Jump to content

Touareg TDI 2.5 vs 3.0


Mentat
 Share

Postare recomandată

talpa poti sa ii dai si in treapta 1 si 2 .adica pana la 100 km/h !! nu neaparat sa ii dai 200 :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect! :lol: deocamdata insa e OK. Mai vedem ce bani se mai strang pana iasa din garantie. Oricum , odata cu iesirea din garantie cred ca "ma va parasi".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io zic sa o "mariti" inainte de a iesi din garantie (castigi si la bani si la confort psihic :rolleyes: )....vezi ca la 150k km ai mai multe de schimbat...si de obicei mai crapa o pompa de apa pe la 100k...adica nu mare lucru :banghead:

Oricum ar fi...sa o stapanesti sanatos si fara incidente :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R5 DSG

unde ai auzit tu de asa ceva???? DSG p R5????? :D ala e un amarat de tiptronic...plus ca din punctul meu de vedere R5 nu e motor de fugarit...nici cu mama lui CIP :D ...la cum "behaie" in accelerare mai bine imi iau Fiat Diesel ( stit voi d c:))))

?

Fi sincer, ai condus masina ca sa o vezi cum "behaie"? Cat despre faptul ca este sau nu DSG, poate sa ai dreptate, dar.......nu cred, adica tind sa cred ca este DSG, restul motoarelor (peste 2.5) avand cutie TIPTRONIC. Ma mai documentez si anunt.

PS: Cand vi tu cu FIAT-ul DIESEL (nu ai zis ce model, dar risc), facem o liniutat 0-200 (gasim noi loc) si dupa sa vi sa spui ca masina este slabuta, pentru ca sunt convins ca nu ai condus un R5 cu CIP. :lol:

Ce a zis Bicoloru despre cutia automata mi se pare cel putin bizar. Nu am auzit ca o cutie automata sa scoata un timp mai bun decat una manuala, fie ea si DSG. Iar 9 sec pt R5 mi se pare prea putin. Mai aproape de adevar ar fi 10-11, mai ales ca 1-a si a 2-a nu "trag" deloc si sunt foarte scurte.

Am zis ca scoate 9 sec. in mai multe conditii.

1. Sa fie o suprafata mai dificila (piatra cubica spre exemplu), ca sa poata trage toate rotile

2. Masina de care vorbesc este CIP-uita, iar 11sec. le face o masina stoc, deci, nu are cum sa fac tot 11sec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BICOLORUL, tu esti baiat bun :D dar vezi ca esti intr-o eroare si mai si gresesti sau exagerezi. Reciteste ce ai scris si ai sa ma intelegi. Si chestiile astea cu CIP-uitul mai lasa-le naibii :D

Din punctul meu de vedere pe Touareg trebuie minim V6 pentru ca masina sa se miste "natural" altfel simti cum se chinuie bietul motor sa traga ditamai elefantul dupa el. In rest numai de bine despre Touareg, care desi nu-mi place de nicio culoare nu pot sa nu vad ca este o masina buna, chiar foarte buna.

@cardesign imi place atitudinea ta si faptul ca vrei sa o mariti cand iese din garantie, buna alegerea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

?

1 Fi sincer, ai condus masina ca sa o vezi cum "behaie"?

2 Ma mai documentez si anunt.

1 ;) ...lol....habar nu ai cate am condus.... ;) (manual, tiptronic, cu/fara pneumatica, pe sosea/in teren)... :D

2 Documenteaza-te ;) (ps...are 400 Nm...dsg-urile care sunt acum in mod obisnuit pe piata se monteaza pna la 350 Nm...de abia de acum vor scoate una pana la 500 )

PS...am zisc a le auzi pe strada si le recunosti cum recunosti Fiaturile diesel mai vechi....just one sound ...:D nu era vorba de performante (la care decat Fiat mai bine merg cu autobuzul:)))...Asta in cazul in care nu ai vazut Uno, Tipo sau Regata pe strazile unde umbli tu cu "ercinciu" ;) (la asta ma refeream cand am spus "siti voi d c")

Hai sa fim sanatosi si sa nu dam nastere la flameuri ca se lasa cu warn :D .

Din punctul meu de vedere cu R5-ul ai avantaj in teren (in fata celorlalti Touaregi) datorita masei reduse.

Ai dreptate...nu am condus R5 cu cip...dar din 170 cp...pana unde poti sa te duci doar cu soft.....400??? ;)

Modificat de tazzz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa fim sanatosi si sa nu dam nastere la flameuri ca se lasa cu warn :) .

Din punctul meu de vedere cu R5-ul ai avantaj in teren (in fata celorlalti Touaregi) datorita masei reduse.

Ai dreptate...nu am condus R5 cu cip...dar din 170 cp...pana unde poti sa te duci doar cu soft.....400??? :lol:

Ai dreptate, plus ca nu sunt genul sa ma enervez si nici sa ma enervez.

Dupa CIP-uire masina sare de 200CP, se duce spre 210-220CP, iar masina se schimba radical, in plus daca masina este manual modificare se simte MULT mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept provocarea de a conduce asa ceva.... :lol: ...daca treci cu "animalul" prin Bacau...da un semn.. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-ar putea sa ajung. Ca masina de acolo e luata de la CYBERNET (parca asa se numeste DEALER-ul), si mai fac reviziile acolo

Modificat de BICOLORUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea are 225 CP si face suta in 9.8 si una identica cu 174CP cu doar un cip face suta in 9?de la 12 la 9:)) daca ii faci un cip la v6 faci suta 6,8 ca un R32:)) nu mai aberati ma ca niciodata nu o sa castigi 3 secunde din chip tuning.

Modificat de Vladutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@d-rive: referitor la vandut masina dupa ce ai iesit din garantie/pe aproape, mi se pare cel mai bine, avand in vedere ca nu-mi prea place sa stau cu masina in service mai mult decat e necesar, iar in plus, cred ca toti constructorii le "programeaza" ca sa se strice chestiile importante pe cand iesi din garantie :).

Avand in vedere acest lucru, mai bine pierd bani la vanzare, decat sa mai dau bani pe eventuale reparatii, iar mai apoi sa ma chinui sa-i explic unui potential cumparator ca, vezi Doamne, eu cer X bani pe masina pt ca numai ce am schimbat la ea nu stiu ce chestie care m-a costat o caruta de bani. Oricum, cine te crede? Asa ca, inainte de a parasi garantia, masina trebuie deja pregatita pt vanzare. Parerea mea.

Off topic - cred ca ar trebui deschis un topic cu privire la termenul redus de garantie pe care il ofera V.A.G. Din cate observ eu, cam toti ceilalti producatori merg pe 3 ani - asta ca sa nu mai vorbim de cei cu 4 sau chiar 6 ani. Eu cred ca pt cineva care circula 100.000 km in 3-4 ani conteaza si acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BMW ofera 2 ani... peste tot in lume nu numai in Ro si vand masini in draci... vezi ca unii ofera multi ani la garantie dar sunt stelutele alea *** si citeste ce scrie si acolo... ai sa vezi ca e mult praf in ochi cu nu stiu cati ani garantie astia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:wacko: Mie imi place la Mazda - iti da garantie numa pe partea electrica - mazda, cea mai fiabila masina.

Opel - a muscat-o in RO cu garantie pt vectra 3 ani fara limita de km....

Si mai sunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce cutie are 3.0TDI(touareg)DSG??sau tiptronic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu anumite dotari la Touareg :

1. De la ce viteza incepe sa faca diferenta suspensia pneumatica ? Isi merita banii daca solicitarile ''off-road'' inseamna niste dealuri sau un drum forestier ? E necesara pentru stabilitate in curbe sau asta ai si cu cea standard ?

2. Diferentialul blocabil spate e doar pentru situatii limita off-road sau te poate ajuta si in condusul de zi cu zi ? Trebuie sau nu ?

3. La lista de optionale apar urmatoarele doua : a) Pachet adaptare dinamica la rulare

- suspensie pneumatica cu reglaj sport

- garda la sol coborata cu cca 20 mm

- sistem electronic de reglare a amortizoarelor in functie de viteza

B) Suspensie pneumatica

- cu gestiune alectronica a amortizarii si display multifunctional

color de 5" inclusiv furtun cu manometru pentru umflarea rotilor

Care e diferenta, nu e vorba de aceeasi suspensie pneumatica ?

-

Modificat de Grecul_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa incepem cu raspunsurile la intrebarile tale.

1. Suspensia pneumatica isi face simtita prezenta cam tot timpul, reflectandu-se in confort sporit, dinamica mai buna, capacitati off-road crescute. Si standard se descurca destul de bine, dar gandeste-te ca daca ai pneumatic e ca si cand ai avea mai multe suspensii, e alta viata cu suspensii pneumatice.

2. Eu daca mi-as lua Touareg as opta si pentru diferential blocabil. In viata de zi cu zi te ajuta in zapada, noroi sau in alte situatii in care ai nevoie ca puterea sa se manifeste prin intoarcerea rotii care are aderenta... nu cea care este in aer, sau care se invarte mai usor.

3. De optiunea asta nu stiam, dar presupun ca e ca si la cutia de viteze automata, cand e pusa pe "sport" te scutura putin mai tare, dar ai dinamica imbunatatita.

Daca am gresit undeva, as dori sa ma corectati :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu anumite dotari la Touareg :

1. De la ce viteza incepe sa faca diferenta suspensia pneumatica ? Isi merita banii daca solicitarile ''off-road'' inseamna niste dealuri sau un drum forestier ? E necesara pentru stabilitate in curbe sau asta ai si cu cea standard ?

2. Diferentialul blocabil spate e doar pentru situatii limita off-road sau te poate ajuta si in condusul de zi cu zi ? Trebuie sau nu ?

3. La lista de optionale apar urmatoarele doua : a) Pachet adaptare dinamica la rulare

- suspensie pneumatica cu reglaj sport

- garda la sol coborata cu cca 20 mm

- sistem electronic de reglare a amortizoarelor in functie de viteza

B) Suspensie pneumatica

- cu gestiune alectronica a amortizarii si display multifunctional

color de 5" inclusiv furtun cu manometru pentru umflarea rotilor

Care e diferenta, nu e vorba de aceeasi suspensie pneumatica ?

-

1. Probabil va fi suficienta suspensia cu arcuri. A mea este pe arcuri si in offroad inca nu am atins-o pe burta, iar pe sosea este foarte stabila. Suspensia pneumatica aduce un plus atat in offroad cat si pe sosea dar cu cat lucrurile sunt mai complexe cu atat probabilitatea sa se strice este mai mare. Daca ai banii eu recomand sa-ti pui pneumatica. A mea nu are, nici nu am avut nevoie dar parca mi-ar fi placut sa fie pneumatica (stii senzatia).

2. Nu recomand differentialul blocabil pe spate (cel central este standard). Probabil nu o sa ai nevoie niciodata de el si din cate am citit pe forumurile straine produce frecvent probleme.

3. Am vazut si eu optiunea asta si nu am inteles. Eu cred ca este aceeasi suspensie doar ca prima este reglata mai spre sport.

Numai de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am avut 4 luni un touareg v6 tdi tiptronic face-lift.nu comentez masina ca sa nu te influentez negativ dar in ceea ce priveste consumul sub 15-16 l/100 nu a scazut niciodata!!!indiferent de oras sau drum intins(160-170 km/h)suspensia pneumatica e mai putin zgomotoasa si ceva mai confortabila(nu te gindi la diferente mari).eu nu am optat pt. suspensie pneumatica deoarece au avut ceva probleme la compresorul general si la ventilele de le pernele de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut touareg v6 tdi triptronic. Consum mediu 10,8 L/100km, aceasta era media pe 5000 km doar in Ro.

Suspensia pneumatica isi merita banii.

Diferential spate blocabil si dezactivare bara stabilizatoare spate nu cred, deoarece nu vei ajunge in astfel de locuri incat sa-ti foloseasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

R5 Mountain - consum mediu 10.5 l/100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!