Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

A sosit momentul sa-mi schimb si eu uleiul din cutia de viteze, am masina de aproape 3 ani, si nu am umblat deloc la cutiesi cred ca ar fi cazul. Cutia are cod DUW.

Am vazut pe internet ca parerile sunt impartite vis-a-vis de vascozitatea uleiului, cea mai intalnita recomandare fiind 75W90 GL-4. Am cautat peinternet in ETKA si alte programede coduri piese/uleiuri si in functie de cutia pe care o am mi se recomanda ulei cu codul G052726A2, adica ulei 75W GL-4, firme ca OE VW, SWAG, FEBI BILSTEIN (doar astea apar pe site-uri de piese, sincer nu stiam ca Febi si Swag produc uleiuri). Nu inteleg care e treaba cu gradul de vascozitate recomandat OEM, adica 75W, care mi se pare cam ciudat, adica are vascozitatea care trebuie la rece, winter, insa cand ajunge la temperatura maxima de operare, care e vascozitatea, ca nu e mentionata? Daca vascozitatea se refera doar la operarea la rece, un ulei  75W nu poate dauna cutiei daca nu are o vascozitate la cald, sau e de fapt 75W75 ?

Daca ar fi asa, 75 e mai subtire fata de 90 la temperatura mare de operare. Ce sa iau, Castrol 75W90 sau sa iau in functie de codul VW, adica OE sau Swag sau Febi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru DUW se foloseste:

- G060726A2 - ulei transmisie 1L

Foloseste doar ulei OE, lasa marcile AM (Swag/Febi) pentru mecanicii de colt de strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, si intra 2 litri din cate stiu, nu-i asa?

Avand in vedere diferenta mica de pret, sigur voi folosi OE, dar eram nedumerit in privinta codului si a normei de vascozitate. Acest ulei este GL-4?

Modificat de csm_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil 1.9L.

Cred ca este GL4, dar nu are relevanta cand cumperi pe cod original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Pentru un Passat B8 2.0 TDI, 110kw (150cp) ,cutie viteze manuala 6 tr, cod QFZ, stie cineva la ce interval se face schimbul de ulei din cutie (an sau nr km), ce tip de ulei se foloseste si cat L intra?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- G052527A2 - ulei transmisie 1L, cutie QFZ

Capacitate umplere 2,3L.

Nu este prevazut interval de schimb pentru km sau ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Pentru un Seat Leon FR 2.0 TDI 125KW (170HP), cod motor BMN si cod cutie JMA, stie cineva ce ulei trebuie si capacitatea de umplere?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- G052171A2 - ulei transmisie cutie JMA, capacitate umplere 2,3L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 Buna ziua,  

     Pentru un Passsat B7 2,0 CFFB Cutie de viteze cod NFU la piese auto imi da codul G052171A2 la uleiul pentru cutia de viteze. O fi corect? Intreb deoarece au zis ca asta exact nu il au si merg si altele gen G060726A2 sau G052512A2 ca cica ar fi echivalente. Toate originale. Ce parere aveti?

   Multumesc !

 

Modificat de Radlog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru modele cu cutie NFU construite pana in 28.10.2013 se foloseste:

- G052171A2 - ulei de transmisie 1L

Pentru modele cu cutie NFU construite dupa 29.10.2013 se foloseste:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Multumesc ! Imi cer scuze ca sunt insistent dar aveti idee ce tip de ulei este G052527A2?Unde l-as putea gasi? Nu de alta dar la ce pret l-am gasit online un schimb cu acest ulei m-ar costa cat o cutie de viteze de ALH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate cutiile e recomandat ulei original VW dupa cod, se cumpara sau schimba la reprezentanta asta daca tot dai banii la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut ! Pentru Golf 5 2.0 TDI BMM 2008 cutie 6 trepte cod KDN, ce ulei imi trebuie pentru cutia de viteze ? si ce cantitate. Am probleme cu cutia cred, uneori cand vrea ea nu intra in treapta 1 sau marsarier sau intra dar nu mai iese din treapta 1 sau marsarier si trebuie sa trag de schimbator, cu celelalte viteze nu am absolut nicio problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreajul zic ca este bun, nu patineaza, pedala de ambreiaj cupleaza de jos, volantul nu bate

 

Edit: Codul pentru uleiul meu cred ca este G 052171A2, dar nu stiu ce cantitate intra 

Modificat de cryst7ano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 23 ore, Radlog a scris:

 ...Unde l-as putea gasi? Nu de alta dar la ce pret l-am gasit online un schimb cu acest ulei m-ar costa cat o cutie de viteze de ALH.

224 Lei online, incearca si aici pe forum la Volskman.

Nu folosi ulei AM. Avand in vedere ca intr-o cutie nu schimbi uleiul foarte des/deloc, nu are rost sa risti functionarea ei, fiind un subansablu foarte scump.

 

în urmă cu 20 ore, zveroboy78 a scris:

Ma ajutati va rog la JXY si la DUK ce se pune ...

Ce masini, ce an?

 

în urmă cu 14 ore, cryst7ano a scris:

KDN, ce ulei imi trebuie pentru cutia de viteze ? si ce cantitate....

- G052171A2 - ulei transmisie 1L.

Necesar 2,3 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Superb , cutie manuala 

2,0 tdi , 125 kw / 170 cp , 4 x 4 , an 2010 , cu DPF

Data fabricatie 21.10.2010

An model 2011

Cod motor CFGB

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- G060726A2 - ulei transmisie 1L pentru cutie JXY

- G052911A2 - ulei transmisie 1L pentru cutie DUK, capacitate 2,25L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 17 ore, sarbul a scris:

Skoda Superb , cutie manuala 

... 4 x 4 , Data fabricatie 21.10.2010...

Daca cutia are unul din codurile; KNW, KSC, KXY, LHC uleiul este:

- G052171A2 - ulei transmisie 1L, capacitate cutie 2,3L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara!

Va rog frumos sa ma.ajutati ...am un passat b6 combi 2006 2.0 fsi cutie in 6 rapoarte manuala si vreau sa schimb uleiul in cutia de viteze

Am inteles ca trebuie neaparat original ca dupaia intra greu la.rece din ce am citit aici....ce ulei imi trebuie ,eventual un cod si ce cantitate

P.s stiu ca trebuie pus pana da pe afara pe la busonul din lateral de.nivel

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • Adrian Serban
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!