Jump to content

Anvelope Run Flat - Pareri.


exO2Driver
 Share

Postare recomandată

A venit vremea de montat rotile de vara si la mine din pacate a venit si vremea de cumparat anvelope noi de vara. M-am gandit sa fiu si eu in rand cu lumea si sa-mi pun Runflat, m-am gandit la astea, mai are cineva dintre voi runflat montate? Are curaj sa plece fara roata de rezerva la un drum lung? A avut pana acuma vreo pana, cum s-a manifestat masina pe drum cu anvelopa defecta? Am vazut multe teste privind aceste anvelope dar m-am gandit ca poate gasesc si aici ceva pareri mai concrete de la cei care le folosesc deja.

Rog raspunsuri de la membrii care intradevar au anvelope runflat montate si nu zvonuri si pareri de la outsideri!

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    5

  • exO2Driver

    4

  • Ioana

    3

  • Tiganuca

    3

Care e diferenta intre Runflat si cele normale? ceva avnataje/dezavantaje?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.bridgestone.co.jp/ir/library/an...03/runflat.html

http://www.conti-online.com/generator/www/..._reifen_en.html

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html cauta text-ul run flat.

Aceste cauciucuri sunt bune pentru cei care au masini cu "aspect ratio" foarte mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta in termeni populari, este ca poti rula cu un cauciuc "run-flat" aproximativ la fel cu unul normal (in momentul cand ai deja pana). In functie de producator si marca, in general se intareste foarte tare partea laterala a cauciucului astfel incat sa suporte greutatea masinii fara a se lasa "pe janta". Totusi, astfel de anvelope se recomanda a fi puse (chiar in unele tari este obligatoriu a fi puse) NUMAI pe masini dotate cu senzor de presiune in pneuri. Motivul este ca, in caz de pana, conducatorul auto nu vede nici o diferenta la cauciuc si risca sa mearga cu el asa... Daca exista sistem de monitorizarea presiunii, acesta avertizeaza cand exista o pana si poti sa iti dai seama

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
tiberiuenache

Am eu RFT ...sun bune insa cam rigide pt soselele noastre...cam simti toate denivelarile...trebuie sa ai senzori de presiune ca sa poti afla daca ai pana sau nu...te poti deplasa vreo 250km cu ele la viteza max de 80km/h in caz de pana...si lucrul cel mai important ...sunt cam scumpe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si lucrul cel mai important ...sunt cam scumpe...

Adevarat ca sant mai scumpe dar pe termen lung eu zic ca totusi se renteaza, cari cu c.a. 20kg mai putin cu tine(roata de rezerva), ai mai mult spatiu in portbagaj, in caz de explozie(daca mai este asa ceva la RF) este foarte redusa posibilitatea unui accident, in caz de vandalism daca-ti "intzapa" 2 sau mai multe cauciucuri ramai totusi mobil cu masina deci, pana acuma pretul este singurul aspect negativ la anvelopele Runflat, in rest doar avantaje!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu modelul Continental Premium Contact 205/55/16 91V run-flat pe golf. Sunt foarte bune la rulare, atat pe uscat cat si pe ploaie, in masina nu se aude zgomot de rulare, iti asigura o stabilitate mai buna, decat cele normale. Eu am cumparat masina cu aceste cauciucuri, putin uzate, am mai mers eu inca 11.000 km si pot sa zic ca nu se observa diferenta de uzura...rezista bine in timp... sunt fabricate in 2003, eu am masina de vara trecuta, cand au fost puse nu stiu, dar rezista bine. Pretul e cam piperat 500-550 ron, dar merita!

Modificat de Nick.sb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nick, te risti sa circuli fara roata de rezerva la tine? Ai avut vreo pana? Daca DA, cum s-a comportat masina si cum s-a remediat anvelopa?

Thx!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nick, te risti sa circuli fara roata de rezerva la tine? Ai avut vreo pana? Daca DA, cum s-a comportat masina si cum s-a remediat anvelopa?

Thx!

De cand am masina nu am avut nici o pana ...sper sa nu am :lol:... Roata de rezerva am, si daca ma crezi e roata originala a masini, nu a fost pusa inca pe asfalt, janta inca are abtibild si e unsa cu un fel de vaselina anti-rugina, nu are nici o urma de vopsea sarita sau de prezoane la gauri. Masina asa am cumparat-o din Germania, vara trecuta la 118k si acum am 132.000 km. Pentru iarna mai am un set de roti pe 15". Iarna nu le pot folosi pe cele de 16" run-flat, ca nu prea au creste sa prinda, sa sape... M-am uitat la seria anvelopelor si sunt fabricate in saptamanile 19-21 anul 2002... inca sunt in stare buna...asta spune ceva ... daca gasesti vreo oferta mai buna de pret sa imi spui si mie :) poate imi mai cumpar 2 noi pe fata, cele de pe fata mai au cam 60-70 % creste iar pe spate 50%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... daca gasesti vreo oferta mai buna de pret sa imi spui si mie :( poate imi mai cumpar 2 noi pe fata...

Cea mai buna oferta de anvelope runflat "de marca" ce am gasit ar fi asta dar din pacate nu ma descurc doar cu ofertele din AUT si DE, in RO nu pot sa te ajut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am runflat pe jantele de 16 si pot sa spun ca scutura mai tare decat acum ca am pe 18 dar normale.Plus ca o janta cu runflat de 16 e mai grea ca una de 18 cu anvelopa normala.Iar la pret....te usuca.Eu nu am roata de rezerva dar am spray si compresor in caz ca fac pana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,eu am runflat dela Michelin ,sunt foarte bune,poti sa mergi aprox 300 km dupea ce se inteapa.

Sunt mult mai dure decat cauciucurile de serie ,au mult mai multa sarma in compozitie si mai putin cauciuc.

In general sunt cauciucuri bune,numai ca sunt mai grele deci demarajul mai slab.In rest ok!

A venit vremea de montat rotile de vara si la mine din pacate a venit si vremea de cumparat anvelope noi de vara. M-am gandit sa fiu si eu in rand cu lumea si sa-mi pun Runflat, m-am gandit la astea, mai are cineva dintre voi runflat montate? Are curaj sa plece fara roata de rezerva la un drum lung? A avut pana acuma vreo pana, cum s-a manifestat masina pe drum cu anvelopa defecta? Am vazut multe teste privind aceste anvelope dar m-am gandit ca poate gasesc si aici ceva pareri mai concrete de la cei care le folosesc deja.

Rog raspunsuri de la membrii care intradevar au anvelope runflat montate si nu zvonuri si pareri de la outsideri!

Va multumesc!

Merita,crede-ma,sunt foarte bune,daca nu te deranjeaza greutatea lor,faptul ca nu iti dai seama daca ai pana sau nu!eu am Michelin si sunt superok jante 17 Pegasus,cam zgomotoase dar in rest ok ,nicio problema cu ele.Stau si linistit daca imi inteapa hotii vreo roata nu ma opresc.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi chiar nu va uitati la ce posturi raspundeti? .. sunt din 2007 iar noi suntem in 2010!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare tuturor!

Si eu am pe masina cauciucuri runflat, Michelin. Asa cum a spus si colegul nostru DAVINCI sunt mai zgomotoase. In schimb la masina din semnatura am 66k ori asa trebuia sa se intample ori din cauza acestor cauciucuri (care sunt mai dure) am un rulment care "s-a imbolnavit". Ramane ca dupa paste sa ma duc la service sa vedem ce spune meseriasul. Pana atunci PASTE FERICIT tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut,

Am gasit la un coleg de pe forum sa cumpar 4 x run flat 225.50.17 insa nu stiu daca masina mea are senzori pt. Run Flat.

Am fost la Autosoft sa-i rog sa verifice ( daca se poate) daca pot sau nu monta cauciucuri Run Flat pe masina, insa domnul s-a uitat la ea ( audi a5) si mi-a zis: Pe masina Dvs nu se pot monta, decat pe masini cu suspensie sport sau masini mai sportive... pt ca stricati articulatiile.

Pana la urma aceste cauciucuri se poat monta sau numai pe masini care vin din fabrica cu aceste cauciucuri?

Daca nu am postat bine, rog un moderator sa-l mute in aria potrivita.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Runflat- este un cauciuc ranforsat ce se poate pune pe orice masina indiferent de suspensie. cauciucul este putin mai greu si mai dur fata de unul normal dar in caz de pana, vei putea merge linistit pana la vulcanizare. NU este nevoie neaparat de senzori, iar ca feeling pe strada e ca si cum ai avea roti mai mari (runflat 17 = normale 18 )

Modificat de Radu_Alecs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ofera siguranta mult mai mare, dar sunt greu de dat jos fara un aparat din ala specia...dar se uzeaza mai repede durata lor de viata fiind de 10k fata de cele normale care au undeva la 40k

Modificat de alinutzTDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fie oare mai mica durata de viata a runflat-urilor?eu stiu pe cineva care a pus 4 Conti runflat de vara sh-uri,are peste 13000 cu ele si sunt super ok la profil,cred ca mai merge 2 ani cu ele.

la anul o sa optez si eu pt unele de acest fel,mai ales ca am renuntat la rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,eu zic ca poti sa le pui linistit,eu am pe skoda mea,e adevarat ca nu am sensori pt presiunea in roti,singura diferenta va fi ca run flat e mai dur si in caz ca ai pana poti merge linistit cu ele,eu am avut pana la o roata pe spate si am umblat mai bine de 1 saptamana cu ea asa fara sa stiu ca am pana,se vedea foarte putin desumflat ca si cum ai avea presiunea mica in roata si pe drum facea zgomot mai mare decat normal,asa mi-a trecut prin cap ca sa verific.Deci eu zic ca poti pune fara sa iti faci griji,referitor la durata de viata nu pot zice nimic,pt aia cel mai bine te-ar putea lamuri un service care le comercializeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,referitor la durata de viata nu pot zice nimic,pt aia cel mai bine te-ar putea lamuri un service care le comercializeaza.

iti dai seama ca aia de la service o sa zica ca sunt mult mai durabile si mai bune si mai etc...pentru a-si vinde marfa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa fie diferenta la durata de viata, sunt ranforsate si mai scumpe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ofera siguranta mult mai mare, dar sunt greu de dat jos fara un aparat din ala specia...dar se uzeaza mai repede durata lor de viata fiind de 10k fata de cele normale care au undeva la 40k

Nu stiu ce sa zic dar pe BMW au fost folosite 2 ierni +

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic dar pe BMW au fost folosite 2 ierni + înca una de mine iar cand am pus cauciucurile de vara , le-am depozitat la autosoft ,pe fisa mi-au scris 6mm profil... Cu siguranta aveau cel putin 20k km , deci nu stiu ce sa zic cu cei 10k .

Depinde de: presiunea pneurilor,aliniamentul rotilor, echilibrarea, stilul de condus, greutatea cu care este incarcata masina. Mai pe scurt depinde de cat de ingrijite sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect Alinutz.de toate astea depinde durata de viata si la un pneu normal si la un runflat.

daca se respecta tot ce ai spus tu,si anvelopa este si ea una buna,atunci tine suficient cat sa isi merite banii,care desigur sunt mai multi pt una runflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
micuzzu_marius

Am schimbat doua cauciucuri pe fata si am pus runflat, sunt zgomotoase si par a fi mai grele decat cele normale plus ca s foarte rigide....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!