Jump to content

Reglaj faruri


miho
 Share

Postare recomandată

Salutare colegi,

Am montat doua faruri noi. Cele vechi erau matuite...

Problema e ca "bat" ca naiba.

Cel de pe partea soferului "duce" maximum 5 metri, celalalt pare ok ca si distanta (20 m), dar spoturile si de faza lunga si de scurta, deviaza mult spre fratziorul din stanga :)

Am cautat MULT pe net, am aflat destule - de cele doua piese hexagonale de plastic ce ar trebui sa alinieze spoturile pe verticala si orizontala.

Ei bine, (mai degraba, ei rau), le invart de le ia ametzeala si NIMIC!

Am desfacut farurile, acolo sunt doua angrenaje conice care nu actioneaza in nici un fel.

Nici din interior, de la potentiometrul de "fine tuning" sus-jos nu se intampla nimic.

Are cineva cunostinta despre vreo schema mecanica - electrica (a servomotoraselor) a farurilor?

Sau cum e construit farul in amanuntime?

Va multumesc mult.

Cu stima

Mihai

Modificat de miho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ce faruri ti-ai luat?

Banuiesc ca nu erau originale, sau mai bine spus aduse de la firma care era deja pe masina.

O singura posibilitare ai (dupa mine), daca vrei sa le reglezi pe acestea, sa faci reglarea lor din tijele de la motorasele care ridica sau coboara electric farurile -> asat daca le ai, daca nu trebuie sa le achizitionezi separat, sau sa vezi daca se potrivesc cele de la farurile vechi.

Adica sa scurtezi tijele respective, pe incercate pana bat cum trebuie farurile -> treaba o sa dureze si necesita rabdare si eventual pe cineva care a mai facut asa ceva.

Numai bine.

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!