Jump to content

Debitmetru aer Golf II 1,8 GTI


Paul Silaghi
 Share

Postare recomandată

As vrea pareri legate de urmatoarea problema: se poate schimba debitmetru de aer cu un altul? daca da, schimbarea imi poate aduce plus de putere? Motorul este 1,8 GTI, cod RV, 1990.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RV - Digifant II, USA, 105 Cp.(asa am avut si eu) Are debitmetru mecanic, o clapeta care actioneaza un potentiometru. Din modificarea debitmetrului nu vei avea surplus de putere, poti doar schimba amestecul.

La 1.8 8 valve eventual schimbi ECU cu un MegaSquirt (am vazut unul de vanzare pe aici, gata configurat, cu flatshift si launch control - daca le vrei pt raliuri - cum vad din avatar, atunci ar fi optiunea ideala) Altfel digifant II e un dead end, nu prea ai posibilitati de tune-up. Mai vandea colegul sita o chiulasa portata, ax came de G60, eventual ala iti mai da cateva cai....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc chipuri pt. Digifart, vinde si la noi cineva pe forumul ala de tuning :).

As paria bani ca axa cu came de G60 ar micsora performantele motorului, si fara sa ne uitam la durate/ridicare..

Nu stiu, nu cred ca ai ce face la debitmetru, daca acesta functioneaza in mintile lui mai bine nu umbli, dar poti sa umbli la corpul clapeta (port / polish).

Modificat de ment
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!