Jump to content

Sfat achizitie masina.


CT91MOC
 Share

Postare recomandată

Ai zis mai sus ca "2.0 150 de cai..deja ai un consum imens". Eu nu zic ca e un consum imens, nici un consum mic, deoarece fiecare isi are aprecierile lui, dar sa stii ca 1.8T sau 2.0 e cam acelasi lucru in materie de consum adica 10-13 oras si 7-8 extraurban.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CT91MOC

    25

  • alexanderdj

    7

  • Silviu_yo1

    4

  • 7Andrei7

    3

Pentru mersul urban eu zic ca ai nevoie de un consum bun nu de putere. Depinde si cat preconizati ca veti merge pe an, pana in 15.000km nu merita diesel.

Sfatul cu ALH nu este intamplator pentru ca sunt motoare rezistente care scot consumuri bune.

Pana la urma spui un buget de 4000+ de cati bani mai e nevoie, dar concret care este plafonul, 6000-7000?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari..Eu cu fratele meu , dorim sa luam o alta masina..sa fie a noastra..bugetul este undeva pe la 4000 de euro..ce propuneri aveti ?

O idee foarte proasta. O sa va certati din cauza masinii 100%. Fiecare o sa creada ca merge mai putin cu masina decat celalalt dar investeste mai mult in ea decat celalalt. Mai bine 2 mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi..eu mai am 2 ani si ceva pana la permis..si mai exista si masina familiei care mie imi place :)) deci nu o sa fie ceva. wow..

@ The_Ego : Bugetul e cam pe la 5000-5500 unde vrem noi sa ne clasam..dar putem lua ceva mai ieftinache si de acolo modificari

ALH,,nu vrea el..e prea slab domne'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii astia ti-o dau pe a mea ! :lol:

poate gasesti un golf 4/bora ajm,sunt destul de fiabile,116hp -destul de puternica iar daca iti mai raman bani de un soft(asta daca nu iti ajung caii),o sa o faci destul de agresiva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi o idee..sau un 150 de cp..si soft..si evacuare goala..si atat :x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii astia ti-o dau pe a mea ! :lol:

glumesti nu? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu stiu :lol:

hai sa nu ii poluam topicul omului si sa il lasam sa isi gaseaca masina dorita :)

la 150cp si un soft deja ai consum destul de maricel.

Modificat de redline1619
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

la un stil normal de mers...consumul este mai mic...acu depinde daca se poate abtine sa mearga linistit:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa te abtii sa mergi linistit cu aia:)) Gata cu offtopicul ca se iau moderatori de noi :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre BMW e46...prea site-uri de profill..nu prea am gasit...rasp aia..odata pe an..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat pe mobile.de..toate marcile :))..am vazut cateva in tara...pe la un 4000 de euro..frumusele chiar :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scump BMW comparativ cu VW. Nu-ti recomand 318 d de 116 cai (am avut si abia am scapat de el). BMW clasa premium si preturile sunt premium (nu ma refer la consumabile, placute, discuri) senzori, brate, bucse, grup spate, pompa injectie,pompa motorina interior rezervor, injectoare, sistem frana de mana spate. Ca stabilitate, poztie in scaun, climatizare, feeling sportiv e peste vw. Tractiunea spate necesita mai mare atentie in viraje si pe perioada iernii (nu-i dai talpa ca te intorci), la munte nu prea ai ce face cu ea, auditie mai slaba (stock), chederele proaste, cheile diamant pacatoase - turnate, portbagaj mai mic decat la bora sedan, ornamente interioare slabe caliativ - se cojesc, interior mai slab decat la bora (parere personala).

Decizie inspirata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu totusi nu inteleg de unde este nebunia asta dupa putere, mai ales ca la noi nici prea nu ai pe unde sa te dai.

Daca vrei o masina mai tinereasca, fiabila, placuta la condus, cu km mai putini si cat mai noua... as zice Mazda 3. Imaginea de marca mai slaba in Romania fata de VW loveste puternic in pretul la mana a doua. Ca dimensiuni este cam la fel ca Golf. Si apropo, Mazda 3 are nu stiu ce sistem la toba de esapament si se aude cam cum vrei tu, adica aduce putin a sport. Imagineaza-ti una cu jante de aliaj si o folie pe geamuri. Eu zic ca arata misto.

Eu acum condus acum vreo 3 ani o Mazda 3 sedan de 1.6 si 100-110 CP si mi s-au parut destui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1,6 aspirat nu merita dupa parerea mea. Cu sunetul se rezolva usor la orice benzinar. Ii scoate finala si pune o teava si tips si ii mai trage si-un filtru de aer conic si pe urma suna a Corvette. Ideea e ca in vremurile in care traim, consumul motorului e putin cam mare pentru ce poate oferi. Ca sa se simta ca ai putere sub capota, poti sa-i dai jar numai peste 3000 de ture in treptele 2 si 3 si ca sa simti un zvac acolo.

Nebunia dupa putere vine de la acel zvac pe care-l simti cand calci acceleratia si vine si de la niste reprize bune de sprint care te ajuta enorm pe drumurile cu o singura banda pe sens ca sa nu stai in spatele tirului zeci de km pana ai loc sa depasesti. Eu cred ca sunt putini aia care-si iau masini puternice ca sa mearga cu 250 de km/h. Rezerva de putere a motorului e importanta si iti da un anume sentiment de siguranta atunci cand conduci o masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu ma uit la passaturi b5.5..1.9 tdi..sau 1.8 t.sau audi a6 a4 aceleasi motoare ..si fratimiu la bmw e46 1.8. 1.9 benzina..si rar la dieseulri.la mult la coupe se uita..eu tot pe VAG as merge..ca e mai ieftin de intretinut fata de o clasa premium

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua! sunt nou pe acest forum si am si eu aceiasi intrebare ca si colegul @CT91MOC.

Cat de curand voi dispune de o suma de 4000 E pentru achizitionarea unei masini.

Tin sa precizez ca nu ma dau banii afara din casa deci nici nu se pune problema de bmw/audi/mercedes.. pana acum am ajuns la 3 variante si acestea sunt: VW passat B5 dupa 2001, Opel Astra H sau Opel Vectra C.

La toate motor diesel neaparat! Acum vreau sa aud pareri pro si contra de ce ar fi passatul mai bun decat opelu si invers.

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu in legatura cu Opelu, insa Passat-ul pe care-l vrei are suspensie multilink care e mai scumpa de intretinut, de fapt de schimbat. Ca sa-ti faci o idee, poti intra pe site la autokarma, bagi acolo modelul de Passat si motorul pe care le-ai vrea si iti arata piesele si preturile acestora pentru masina respectiva.

La 4000 de euro nu stiu daca o sa fie intr-o stare atat de buna Passat-ul respectiv, mai ales ca vrei motor diesel. Eu personal cred ca motorina se va scumpi in continuare foarte-foarte tare, dar asta e o discutie de purtat in alte locuri. Bineinteles, se gasesc preturi si mai bune decat pe autokarma, dar nu mai mici cu peste 20%, parerea mea.

Daca vrei spatiu, te poti uita si la G4 break cu motor 1,9Tdi Alh. Motorul asta e cam visul oricui vrea un diesel, sau cel putin era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat! acum a intrat si bora si golf 4 pe lista mea.

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! sunt nou pe acest forum si am si eu aceiasi intrebare ca si colegul @CT91MOC.

Cat de curand voi dispune de o suma de 4000 E pentru achizitionarea unei masini.

Tin sa precizez ca nu ma dau banii afara din casa deci nici nu se pune problema de bmw/audi/mercedes.. pana acum am ajuns la 3 variante si acestea sunt: VW passat B5 dupa 2001, Opel Astra H sau Opel Vectra C.

La toate motor diesel neaparat! Acum vreau sa aud pareri pro si contra de ce ar fi passatul mai bun decat opelu si invers.

Stima!

Daca vrei confort sigurant Passat 1.9 Tdi..am mers cu Astra H..si nu mi-a lasat o impresie prea buna..1.7 CDTI de la ei..e super zgomotos plus antifonarea...e jos de tot..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pfff , daca 1.7 cdti care e common rail e zgomotos , atunci ce sa mai zicem de 1.9 tdi de pe passat b5? iar vorbim influentati de emblema.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar detin o astra H 1.6 16v care este a tatalui meu, dar fratele meu are un astra G 1.7 dti si nu mi se pare prea zgomotos. Am mentionat si opel deoarece sunt ieftine ca pret de achizitie, intretinere, pret, consum, dar sunt dispus sa renunt oricand la opel in schimbul unui VW.

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!