Jump to content

Anvelope Run Flat - Pareri.


exO2Driver
 Share

Postare recomandată

Nu prea recomandă nimeni RF-uri pentru România. Sensibile la drumurle noastre, mai complicat de montat pentru că nu știe toată lumea sau nu există dotările necesare, foarte rigide și zgomotoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    5

  • exO2Driver

    4

  • Ioana

    3

  • calin.g

    3

micuzzu_marius

f corect, ma duc sa le schimb cu unele normale, pacat ca arata suuuper pe jante, dar am nevoie de confort ca fac drumuri lungi si e obositor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gândit și eu la unele pe R, dar am renunțat foarte repede la idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

nici eu nu am avut probleme pe seria 3. Nota 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Saptamana asta doresc sa achizitionez 4 anvelope runflat de iarna cu dimensiunea 205-55-16.

 

Ce marca sa aleg? Doresc si pareri sau un review. Am ales aceste marci deoarece nu depasesc bugetul de 550 lei / anvelopa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu recomand runflat.  de ce vrei de astea? Sunt forte grele, creste consumul de combustibil si rigiditatea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce runflat ? Toata lumea fuge de ele,mai ales iarna sunt f.tari si nu au confort,sunt f.dure mai bine le iei cu margine de protectie pentru janta.

 

Am postat odata amandoi.Andrei

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e un bmw 320d din 2010. Nu are roata de rezerva si nici loc de roata de rezerva. Nu pot circula iarna fara rezerva.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca masinile dupa 2007 mai au rezerva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au cel putin roata de rezerva de dimensiuni reduse.

 

Kit de pana nu are BMW-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce faci atunci? Totusi nu degeaba are bmw runflat din fabrica.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un kit cu solutie si compresor este mai elegant si mai practic.Cati au facut pana cu o anvelopa noua iarna ! Poate 1/1000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat Continentalurile. Sau Michelin Primacy Alpin. Sau Dunlop 3D. In ordinea asta.

Bridgestone LM25 erau la oferta la Bavaria cu tot cu jante de aliaj de 16" la 600€ fara tva, dar mi se par slabe fata de altele.

Good Year am avut si nu as mai lua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana apare oricum nu e asta problema (cuie, suruburi, etc)

daca nu are nici loc de roata de rezerva, ar fi o treaba... dar mai ieftin ar iesi cu compresor si solutie de pana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Propun sa nu deviem de la subiectul topicului.

Nu s-au cerut pareri PRO/CONTRA run flat.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam asa:

 

1. Continental

2. Michelin

3. Dunlop

4. Pirelli

5. Bridgestone

 

Ma mai gandesc un pic dar cred ca raman totul la Continental. Stie careva care e diferenta intre Continental TS 830 si Continental TS 830P? Vad ca si profilul e diferit.

 

P.S.: Am aflat, 830 e mai bun la franare, acvaplanare, manevrabilitate si 830P e mai bun la tractiune.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P-urile sunt pentru dimensiuni mai mari si indice de viteza mai mare. Cam asta scrie pe siteul conti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am prieten care a facut pana pe autostrada, pana a oprit a taiat cauciucul. Masina nu a venit cu rezerva, ci cu kit de reparare care nu a fost de nici un ajutor. Asa ca e bine sa ai si roata aia mica... sa nu ramai ca prostu pe undeva.

 

Cat despre runflat, vorba colegilor, sunt prea tari pentru sezonul asta. Mai bine iti iei normale + o roata de rezerva ingusta. Parerea mea.

 

Ontopic:

Continental .. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conti TS850 nu gasesti? Eu am avut pe Golf TS830 anul trecut si nu mi-au placut. 

Am ramas impotmolit cu ele intr-un loc unde cu Michelin Alpin A3 as fi iesit fara prea multe greutati. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe site-ul oficial Continental scrie ca 830 se fac doar pe R15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am cumparat TT-ul,a venit cu Bridgestone run flat(de vara) si primul lucru a fost sa scap de ele :lol:  :zgomotoase de ma scoteau din masina;nu stiu despre celelalte marci,dar macar evita Bridgestone :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu stiu daca postez bine dar intentionz sa cumpar o roata de rezerva de dimensiuni reduse de A3 di 2009 sa o folosesc pe passatul b6 al meu din 2006,.eu am roti pe 16 si vreau sa stiu daca e ok.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Imi poate spune cineva ce presiune trebuie sa aiba o anvelopa runflat? Nu de alta, dar acum am 2.2 in ele si le-as lasa mai moi (pentru confort). Un 1.8-2.0 ar fi ok? Dimensiuni 205/55/16. Multumesc !

Modificat de melin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent la ce presiune le umflii tot o sa fie inconfortabil. Am avut run flat pe masina din semnatura 2 luni. Se simte orice inperfectiune a drumului, ce sa mai vorbim de gropi. Nu le recomand, dar fiecare face ce vrea.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!