlocuirea asta nu cred că are legătură cu codul tău de cutie. Şi dacă intru la mine la lupo pe cutia FFV tot înlocuirea asta o dă.

Şi eu eram curios să aflu când au înlocuit uleiul G50 cu care a venit cutia (cel puţin aşa apare în Elsa, m-am uitat şi la codul tău dar nu apare ) cu uleiul care se găseşte acum în Etka.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce a pus @lupo_bv este si intr-un ETKA actualizat, aceleasi coduri.

Am inteles acum ce-a cerut @ovidiu_vr, nu istoria penultumului cod de ulei (cand a aparut, asta nu se poate afla), ci informatiile din campul Date Istorice.

 

Nu stiu cat de relevante sunt info respective, am mai gasit neconcordante intre prima instalare si ce scria acolo.

Ma gandesc ca acolo sunt niste coduri generice care au fost puse prima data pe un model de masina...

 

De ex. G052178A2 a fost pus prima oara pe Polo in 2000 si tot asa este folosit pana in 2012 pe piata USA, care este relevanta pentru noi cand pe piata locala a fost scos in 20007?

 

Sunt curios ce-o folosesti la cutia ta. :) 

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate lichidele masinii s-au "upgradat" intre timp, si sunt mai bune. de ce la cutie ar fi altfel? noul cod mi se pare un motiv in plus pt schimbul de ulei. :) 

eventual se poate cere la reprezentanta o fisa tehnica a modificarilor normei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti cere

norma e aceeasi , codul s-a schimbat. odata cu codul, s-a schimbat si reteta (posibil si furnizorul), dar norma e aceeasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupo_bv -  de la G060726A2 ajunge si la G052512A2 si in ce an ajunge la el?

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am postat mai sus sunt singurele informații disponibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G060726A2 se comercializeaza si acum si nu exista schimbare de cod in altceva, asta vrea sa spuna @lupo_bv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Spuneti-mi daca am dreptate cu suruburile de golire-umplere ulei la cutia de viteza FXQ. In fisierul Cutie FXQ-301-033.pdf este vorba de codul cu pozitia 4  WHT 001 937 pentru suruburile de golire si umplere cu ulei a cutiei de viteza. Ma asteptam ca cel de golire sa fie sub cutie,  nu in lateralul ei.

Poza facuta partea soferului1.JPG

UMPLRE ULEI CV.JPG

Golire ulei.jpg

Cutie FXQ-301-033.pdf

Cuplu de strangere surub cv.pdf

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre uleiul scos din cutie si cel nou, deschis la culoare. L-am schimbat in final, a intrat cred ca vreo 1.7-1.8litri, facut o tura dupa prima umplere si completat din nou cu 30ml pana la baza filetului, a curs putin cand a ajuns la baza filetului surubului de sus de umplere, strans suruburile la 30Nm. Am pus G052512A2, schimba bine cutia.

ulei cv.JPG

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

techmaster34

al meu a iesit mai închis la culoare,un maro spre negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pus intr-o sticla de 2.5 e negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiu_1984c

Sal domnilor. Am si eu un Passat B6 din 2010, cutie manuala 6+1. Informandu-ma la o reprezentanta VW despre schimbatul uleiului in cutie mi-au spus k ei pun si un aditiv .  A pus cineva si aditiv? De care? Observ k aici se vorbeste doar de uleiuri. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

techmaster34

nu am pus nici un aditiv ,doar uleiul si cutia schimba foarte bine.Cred ca se pune aditiv la cutiile foarte uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor !

Am un Passat B6 1.6 FSI, cod motor BLF, cutie manuala in 6 trepte. Cum pot afla ce ulei imi trebuie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!