Jump to content

Golf 7 - Pareri, impresii


nsm
 Share

Postare recomandată

A face... lumina?

 

Am interbat la ce folosesc nu ce fac..

Luminile de la picioare te ajuta sa vezi unde pui piciorul sau daca scapi ceva pe jos,cele din plafoniera sa citesti,cele din butoane sa dibuiesti butoanele pe intuneric etc...astea ce rol au?Se aprind cumva doar cand deschizi usa?

Au pus puddle lights si warning lights standard?

TDR, puddle lights vine cu optionalul oglinzi rabatabile

 

-Oglinzi exterioare rabatabile electric cu iluminare in dreptul portierelor fata si inclinare oglinda pasager la cuplare marsarier 151.28 euro

 

Door warning lights nu vin in dotare si nici ca optional, in schimb la HL sunt in dotarea de serie: Lumini la nivelul picioarelor soferului si pasagerului fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El se referea la lumini in portiere. Cand deschizi usa sa iti lumineze unde pui piciorul. Aparent nu are si e tot un fel de fake pus acolo, cum este si la 6.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ce am zis, George? Ca nu are lumini in portiere = door warning lights

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trei generatii diferite, aliniate la spalatorie.... :RO flag:

post-94528-0-17032000-1362340981_thumb.j

Modificat de ritter1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum arata farurile cu xenon fara LED? La dealer mi-a spus ca nu au acele U-uri si ca ar fi crom in loc, iar DRL e pe becul de pozitie, dar as vrea sa vad si cum arata efectiv, a gasit cineva vreo poza cu xenon dar fara acele U-uri?

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voila:

post-1691-55122_thumb.jpg

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanks JUG, vad ca U-urile sunt acolo (ma refer la U-rile de plastic in care la varianta mai scumpa are LED-urile), asa ma gandeam si eu ca ramana acolo doar ca nu are LED-uri (oare se pot pune AM?).

 

De unde e poza? Este 100% sigur varianta de xenon fara LED? Lumina aprinsa este DRL, cea care ar fi trebuit sa fie pe LED, halogen cu doua filamente (pozitie si DRL)?

 

Inca o intrebare: merita Comp de bord "Premium"? Inteleg ca are aceleasi functii ca "Plus" doar ca display-ul este grafic color.

 

LE:

1) benzile luminoase de pe usile fata (la HL) se pot regla (0-100%) din consola, very nice, daca nu iti plac le poti inchide :)

2) oglinzile pliabile electric sunt "a must" .. cele normala se inchid groaznic de greu si nici nu lumineaza pe portiera .. iar cele electrice se pliaza un pic in sus, foarte cool .. si pot fi setate sa se plieze automat sau nu cand inchizi masina (din telecomanda)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in poza a doua se vede mai clar ca U-rile sunt din crom.

 

Sper ca ramane si becul (halogen) care se aprinde la "cornering". Ma refer la functia Cornering care este si la xenoanele fara LED, nu la cornering-ul efectiv al xenoanelor. De fapt la "cornering" se aprinde si acel halogen si proiectoarele sau numai una sau alta?

 

Referitor la computer de bord, merita "Premium" in loc de "Plus"?

post-1145-0-18057700-1362401646_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere nu, mi se par ca se imbina mai bine cel clasic cu bordul , dar daca tie iti place mai sorcova/colorat atunci merita.

Deja asta este o alegere in functie de gust nu de utilitate.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Display-ul color e mai bun la impresionat prietenii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca poti spune ca "merita", dar eu as face trocul.

E misto de tot grafica aia de la Premium.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Display-ul color e mai bun la impresionat prietenii :)

 

Depinde de prieteni..pe un fan iphone sigur il va impresiona.

Unitate cu gps ai pus la optionale?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare si mie foarte functional cel "Plus", faptul ca imi apar niste placute colorate care se misca ma lasa rece, l-as pune doar daca ar fi mult mai lizibile informatiile - gen viteza (parca sunt mai groase cifrele la "Premium"). Ce mi se pare scris ff mic este viteza setata pe AutoPilot, puteau sa o puna mai mare. Dar adevarul e ca "Premium" scoate ochii si poti auzi .. cum, nu ti-ai pus "premium"? tzz  :)

 

Ideea este daca pe "Premium" se vede ceva in plus, gen busola sau alte indicatii din consola?

 

@TDR, am inteles, daca nu ai navigatie nu ai busola pe BC (si daca ai inteleg ca merge si pe "Plus")

 

Inca o intrebare: optiunea ergoActive aduce si capitonaj usi din piele (ecologica) ? vreau sa fiu sigur, sa nu ma abureasca dealer-ul, desi in showroom este un G7 HL cu ergoActive (am testat masajul, este cum spune @nsm, reglajul lombar care se misca automat) si are capitonajul usilor (fata/spate) din piele (ecologica) inclusiv spatele scaunelor, cotierele (fata/spate), bancheta spate (tot mai putin partea interioara care este un textil negru foarte frumos)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Parerea mea este ca se preconizeaza cel mai frumos break din istoria Golf-ului.

 

Dupa Opel Astra Break, avem in fata unul din cele mai frumoase linii de design pentru masini de acest gen.

 

Imi pare si mie foarte functional cel "Plus", faptul ca imi apar niste placute colorate care se misca ma lasa rece, l-as pune doar daca ar fi mult mai lizibile informatiile - gen viteza (parca sunt mai groase cifrele la "Premium"). Ce mi se pare scris ff mic este viteza setata pe AutoPilot, puteau sa o puna mai mare. Dar adevarul e ca "Premium" scoate ochii si poti auzi .. cum, nu ti-ai pus "premium"? tzz  :)

 

Ideea este daca pe "Premium" se vede ceva in plus, gen busola sau alte indicatii din consola?

 

@TDR, am inteles, daca nu ai navigatie nu ai busola pe BC (si daca ai inteleg ca merge si pe "Plus")

 

Inca o intrebare: optiunea ergoActive aduce si capitonaj usi din piele (ecologica) ? vreau sa fiu sigur, sa nu ma abureasca dealer-ul, desi in showroom este un G7 HL cu ergoActive (am testat masajul, este cum spune @nsm, reglajul lombar care se misca automat) si are capitonajul usilor (fata/spate) din piele (ecologica) inclusiv spatele scaunelor, cotierele (fata/spate), bancheta spate (tot mai putin partea interioara care este un textil negru foarte frumos)

 

Da, Energo Active are piele si pe usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai a spus ca e cel mai frumos break din istoria Golfului nu a segmentului compact...

Orcium in general Opelurile sunt mari la exterior, mici la interior si grele la cantar... Exact ca si americanii :))

Legat de segment poate e cel mai practic break... dupa Octavia 3 bineinteles care e facuta ca ptr romania :).

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Computerul de bord plus are o  alta grafica . Cum arata ACC-ul pe computerul de bord classic . Eu pe masina nu am oglinzi exterioare rabatabile electrice deoarece iarna ingheata 

Golf VII este masina anului 2013 in europa :)

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingheata daca le rabatezi insa nu te obliga nimeni sa le rabatezi. Din cate stiu eu, nu se rabateaza automat odata cu inchiderea masinii din telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile nu ingheata iarna, cine v-a spus prostia asta?

Am stat cu ele si la -20 de grade la munte si mergeau dimineata fara probleme. Singura "problema" e ca se mai trezeste cate unul la spalatorie sa le dea peste cap manual, dar si asa tot merg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca se inchid automat cand inchizi masina. Oricum mai bine computer de bord plus decat oglinzi rabatabile .

Pentru mine singura dotare care imi pare rau  ca nu am putut sa o pun e dynamic light assist

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu stii mai bine ce ai nevoie, eu le-as fi luat pe amandoua. Odata cu oglinzile rabatabile ai fi primit si iluminare in dreptul portierelor fata si inclinare oglinda pasager la cuplare marsarier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bune erau oglinzile rabatabile + ceea ce mai primeai cu ele decat un CB color. Inafara de culoare si de faptul ca in loc de 1 iti zice "from start" ce mai are in plus fata de CB+?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am testat zielele trecut acc-ul pe autostrada. Are si 5 moduri pentru reglarea distantei fata de cel din fata .

 

LE: 

ce face computerul de bord plus. 

 

Nu imi pare deloc rau ca nu am pus oglinzi electrice. Sunt multumit cu ce am pe masina 

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!