Jump to content

Prelata protectie


raz.ro
 Share

Postare recomandată

As vrea sa cumpar prelata pentru masina ca acuma iarna gasesc dimineata geamurile inghetate destul de tare pe exterior, ca sa-l dezgheti la diesel e mai complicat ca nu se incalzeste asa tare cand masina sta pe loc, plus de asta mananca si timp sa dai jos zapada sau sa freci gheata (plus posibilitatea de zgariere parbriz)

Aveti idee de prelate eventual doar pentru parbriz/luneta sau doar partea superioara a masinii ? Mai am o frica cu prelata asta, ca se poate zgaria masina la manipulare ? Sau cand bate vantul ? Stau la casa, dar din pacate nu am inca garaj.

Astept sfaturi de la cunoscotori, eventual sa-mi ziceti si mie cat poate sa coste asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raz.ro

    5

  • tzucul

    3

  • Ex member

    3

  • @Bucluc

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

iti recomand un spray pe care il gasesti la orice supermarket si care dezgheata geamul instant dupa care dai drumul la stergatoare ca si cum ar fi ud... asta e tot. Spray-ul se numeste de-icer parca. problema e ca e destul de scump sa tot cumperi cate un tub la fiecare 2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca dai cu alcool tehnic pus intr-o sticla cu pulverizator . Alcoolul este higroscopic adica absoarbe apa/umezeala; nu trebuie neaparat vreun spray de-icer de la Prevent" sau alta marca...

1L de alcool tehnic de 90 de grade = 55.000 rol

1 spray de-icer peste 70.000 - 200.000 rol

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alcoolul ala nu ataca plasticul sau vopseaua in caz ca se scurge pe ea ?

Eu ma gandeam ca e mai elegant sa ai o prelata sau ceva...2 chestii puse pe parbriz/luneta si doar le indepartezi cand pleci cu masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc pulverizator cu solutie de spalat parbrizul (-20 grade). Si-si face treaba :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prelata in nici un caz !!! candeste-te ca masina e uda, pui prelata peste, ingheatza peste noapte si ... se lipeste.

n-are ce cauta prelata pe masina iarna. prelata te protejeaza de soare, praf si gainati. de inghet numai garajul te apara.

nu stiu cum este cu alcoolul tehnic: nu cumva ataca lamele, chederele si vopseaua !!? din copilarie imi aduc aminte ca am stricat o rola la casetofon stergand-o cu alcool tehnic (izopropilic !?) cred ca riscul este prea mare

sunt tot felul de solutii chimice de dezgetat parbrizul. personal eu le prefer pe cele la bidon (cum naiba sa ii spunem pe romaneste la "puf-puf" ?) anul trecut m-am impacat bine cu o solutie shell

si daca cineva este chiar atat de stresat de formarea ghetii pe geamuri ii recomand sa le stearga cu o carpa seara inainte de a urca in casa, ca sa nu mai aiba ce ingheta peste noapte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da m-am gandit si la faza asta cu inghetul si lipitul de asta am pus intrbarea intai pe forum. Poate o exista ceva ce nu se lipeste ? :blink:

Chestia cu stersul geamurilor seara cred ca cade din discutie daca ninge in noaptea aia...mai ales fiind masina caldutza :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai cuminte. pulverizatorul o sa te multumeasca. m-am descurcat eu la Sf Gheorghe dupa o noapte la -25 gr C. dai cu saracia aia, nu freci cu nimic, si lasi sa actioneze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe timpul iernii parchez la Plaza in parcarea acoperita. :blink: O solutie buna e spray-ul pentru dezghet... Il folosesc si face minuni. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o benzinarie Mol din Pitesti am vazut ceva similar parasolarului, numai ca acesta se punea pe exteriorul parbrizului si avea exact rolul de a proteja geamul la inghet. Nu m-a interesat pentru ca eu am garaj, dar este posibil ca materialul din care este facut sa serveasca bine scopului propus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar astazi am vazut un catalogul de la augsburg o solutie la problema ta; a amintit-o si Samvw mai sus.

este vorba de folia antiinghet si o poti gasi la http://www.augsburg.ro/Asistenta%20online/...iant.php?pag=12

nu stiu care este modalitatea de folosire, dar cu siguranta e ceea ce cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut in Cora aseara prelata pt parbriz. Era un material gen aluminizat. Pret parca 30-40 ron. nu m-a interesat prea mult si nu am retinut. Ma mai duc zilele astea si iti spun exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin Pretul este de 10 RON . Este un fel de tesatura aluminizata, sau metalizata, care se pune peste parbriz si se prinde cu usile. Mai are si 2 ventuze, pt a prinde capetele in interiorul masinii, pe parbriz. Si mai avea si un parasolar la 5 RON parca alungit, care se prinde pe exterior, in acelasi scop. Cel Textil este mai rezistent si mult mai usor de stocat inn perioada in care nu il folosesti. Ma bate gandul sa iau si eu, ca sa nu mai stau sa dezghet dimineata geamurile, sau sa dau zapada de pe parbriz (cand o veni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista totusi, si eu as fi interesat, husa auto impermeabila/cauciucata. Adica Nu intra apa. Cand o pui, poti sterge putin geamurile sa nu se lipeasca. Si eu caut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm Cora nu e aici in timisoara o sa caut sa vad la sellgros, sau metro, si apoi la benzinarii. Oricum thanks pt raspusuri :)

godoroja, o prelata e buna, dar eu am frica ca poate zgaria masina cand o dai jos sau cand bate vantul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu husa pe toata masina eu am patit-o o data la vechea masina. Tot o husa impermeabila, noaptea f rece, vant zapada si ...... ghiciti a facut condens si a inghetat. M-am invartit 2 ore pe langa masina ca sa pot intra. fara sa sfasii husa si nici nu am vrut sa trag de ea prea tare ca nu am vrut sa ramana vopseaua pe husa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alcoolul ala nu ataca plasticul sau vopseaua in caz ca se scurge pe ea ?

Eu ma gandeam ca e mai elegant sa ai o prelata sau ceva...2 chestii puse pe parbriz/luneta si doar le indepartezi cand pleci cu masina ?

am vazut si eu tot in Cora.....

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cum la noi parca este din ce in ce mai mult praf in loc sa scada cantitatea sa iar din pomi picura tot felul de substante, incep sa ma gandesc la o prelata.

A folosit cineva?

Ma gandesc la riscul zgarieturile, pentru ca o voi pune pe masina in general seara, in rest masina va sta in aer liber adunand praf si alte prostii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz nu cred sa fie indicata folosirea prelatei. Praful adunat peste zi o va "polish-a", plus efortul => nu merita.

Mai bine mai ferita (daca se poate) curatata mai des si asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua se matuieste garantat, mai ales ca masina nu e curata cand pui prelata. Recomand a nu se folosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la antevorbitori si votez NU asa cum am mai spus in topicul despre gainatzul de aviara.

in afara de garaj, nu exista o protectie reala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU

am folosit una de jumatate, doar peste geamuri si plafon...jale... mai bine lipsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandeam si eu, dar speram ca poate gandesc prost :(

Ramane sa caut alte solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Totusi nu ar proteja prelata zgarieturile facute de pisici, zgarieturi de la crengile care cad din pom, tot felul de substante lichide care curg din pomi, soare......?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!