Jump to content

Faruri polo


tibiaprica
 Share

Postare recomandată

Salutari.

Azi am observat ca mi s-a ars becul la farul "mare" din stanga. Stie cineva cam cat costa si daca e greu de schimbat? Ma intereseaza in caz ca stie cineva daca exista un set de becuri care sa il pot cumpara de rezerva (vreau sa plec pana in Ungaria si Austria si am aflat ca iti cer pe la vama si set de becuri de rezerva). Daca exista, stie cineva si un pret?

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista pe toate drumurile becuri, in orice benzinarie. Iar seturi, trebuie sa ai de rezerva un set de sigurante, tate dimensiunile, bec pozitie fata, spate, bec frana, bec semnalizare, bec faza scurta/lunga dupa caz.

Daca te uiti un pic prin benzinarii gasesti si seturi gata, conforme cu masina. Daca nu la dealer, dar dai pe el cat nu face.

Daca ai manualul de utilizare, uita-te in el si il schimbi in 5 minute.

Indepartezi capacul din spatele farului, scoti mufa, becul, inlocuiestibecul cu unul nou si procedezi in ordine inversa a montaj.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi la un service VW si au seturi de becuri exact cu ce ai nevoie. eu am schimbat la Sandra in Iasi si am dat o groaza de bani 60 lei bec philips 30%+ si schimb. cred ca merita sa le schimbi acasa, preturile la becuri sunt corecte (28 lei cel de fara scurta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are rost sa te duci la service pentru un bec... Vorba lui horgarban, in orice benzinarie gasesti becuri. Sfat: daca tot iti iei, nu te baga la cele mai ieftine sau no name. Vezi pe topic-uri prin forum ca sunt multe discutii.

Iar de intrebatul la granita n-am mai auzit. E o chestie indispensabila pentru tine. Becuri, cablu de tractiune si roata de rezerva trebuie sa ai la tine tot timpul. Cred ca n-are rost sa detaliez logica afirmatiei mele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vezi cand se arde (ia apa) un bec Xenon care e intre 90 ai 140 de euro bucata si la 6N2 trebuie sa desurubezi un capac nenorocit cu trei suruburi si nu iti intra nici mana, nici surubelnita :P

pentru becuri : benzinarii/Augsburg sau chiar Cora/Carrefour orice. E very small problem, dar cumpara-ti o gramajoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au la dealer exact ce iti trebuie, difera de la masina la masina ce tipuri de becuri ai nevoie...plus ca gasesti marfa de marca la preturi corecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul se schimba imediat cu mana - e o aparatoare de cauciuc pe care o scoti. mai e o mufa prinsa de bec, dupa care ai becul prins cu un fel de clema care se roteste. invarti putin de aia dupa care iese. ai grija sa-l montezi corect, cu filamentul in jos. daca ai mainile groase te chinui putin. iar becuri ai nevoie de h7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul costa de le 170.000 lei si tot urca...(in fct. de producator)

Il poti schimba singur,dar ai nevoie de ceva indeminare(loc nu prea este).Succes

Modificat de dpolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am fost in final la service ca am mai avut de schimbat si lichidul de frana + niste bucse si mi-am cumparat un set de becuri care m-a costat 72 RON. Un singur bec din acela H7 Long Life costa 60 RON si setul costa 72 si le avea pe toate; am ales desigur setul....oricum mie se pare destul de scump...dar asta e. A mai costat 14 RON interventia si cu asta basta. Inteventia s-a desfasurat la Cybernet Bacau; oricum sunt foarte multumit de cum lucreaza baietii de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Cred ca ti-ai luat teapa cand ai dat 72 RON pe becuri ... si eu a trebuit sa schimb becurile de la masina si m-am dus la OMV, unde au becuri H7 si este 20 Ron unu, marca este Nirvana, sau ceva de genu, oricum sunt cele originale din fabrica. Cand le-am schimbat nu m-am prins deloc cum tre sa le montez la loc, plus ca nu aveam loc sa umblu si mai ales sa vad. M-am deplasat pana la un service VW , i-am dat omului o cinste si cu un zambet in coltul gurii le-a schimabt. Asta e. A zis omu ca acuma se fac masinile sa te duci pt un bec la service si sa cumperi numai de la ei. ...

Asa ca mai cerceteaza data viitoare ce si cum, pt ca te duci la fel de usor la MOL si au acolo becuri de 80 RON setul (2 x H7) OSRAM.

Chiar daca e ceva mai complicat pana gasesti niste raspunsuri cauta pe forum si pe google ca sigur gasesti.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Kurt Cobain!

Eu prefer Osram sau Philips.

Nu m-as baga la GE (General Electric) sau alte marci Made in EU sau PRC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba cu "Nirvana" mi-a placut muuult de tot :D

nu mai dati oameni buni banii aiurea pe diverse chestii pe care le gasesti pe toate drumurile, doar de dragul de a lua din service...pt ca preturile din service-uri sunt exagerat de mari ..

iar in ce priveste inlocuirea unui bec de faza scurta la vw e floare la ureche fata de cum e la al meu reno unde trebuie sa ai mana de chirurg si sa faci totul pe de rost, pt ca nu se vede absolut nimic din ce lucrezi acolo (toata treaba se face pe la un capac pozitionat undeva in aripa interioara care "ofera" acces la faruri)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic: si esti norocos ca nu ai xenon (in cazul asta tre' data jos bara fata)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg care este mare problema ... am si precizat ca nirvana SAU CEVA DE GENU, adika numai stiu exact. ce e asa de amuzant ? Ma scuzati ca nu am retinut exact Narva si am scris Nirvana ... mare chestie ...

Modificat de morpheus2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna haios! Eu ma amuzam, nu faceam misto de tine. Sincer!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...
  • 4 months later...

Am cumparat NARVA 480472100, H7, Range Power+90, dar nu mi se par mult mai luminoase. Sper macar sa tina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha, ha, gasiti set de becuri la dedeman 17 ron tot setul de becuri, de la h7 pana la becul galben de semnalizare. Setul contine toate becurile pentru partea stanga sau dreapta. Deci 34 lei set complet pentru masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Prin comparatie, Osram Night Breaker Laser H7 este mai luminos clar decat NARVA Range Power+90, H7. Pretul insa este aproape dublu. Sa vedem cat vor tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine tine aproximativ un an pe ambele polo-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna seara!Am si eu o intrebare pentru cunoscatori,daca imi poate spune cineva care este codul de piesa corect pentru far stinga (partea cu soferul)Polo 6R 2011.Farul este cel cu bec H4 si cel de pe partea cu soferul imi pare a fi de Anglia.Masina a fost cumparata second hand si nu stiu ce schimburi a facut vechiul proprietar.Sau daca cineva poate face o poza sa vad cum lumineaza alt far.Multumesc!

IMG_20201122_110842.jpg

IMG_20201124_190620.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farul este de Anglia, sevede dupa cum bate lumina si dupa verificare in ETKA>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de raspuns,eram aproape sigur ca este de Anglia.Am sa comand un far de Europa,poate am noroc si gasesc ceva second hand pe original.Nu prea am incredere in aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!