Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

corrado

compresor spart

27 postări în acest subiect de discuţie

doru70

Am la vanzare cu 30 lei buc, doua cureluse dintate ptr compresor mecanic de Corado sau Passat cu motor 1,8 turbo G60. Daca este cineva amator, pm

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
gorgojel
On 12/16/2005 at 11:55 PM, Metal_asd said:

Cu ungerea de ulei se rezolva simplu prin mufarea capatului furtunului care intra in g-ladder in motor acolo unde intra returul. Din cate imi aduc aminte este suficient de lung ca sa ajunga. Daca nu ajunge pur si simplu montezi un dop in locul furtunului (eu asa am facut deoarece mi-am schimbat g-ladderul cu un kompressor de mercedes ce nu are ungere din motor ci are uleiul propriu ca la cutia de viteze).

Din nefericire un g-lader este cam scump, vreo 2.500 euro nou si vreo 450 second dar nu gasesti la noi SH ci doar in Germania sau pe ebay (tot in Germania). Orice ai face tot trebuie sa scoti niste bani buni din buzunar. Fii atent, daca reusesti sa faci rost de unul SH, verifica-l inainte sa-l cumperi. Se desface si se verifica cele doua carcase, sa nu aiba urme de uzura, spirala nu trebuie sa atinga cu metalul de pereti ci doar cu garniturile de cauciuc de etansare. Daca nu poti sa faci verificarea, pregateste-te sa ai disponibil un rebuild kit care mai mult ca sigur este necesar.

Distrugerea acestor g-ladere este frecventa deoarece proprietarii nu cunosc modul de functionare si nici nu stiu intervalele de service ale g-ladderului. Este fix ca la distributie. Nu ai schimbat la timp ce trebuie te-ai ales cu un motor distrus sau, in cazul de fata, un g-lader distrus. Plus ca acesta are o ungere asigurata de catre uleiul din motor si daca nu-i dai la timp ulei de calitate conduce la o uzura prematura.

Poti circula fara probleme cu g-laderul dezactivat, dar cu uleiul rezolvat, si o sa ai un motor natural aspirat. Eu am mers asa destul de mult pana am avut gata admisia si suporturile facute custom. Nu ai nici o problema deoarece ECU are un MAP sensor si ajusteaza injectia de benzina in functie de ce spune senzorul de presiune si de sonda lambda. O sa ai si un oarecare avantaj din asta: un consum sesizabil mai mai mic. Macar atat daca putere motorul nu mai are.

Sorry dar asta e.?

si in romania este cineva care sa se ocupe de intretinerea G-ladre-ului?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.