Jump to content

Golf 7 - Pareri, impresii


nsm
 Share

Postare recomandată

Distributia pe curea este o solutie constructiva mai ieftina... as adauga-o la lista de: usa care nu se mai deschide in trepte si acceleratia logan style...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la Midocar Vitan si am vazut noul Golf 7, modelul expus era un 1.6 TDI HL

Mi-a lasat o impresie placuta, cu exceptia partilor lucioase de pe bord.

Ca exterior, imi place foarte mult, atat fata cat si spatele.

In ceea ce priveste spatiul interior, pare ca a mai crescut putin. Porbagajul a crescut si el insa in inaltime, de acest lucru iti dai seama cand stai la volan si te uiti in oglinda retrovizoare.

De asemenea se vad cateva reduceri de costuri cum ar fi (sigla din fata este din plastic, spatiul din interiorul literelor find plin) Pare a fi o sigla made in china din aia prost facuta. De subliniat ca sigla de pe capacele jantelor este in relief, pare interesanta.

Sunt multumit la prima intalnire si cred ca va fi viitoarea mea masina, ramane ca undeva in decembrie sa merg si la un drive test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@misualbu: Avea scaune ergonomice? Sau cele standard cu alcantara pe partea centrala?

ACC-ul isi face toti banii. Din ce am inteles de la dealer lane assistul nu prea merita datorita benzilor care nu sunt marcate la noi.

Poate reusesc sa fac un test drive si sa dau comanda.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, lane assist-ul nu prea merita nici in Germania, nu-ti face probleme; aici e plin de zone in constructie, cu limitare de viteza si benzi care se intretaie unele pe altele, astfel incat sistemul cred ca ar renunta la un moment dat :)

Oricum, mi-am configurat, de curiozitate, un Golf asa cum as vrea eu (diesel, DSG, xenoane si cateva alte maruntisuri, fara jante smechere si alte prosteli) si a iesit 26.000 Euro. Pai, sincer, la banii aia, gasesc un C Klasse combi Elegance din 2010, la 14.000 km., in garantie. O fi Golful masina mea de suflet, da' parca 26.000 E cam mult pentru un Golf... Nu stiu, sa vad daca ma razgandesc dupa ce il vad (desi, imi vine greu sa cred...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu ma insel, mi-a scapat acest detaliu, cred ca erau sport, insa sunt sigur ca aveau alcantara pe partea centrala.

In ceea ce priveste lane assistul eu unul nu as arunca banii pe asa ceva.

Modificat de Misualbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca se mergea civilizat la noi in tara poate merita ACC-ul.

Daca era HL sigur erau scaune sport.

Foarte curios cum arata capacelele jantelor :D. Din pacate prevad ca vor fi la mare cautare in 2 ani prin autovit :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce priveste ACC-ul subscriu la ce spune colegul de mai sus... in haosul de pe 'autostrazile' noastre numai cu ACC nu poti merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, dar il poti folosi in trafic cand mergi bara la bara, daca ai si DSG. zice undeva pe acolo ca la dsg opreste complet masina. deci e perfect cand te tarasti in trafic.

Am vazut si eu azi noul golf. Schimbari nu sunt multe,seamana foarte mult cu passatul . In interior este mai incapator decat 6ele.Din pacate era un CL. Astept sa aduca unul alb Hl cu jante pe 17 si scaune ergonomice

Culoarea alba costa deoarece este foarte cumparata . Toate motoarele tsi au fost modificate(distributie e pe curea).

@mandelu:800 euro este diferenta intre cl si hl. O diferenta mica pentru ce ofera HL fata de Cl

eu nu stiu unde te-ai uitat tu, dar pe siteul volkswagen.ro scrie negru pe alb ca e 1500 diferenta intre CL si HL si dupa cum spuneam, vine cu mai nimic in plus. singurul lucru interesant pt mine sunt cauciucurile pe 16. pt 2012 mi se pare prea putin 15.

comenzile pe volan sunt si mai aglomerate ca la g6, adica tot nu imi plac, iar chestii gen lampi de citit cu led si becuri pe la picioare nu mi se pare ca justifica deloc pretul. asa ca 1500 e cumplit de mult, practic g7 e mult mai scump ca g6 daca alegi HL.

in schimb daca vrei TL chel, iese mai ieftin.

faptul ca cer bani si pe culoarea alba pe motiv ca se vinde, mi se pare super nesimtire, zici ca sunt romani nu nemti ca mentalitate.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare catre cei care au avut norocul sa se urce in G7... cum se "simte" la picior pedala de acceleratie "Logan style"? Din poze si clipuri mi se pare ca e destul de obositoare mai ales daca esti obisnuit cu cea la podea. Dar poate e doar parerea mea.

Iar a doua intrebare: se poate face retrofit la pedala acceleratie la podea? :RO flag: Stiu ca e mai idioata intrebarea, dar... totusi...

Modificat de Catalin_AC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi n-ati condus Golf IV? Sau orice altceva in afara de Golf V/VI si BMW?

Nu e absolut nicio diferenta intra pedala prinsa in podea si cea "normala" ca utilizare sau confort. Doar vizual difera, atat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mare lucru, doar ca e mai usor de tinut piciorul spijinit pe pedala din podea. Trecearea de la pedala in podea la cea suspendata e mai dificila decat invers, dar te obisnuiesti rapid.

@mandelu: Diferenta e de 800euro, poate tu ai comparat 1.2 85cai CL cu 1.2 105cai HL

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, dar il poti folosi in trafic cand mergi bara la bara, daca ai si DSG. zice undeva pe acolo ca la dsg opreste complet masina. deci e perfect cand te tarasti in trafic.

Am vazut si eu azi noul golf. Schimbari nu sunt multe,seamana foarte mult cu passatul . In interior este mai incapator decat 6ele.Din pacate era un CL. Astept sa aduca unul alb Hl cu jante pe 17 si scaune ergonomice

Culoarea alba costa deoarece este foarte cumparata . Toate motoarele tsi au fost modificate(distributie e pe curea).

@mandelu:800 euro este diferenta intre cl si hl. O diferenta mica pentru ce ofera HL fata de Cl

eu nu stiu unde te-ai uitat tu, dar pe siteul volkswagen.ro scrie negru pe alb ca e 1500 diferenta intre CL si HL si dupa cum spuneam, vine cu mai nimic in plus. singurul lucru interesant pt mine sunt cauciucurile pe 16. pt 2012 mi se pare prea putin 15.

comenzile pe volan sunt si mai aglomerate ca la g6, adica tot nu imi plac, iar chestii gen lampi de citit cu led si becuri pe la picioare nu mi se pare ca justifica deloc pretul. asa ca 1500 e cumplit de mult, practic g7 e mult mai scump ca g6 daca alegi HL.

in schimb daca vrei TL chel, iese mai ieftin.

faptul ca cer bani si pe culoarea alba pe motiv ca se vinde, mi se pare super nesimtire, zici ca sunt romani nu nemti ca mentalitate.

Diferenta de 1500 euro este intre 1.2 tsi 85 cl si 1.2 tsi 105 Hl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu cineva de la Midocar si mi-a zis ca a condus la scolarizare un golf cu ACC si ca nu i-a placut cum trage. A zis ca sunt 140 cp insa cel de 122 e mai fasnet.

Oricum eu am ramas la parerea de mai sus ca nu merita diferenta de aproape 2000 euro intre cel de 122 si cel de 140 cu ACC.

Acum partea cu pedala de acceleratie sincer cred ca e de gust. Pentru drumuri lungi avem tempomat.

Modificat de Misualbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am condus un an de zile o Bora, dar era printre primele masini conduse, apoi un 206 si un 406. Cand am trecut la G5 parca pozitia piciorului era mai relaxata, iar trecerea inapoi la Bora - a fost un destul de dureroasa... exact cum spune The_Ego - e de obisnuinta, dar cand te-ai invatat mai relaxat... parca e mai greu invers :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu cineva de la Midocar si mi-a zis ca a condus la scolarizare un golf cu ACC si ca nu i-a placut cum trage. A zis ca sunt 140 cp insa cel de 122 e mai fasnet.

Oricum eu am ramas la parerea de mai sus ca nu merita diferenta de aproape 2000 euro intre cel de 122 si cel de 140 cu ACC.

In ceea ce priveste

Dealerul mi-a povestit ca a facut test pe unul de 140 cp si a zis ca e mai rapid decat vechiul motor,acesta detinand un golf V 1.4 tsi 140 cp.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: a deschis vreunul dintre voi usa la G7? Cum e fara deschiderea in trepte... se deshide de tot sau deloc... Daca este un pic in panta masina, usa mai sta deschisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca golful cu jante pe 17 are garda la sol mai mica decat cel cu jante de 15-16. Din ce vad are suspensie sport si masina e lasata dar probabil din cauza rotilor care sunt mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la V jantele pe 17 veneau cu suspensie sport, si la VI jantele 17" veneau cu suspensie sport, 99% si la VII vor veni tot cu suspensie sport. Arata jalnic fara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa are o treapta, iar pe urma ramane unde o lasi. Da, cred ca sta deschisa daca o lasi in panta.

Modificat de Misualbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi n-ati condus Golf IV? Sau orice altceva in afara de Golf V/VI si BMW?

Nu e absolut nicio diferenta intra pedala prinsa in podea si cea "normala" ca utilizare sau confort. Doar vizual difera, atat!

Forza Rave! +1 Again!

F

A draq pedala, oamenilor asta in podea e super naspa main incercati si alte masini ce puii mei! La drum lung si f lung (peste 4 ore de condus continuu si nu in oras) sa nu poti schimba pozitia piciorului e crima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu cineva de la Midocar si mi-a zis ca a condus la scolarizare un golf cu ACC si ca nu i-a placut cum trage. A zis ca sunt 140 cp insa cel de 122 e mai fasnet.

Oricum eu am ramas la parerea de mai sus ca nu merita diferenta de aproape 2000 euro intre cel de 122 si cel de 140 cu ACC.

Acum partea cu pedala de acceleratie sincer cred ca e de gust. Pentru drumuri lungi avem tempomat.

rahat. drive-testul facut de o revista romaneasca in spania spunea ca ala de 140 se simte de parca are mult mai multi cai si ca e super motor. acum aud ca e invers. cum sa fie mai fasnet, cand alalalt are 18 cp in plus si 20% in plus la cuplu? e la mintea cocosului ca ala de 140 e mai iute. si eu sunt de parere ca nu merita banii, dar ala care ti-a spus aberatia, ori nu stie sa conduca, ori e rau-voitor.

BogdanVW: deci e 1500 in cazul ala. mare. probabil e de la faptul ca nu are suspensie independenta la motorizarea aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt destule diferente intre CL si HL , azi am vazut si un CL mai bine , jantele pe 15 standard sunt aproximativ identice cu cele pe 16" de la passat-ul CL, interiorul in loc de Black Piano este identic cu cel de la passat, este singurul lucru ce mie personal imi place fata de ce se gaseste pe HL, la HL ai becurile din interior cu LED, ai partea de sus de la cheie cromata.. crom in jurul geamurilor , sunt multe diferente. In primul rand in alegerea unei masini depinde clar bugetul , daca ai 19.ooo degeaba visezi la ACC la Lane Assist , sau la un DSG de 15o CP ... parerea mea e ca mereu trebuie sa pleci cand te gandesti la o configurare de la buget , si de ce nu la necesitate... Usa ce se deschide acum doar cu o singura treapta nu deranjeaza deloc... iar la pedala.. jumate din modele au astfel pedala , polo... touareg ... up... deci nu este o noutate pentru VW, toata lumea se leaga de astfel de aspecte , nu prea am vazut pe cineva sa spuna lucruri ce plac la masina , toata lumea se vaita.. ba ca e scumpa , ba ca se deschide usa nush cum... ba ca pedala e nu stiu cum .. ar fi frumos sa mai spuna cineva si puncte forte , cand a aparut G6 toata lumea : vai ce urat e .. vai cum era 5`ul.. acum incep sa vad aceleasi discutii , sunt curios daca peste 6 luni o sa mai fie la fel sau atunci o sa placa tuturor... Nu ai cum sa afirmi ca motorul de 140 de cai nu este la fel de fasnet ca cel de 122, cum a spus si mandelu .. nu e logic... Cum o sa merg cu masina si pe strada o sa imi spun si eu parerea despre cum se simte.. cert este ca si eu cu cine am vorbit mi-au spus ca 1.6TDI 105Cp acum chiar trage si ca se simte altfel motorul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea acestui topic era sa ne dam cu parerea despre noul golf.

Nu cred ca in postarile mele am blamat noul golf.

Eu unul am zis ca va fi viitoarea mea masina, dar ramane sa mai facem si un drive test.

Oricum in continuare voi putea indica multe aspecte negative dar asta nu inseamna ca nu are si pozitive. Si eu sunt de parere ca acestea sunt doar detalii, ceea ce conteaza cu adevarat este motorul si cutia. Trebuie sa fim realisti totusi ca vorbim de un golf nu de un SLK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te simti lezat, nu e vina ta ca cineva ti-a spus prostii. dar un motor care prinde suta cu aproape o secunda mai repede ca altul, e imposibil sa fie mai lent decat celalalt, e clar (e ca si cum ai zice ca 1.2 tsi 105 cp e mai fasnet ca 1.4 122). probabil persoana avea anumite interese in promovarea motorului mai lent, sau pur si simplu nu l-a condus suficient.

postul meu nu era critic la adresa ta, ci la adresa prostiei spuse de cine ti-a zis asa ceva.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se stie ceva despre G7 BlueMotion - citisem pe un site de afara ca ar fi mai puternic decat 16 TDI BMT - ceva in genul a 110 CP, iar cuplul la fel ca la BMT. Oricum pentru mine este un mister de ce nu au venit cu o cutie in 6 trepte stiu ca la G5 in optionale puteai sa ii pui la 105 CP cutie in 6 trepte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!