Jump to content

Touareg TDI 2.5 vs 3.0


Mentat
 Share

Postare recomandată

Discutiile degenereaza in SUV vs limuzina, ma bag si eu in discutie pt ca dupa cum vedeti in semnatura, am detinut un SUV, mai mic, si cu o tinuta de drum care in teste se spunea ca ar fi f buna comparat cu alte SUVuri.

Ca in orice discutie, detinatorii sint inflacarati intr-o directie, ceilalti in alta directie... adevarul e ca de obicei pe la mijloc.

In manualul masinii mele, Honda CR-V, (apropo, manualul are 540 de pagini) erau cred cam 50 de WARNING: deoarece masina dvs este un SUV, centrul de greutate este mai ridicat ca la o limuzina. Conduceti cu prudenta, deoarece exista pericolul de a va rasturna. Asta in conditiile in care Honda se lauda ca imprima masinilor lor un spirit sportiv, inclusiv la CR-V spuneau ca au montat motorul si alte reglaje sa coboare centrul de greutate...

Nu am nici un manual de la tuareg, dar nu sint aceleasi warninguri? M-as mira.

Legat de protectia la accidente, este si un mit... faptul ca e mai mare nu ofera intotdeauna o protectie mai buna... si mai inalta in nici un caz.

Cine isi ia SUV si vrea condus sportiv... va avea o surpriza neplacuta. Insa prin motoare puternice, cauciucuri late si cu talon mic, suspensii cu reglare sport, suspensii pneumatice cu reglare electronica in functie de viteza, se pot optine multe. Insa majoritatea nu vor plati aceste optiuni suplimentare, care sint f f scumpe la un SUV, de obicei toate enumerate adunate fac cat un logan nou nout. Si prin astfel de optiuni, capacitatile off-road sint diminuate. Din nou, avantaje si dezavantaje, care trebuie cantarite, si facut un COMPROMIS.

Pe de alta parte, un SUV este frumos cand urci la Hotel Pestera pe drum forestier sau la Rarau, Muntele Rosu etc sau prin alte multe multe zone din romania unde drumurile sint bombardate. Si chiar nu e cazul sa te iei la intrecere intr=un SUV cu un BMW 530... de ce ai face asta? Il poti privi de sus la propriu si atat :angry: Dar daca drumurile sint impecabile, ca in alte tari?

Intretinerea la un SUV e ceva mai scumpa, cauciuri scumpe, consum mai mare, chiar si la spalatorie platesti mai mult... iar asigurarile... cam mari... si dupa cum vedeti tot cresc. Iar in alte tari sint si mai mari pt SUVuri. O sa spuneti ca daca iti iei SUV, tre sa ti le permiti pe toate... nu e chiar asa... in practica cel putin...

Una peste alta, cand aveam SUV regretam tinuta de drum a unei limuzine. Cand am limuzina din nou, regret SUVul.

Ca in orice domeniu in viata, nu exista numai avantaje, altfel toata lumea s-ar indrepta in acea directie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca in orice domeniu in viata, nu exista numai avantaje, altfel toata lumea s-ar indrepta in acea directie...

... frumos spus !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Dupa o perioada lunga de hibernare a acestui topic, il readuc la viata.

In primul rand, buna tuturor.

De ceva vreme ma gandesc serios la achizitionarea unui Touareg. Datorita situatiei din tara asta, am renuntat in mare parte la ideea de a aduce masina din afara si m-am orientat spre a cumpara una de la noi. Ca model, inca nu sunt hotarat, imi place foarte mult modelul non-facelift, dar cum cel facelift se presupune a fi ceva mai perfectionat, se instaleaza dilema. Motorizarea deja am stabilit-o, voi merge pe motorul de 2.5 tdi, km pana in 100k, iar anul sa fie de la 2007 in sus. Nu caut sa am performante de 6 sec. pentru 0-100km/h, sa iau viraje stranse cu viteza mare, sa depasesc cate 10 masini deodata, pentru astea am altceva. Vreau doar sa mearga bine, sa ma duca din A in B relaxat, in siguranta si sa nu intampin probleme la conditii mai dificile de drum. Transmisia sa fie categoric automata, cat despre suspensie, daca as gasi cu susp. pneumatica ar fi perfect.

Legat de motor, am vazut ca este pompe-duse si nu common rail(precum v6), ceea ce-l face ceva mai zgomotos. Mai am in familie un motor 2.0 tdi tot pompe-duse (140cp) care este relativ galagios fata de cele din generatia noua, dar din interior nu este extrem de galagios. La Touareg cum vi se pare ca se aude zgomotul motorului din interior, este foarte galagios sau este antifonata relativ bine masina ? Intreb pentru ca nu am avut ocazia sa aud unul.

Tot pe aici am citit ca intre revizii, motorul ba mananca, ba nu mananca ulei. Pana la urma cum e ? Motorul de 2.0 tdi de care ziceam mai sus, mananca ulei in draci. Daca tot am amintit de revizii, la ce pret ajunge o revizie completa(ulei + filtre) la reprezentata ? (Informativ intreb)

Distributia am inteles ca este pe pinioane, daca nu ma insel si nu pe lant sau curea. Se schimba ceva la ea sau se schimba cu totul dupa un anumit nr. de km ? Si daca da, la cati km se face eventuala operatie ?

Pe forum am vazut multe persoane care se plangeau de diferite probleme cu transmisia automata. Ba ca smuceste cand schimba treptele, ba ca s-a spart o pompa de ulei din cutie, ba ca scade brusc turatia dar viteza nu se schimba, etc. Vis-a-vis de smucit, cineva zicea ca a resetat cutia(a pus contactul, a tinut apasat pe acceleratie, apoi a luat contactul) si s-ar fi rezolvat. La unele marci, spre exemplu se poate face un update la softul cutiei de viteze si se rezolva problema smuciturilor, este valabil si pt. aceasta marca ?

Puteti sa-mi mai spuneti ce probleme apar in general la acest motor, la transmisie si la intreaga masina, probleme intampinate si care apar in urma uzurii. (electrica, suspensii, diferite plastice din interior in urma uzurii, etc.)

Pe langa lucrurile care se verifica in general la masina, trebuie sa mai verific ceva anume ?

O zi placuta.

Modificat de WTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

eu am un touareg 2.5 tdi si pot sa spun ca nu se aude motorul asa de tare mai ales in interior, daca o calci face un pic de zgomot, mie imi place, dar este acceptabil si pt cei care vor sa mearga de la A la B relexati, cat despre papatul de ulei, mie mi-o cam mancat ulei si mai manaca ca nu am numa 80000km, tinuta de drum e foarte buna, dar din pacate nu am suspensie pneumatica si nici cutei automata, asa ca despre probleme la cutie nu prea pot sa iti spun nimic, dar ca la motorul asta de 2.5 se simte lipsa de putere adica ii un pic cam lenes,174 cp la 2,5 tone is nasol, cat despre platicuri de la drumurile noastre incep sa se cam auda, mie de ex si se aude ceva la instalatia de clima ceva ventilator s-a desfacut, cred, in schimb nu prea poti baga de vina la masina, am vazut ca vrei versiuna fara facelift tot ai o am si eu si nu prea pot sa zic ca ii mare dif intre modelul fara facelift si cel cu facelift. sper ca te-am ajutat un pic. :)

dar sincer eu ti-as recomanda sa iti ieu un touareg din afara nu din tara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine un V6 din 2006 la 130-140000km, decat un R5 din 2007 cu 70-80000km,prima data si eu am cumparat un r5,dupa 5 luni am reusit sa l vand si am trecut la v6.Este total altceva,este alta masina si nu renunta la suspensia pneumatica!!!! R5 este creat sa ti faci invidios pe vecini,pentru a savura placerea condusului cumpara ti un v6!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, mai astept si altele.

Am vazut la noi Touareg R5 cu destul de multe dotari si nici prea multi km la preturi sub 20 de mii. Afara cu asa dotari nu gasesti sub 32 de mii. Inca mai caut, nu ma grabesc.

Modificat de WTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers cu un Touareg R5 cam 1 sapt jumate acum 6 luni. La inceput eram foarte entuziasmat ca nu mai condusesem SUV, plus ca era plin de dotari care de care mai pompoase :) Tin sa spun ca dupa 2 zile am cam inceput sa-mi fac nervi. In afara orasului, trebuia sa-mi fac mare curaj pt o depasire mai din scurt, in oras alta belea, nu puteam sa ma bag in nici o intersectie macar, demaraj 0. Tine cont ca asta vine de la un om care 90% din timp nu conduce masini mai puternice de 100 cp :). Sincer daca tot iti iei asa o bijuterie de masina fa o treaba ca lumea si cumpara 3.0. O sa-ti consume ceva ceva in plus dar face toti banii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@WTD - Probabil multi de pe forum au abservat ca sunt cam disperat dupa Touareg..ei bine masina asta imi place tare mult de cand a iesit.Am vrut sa cumparam si noi una in 2008 dar pana la urma am cumparat Octavia,noua. Daca as fi in locul tau as cauta o masina dupa 2007 cu bixenon(beneficiezi si de lumina dinamica in curbe),neaparat automata ( din cate am citit cutiile de pe Touareg incep sa smuceasca cand blocul de valve nu mai lucreaza in parametrii) si neaparat cu navigatie sau suspensie pneumatica (pt a beneficia de computer de bord color si instrument cluster alb).Singura problema pe care am reperat-o la Touareg-ul pe care am vrut sa il cumpar a fost zgomotul facut de cardan la viteze mari care parca "batea" in caroserie.Trebuie sa fi foarte atent ca cel pe care il cumperi aiba cardanul in stare buna pentru ca e destul de costisitoare schimbarea lui. Necesari mi se par si senzorii de parcare fata/spate si scaunele incalzite (in afara faptului ca sunt niste optiuni practice,daca le ai nu vei mai avea nici un buton orb in bord,deci un + la aspect).Un alt avantaj al Touareg-ului este ca toate au webasto.Pe panoul de comanda al climatronicului este un buton "REST" pe care daca il apesi dupa ce opresti motorul mentine masina calda o perioada de timp.

Daca imi aduc bine aminte,sper sa nu gresesc motorul de 2.5 de pe Touareg are distributie pe role ceea ce mi se pare un mare avantaj. Motorul de 3.0 are avantajul puterii care nu trebuie neglijat..daca iti permiti sa il intretii corect e ideal pt masina asta..

Iti urez mult succes in alegerea masinii si sper sa te bucuri de ea cel putin la fel de mult cat m-as bucura eu daca mi-as lua una. :icon_thumright:

P.S Eu am citit manualul de la Touareg intr-o noapte..cam asa entuziasmat eram :D

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi aduc bine aminte,sper sa nu gresesc motorul de 2.5 de pe Touareg are distributie pe role ceea ce mi se pare un mare avantaj.

Ce-i aia distributie pe role? Touareg R5 TDI are distributia pe pinioane...cum bine e scris cateva posturi mai sus. Daca nu citesti, nu ai de unde sa stii...

Despre R5 TDI...e un motor care a fost tinut in fabricatie in tot ciclul de fabricatie al Touareg-ului 7L (la fel ca V10 TDI care e un 2xR5). E un motor robust a fost montat si pe VW Transporter T5, un motor proiectat sa duca sute de mii de km sarcina. E si cel mai economic motor din toate motorizarile montate pe Touareg. E un motor normal, pentru o masina normala.

3.0 TDI a cunoscut doua variante de putere (225 respectiv 240 CP) are o alta conceptie -commonrail si are reale avantaje: e mai rapid avand un cuplu si o putere mai mare. Dezavantajele tin mai ales de impozitare: aproximativ 500

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Diesel - Imi cer scuze ca am indus in eroare.Distributia la R5 este pe pinioane. Mersi de atentionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri baieti.

Raman pe R5 momentan, daca se iveste ceva poate ajung si la un V6, dar diferenta de bani pentru impozit data aiurea la stat, ma face sa ma gandesc de 2 ori inainte. Categoric sportivitate nu o sa caut niciodata la un SUV. Despre dotari, cu cat mai multe, cu atat mai bine. Cat despre suspensia pneumatica, cu siguranta nu o sa renunt la ea. Am mers zilele trecute cu o masina dotata cu aceste suspensii si se simte o diferenta majora fata de cele normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as zice ca un R5 e suficient, mai ales daca nu vrei sportivitate. Eu sincer daca as avea bani as pastra passatul pt autostrada si alte chestii si mi-as lua un r5 pe langa. Asa cand ma duc la munte sau la ski, mai prin oras desi nu e prea indicat cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aceeasi dilema(R5 versus V6) am avut-o si eu. Pana la urma am ales V6 si nu regret absolut deloc. Totusi 174 de cai (chiar şi dopati) nu sunt suficienti pt o masina de 2 500 kg.

Motorul V6 e demential (trage ca turbatul din punctul meu de vedere) dar consuma multicel. Recent am facut 3000 de km cu el(am fost la ski in austria) si a consumat cam 11,7-12 mers pe autostrada).

Impozitul anual l-am platit astazi (a fost 1970 lei, dar masina e pe firma). Obligatoriu cutie automata.

Singura dezamagire a data de greierasii din bord (totusi masina mea nu are decat 36kkm) si e cam bazaitoare.

Bafta la alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Raspuns tardiv dar sper sa ajute pe altii.

Eu am un R5 deci de 2,5 si intr-adevar daca nu vrei neaparat sa mergi sportiv il recomand cu toata convingerea.

Ideea e ca am ramas masca in depasiri cu el. Pur si simplu nu trage. Il si simti cat e de greoi si cat se chinuie motorul. Mare hardughia si motor mic.

I-am umblat la soft si din ce mi-a zis baiatu' respectiv a adus-o la 210 poate 215 cp. Parca m-a dus vreo 200 euro toata distractia. Nu fac reclama la nimeni. Acum e mult mai bine, chiar trage. Una peste alta sunt ff multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si consumul ? :D

ca asa si la mine se agita un amic sa-mi mareasca de la 174CP la 200CP R5-ul de pe T5

dar crestea consumul cu 1l minim

iar R5 are 400Nm in timp ce V6 are 450Nm, diferenta fiind de 50cp in plus pentru V6

nu am condus V6 TDI, dar conform datelor V6 nu are un demaraj extraordinar fata de R5

evident ca in linie dreapta un V6 va lua R5-ul pana la urma :)

pentru cei 50Nm si 50CP trebuie sa platesti un impozit aproape dublu, si un consum cu 2l/100km mai mare

mie personal imi place rontaitul lui R5 care este PD, are un zgomot la acceleratie care e placut :D

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi in acelasi regim, nu are de ce sa creasca consumul dupa soft. Daca folosesti cei X cp in plus, evident ca vei consuma mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte corect de spune colegul Ice_2K. Am montat un Chiptuning Box de 2 ani de zile si am tot studiat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!