Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Poti sa detaliezi te rog de ce nu e ce trebuie?

Conform catalog, dupa codul cutiei mele de viteze trebuie 75w90 full sintetic gl4 iar vsg corespunde mai degraba decat mtf-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎23‎.‎01‎.‎2019 at 23:05, Raul_X a scris:

Vreau sa schimb uleiul in cutia masinii din semnatura si m-am oprit la Ravenol VSG 75w90. Ce parere aveti de uleiul acesta?

Spune ce cod cutie ai sa vedem ce ulei OE iti trebuie.

Nu fa experimente cu uleiuri la cutia de viteze, pentru rezultate optime se foloseste doar ulei original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cutie GBQ:

- G052911A2 - ulei transmisie cutie manuala GBQ, 1L

Capacitate umplere 2,25L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. 137 lei litrul la epiesa.

Ravenol VSG 75w90 indeplineste toate cerintele si e 47 lei litrul, intrebarea mea era daca a folosit cineva uleiul in cutie, daca aveti un feedback despre el. Ca e ce trebuie pentru cutia mea stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau 129Lei La Auto Karma.

Daca vrei sa faci experiente pe cutia ta pentru 400Lei este doar decizia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Raul_X, dacă nu vrei original, mai poți alege dintre Fuchs Titan Sintofluid sau Ravenol MTF-2. 

VSG nu îndeplinește norma necesară cutiei tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grandtourismodiesel

A folosit cineva ulei Ravenol SSG 75w80? Cum se comporta iarna

Am cutie de viteze KBM

 

Modificat de grandtourismodiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- G052512A2 - ulei transmisie 1L, cutie viteze KBM

Cutia KBM s-a pus doar pe BLS la modelele 2008 si 2009, deci nu este vorba de Passat-ul din semnatura, sau ai chip tuning, si atunci trebuie sa schimbi in descriere anul in 2008.

Daca ai tuning cum faci economie tocmai la uleiul de cutie?

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un touran 2.0 cod motor bkd, cod cutie GNE, ce ulei de cutie trebuie si ce cantitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grandtourismodiesel

masina e cumparata in octombrie 2012 din Arad, are tuning si modificari.Asa a fost cumparata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MyKe uleiul e asa:

01E 6/1 Ravenol VSG 75w90 

01X 6/1 Ravenol MTF2 75w80

012 / 01W / 0A9 5/1 Ravenol VSG 75w90 

A mea fiind 5+1 trebuie VSG nu MTF2 care e bun doar la anumite cutii cu 6 viteze, oricum multumesc frumos de raspuns.

@GTD la fel cum majoritatea cauta un ulei bun calitate pret pentru motor si nu baga nici original nici Prista, la fel caut eu si pentru cutia de viteze. In teorie Ravenolul respectiv ar trebui sa fie comparativ cu cel original. Ai folosit si nu ai fost multumit de el?

 

P.s. stiu 2 cazuri cand au schimbat uleiul la Passat/Audi cu ulei original si amandoi s-au trezit ca le agata cand baga in 1a uneori si a 2a. La mecanici diferiti. Unu din ei a schimbat uleiul dupa 1000 km cu unul RedLine si a scapat de agatat. Fiecare cu piticii lui, fiecare cu banii lui. Eram curios daca a mai pus careva in a4 b6 sau passat b5.5 Ravenol VSG. Se pare ca aici pe forum nu, doar pareri fara sa fi incercat , asa ca o sa revin eu cu impresii mai spre primavara ca nu mi se face sa il schimb pe frigul asta.

Modificat de Raul_X
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod cutie?

Exista interval de schimb pentru ulei la Haldex si nu sunt sigur daca si pentru diferentialul spate.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu mai concis vreau sa realizez urmatoarele operatiuni: 

- inlocuire ulei cutie viteze manuala 6 trepte, cod FUQ, am inteles ca e nevoie de ulei sintetic 75W90 gl-4, vreau sa pun original 

- as dori sa inlocuiesc si uleiul in diferential fata/cutie de transfer - aici am inteles ca e nevoie de alt tip de ulei 

- la haldex realizez schimbul ( filtru si ulei ) la 60.000 km. 

Modificat de badwolf17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- G052171A2 - ulei transmisie 1L cutie FUQ, capacitate de umplere 2,3L

Acelasi ulei pentru distribuitorul unghiular (in fata langa cutie, din care pleaca cardanul), cantitate de umplere 0,9L

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii. 

O zi buna! 

 

NU MAI DA QUOTE POSTĂRII ANTERIOARE !!

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Passat 2012 4motion, motor CFFB, 140 CP. Din cate am inteles eu as avea LPR. Am mai vazut paginile anterioare un coleg cu NFV. Se foloseste acelasi ulei pentru toate codurile?

image.thumb.png.b60ac23ff0fd337a5e7a91e176c8930d.png

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Pentru Golf 5 din 2008, TDI 2.0 140 CP cod motor BMM, cutie manuala in 6 trepte cod cutie KNS, VIN: wvwzzz1kz8w318052, ce ulei se potriveste?

Am inteles ca intra 2.3 litri. Din ce am citit pe forum, foarte multi colegi spun ca nu intra cat este specificat. A schimbat cineva la acest tip de cutie? Daca da, cat a intrat?

Multumesc,

Iulian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 12 ore, Iuly01 a scris:

...cutie manuala in 6 trepte cod cutie KNS, VIN: ..., ce ulei se potriveste?

Am inteles ca intra 2.3 litri. ...

- G052171A2 - ulei de transmisie cutie KNS, 1L

In documentatie scrie, "capacitate cutie - 2,3L".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Ma gandesc si eu sa schimb vara asta uleiul in cutie la Audi ca tocmai ce a implinit 250.000 km. Am un B7 BRD cutie HCK in 6 trepe. ETKA zice G 052 532 A2. Castrol.de zice Castrol Syntrans V FE 75W80. Castrol recomanda acest ulei pentru toate cutiile manuale in 5 si 6 trepte VW-Audi-Skoda-Seat. si ca e recomadnat pe codul orginal de mai sus. Ca preturi originalul e 124 lei/l, iar Castrolul 77 lei/l.

M-am uitat is la LM si ei au LM Hoch­leistungs-Getriebe­öl (GL4+) SAE 75W-90. Ca pret e undeva la 70 lei/l.

Ca si capacitate configuratoarele de la Castrol, Liqui Molly si Motul toate zic o capacitate 2.35L.

M-am mai uitat si pe workshop-manuals.com si acolo intr-un tabel la HCK zice G 052 911 A 75W90 si capacitate 3 litri.

75W80, 75W90 pe cine sa cred?

Acum e clar ca o sa am nevoie de 3 bidoane ca bag pana curge prin busonul de umplere si gata.

Ce sa aleg? Ca sunt tare nedumerit.

PS: Motul nu au nimic recomadnat pt masina mea. Scrie capacitatea si ca ulei special. Atat.

 

https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/6333034382359E0D80257B870050B6BC/$File/BPXE-98LUNX.pdf

https://liqui-moly.lt/uploads/Products/product_136/e8f4d1b090288c3c4ae235bcfba5abae.pdf

https://www.korb-schmierstoffe.de/datenblaetter/Castrol/Produktdatenblätter/Castrol Syntrans V FE 75W-80.pdf

M-am uitat si la Ravenol si asta ma baga si mai tare in ceata.

Pe configuratorul lor ei recomanda la BRD RAVENOL MTF-2 SAE 75W-80. care e API GL4, "Practice and tested in aggregates with filling" VW/AUDI G 052 911 A2, AUDI G 052 532, G 055 532. Si Ravenol zice tot 2.35 l capacitate.

https://www.ravenol.de/uploads/tx_ravenol/pdf-print/RAVENOL_MTF2_SAE_75W80_1.pdf

 

 

 

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • Adrian Serban
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!