Jump to content

Inlocuire aer contionat cu climatronic


tamek
 Share

Postare recomandată

Ha ha !....Haiosilor !!!!!

La cat o sa-mi ceara aia pentru rama aia, cred ca mai degraba imi cioplesc eu una ! :D

Bun, dar acuma cine are ETKA imi poate zice si codul de la acea rama !?

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, poate sa fie o varianta si asta.... :icon_cheesygrin:

Cauta pe Ebay....

Argintie - plastic vopsit sau imbracata in aluminiu... ce varianta ai tu la trimuri ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Nu te speria ca e scump ca nici la magazinele de piese nu e mai ieftin de 200 ron.

Codul lui este 3C8 863 100 A 20V .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de coduri !

Pai sa stii ca ar fi o varianta cu cioplitul, dar sa pun in alta masina, nu in masina mea ! :-P

Am inteles ca ar fi pe la 150-170lei.

Eu am Argintiu (vopsit) - ca meltenii (nu bat apoporuri), ca tot romanul (vb lui Boc), as fi vrut eu sa am aluminium style, dar nu am avut noroc.

Deocamdata a picat faza cu climatronicul.

Multumita colegilor binevoitori, (Al Bundy, Florin, etc), ca m-au ajutat sa ma luminez si eu, am aflat ca codul EG ar fi pentru USA, si nu e in grade C.

Cu toate ca in poza aparea cu grade C, nush cum vine asta, sau a fost "aranjat" climatronicul, sau schimbata eticheta.

Vanzatorul fiind din Timis, nu am vrut sa ma risc sa iau prin posta ceva ce numai cand pun pe masina sa vad ce am luat.

Asa ca a picat deocamdata faza.

Multam colegilor pentru ajutor.

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

M-ar interesa si pe mine exact acelasi lucru, o rama de climatronic nou (fara locasul pentru aibag). Am atasat poza mai jos:

Puteti sa-mi spuneti unde ati gasit sa o comandati? Sau spuneti-mi va rog codul pentru argintiu (vopsit) sa merg la reprezentanta sa comand. Neavand codul prima oara m-au innebunit cei de la reprezentata oferindu-mi doar rame cu locasul ala pentru airbag pe ea, nepotrivindu-se ca acel locas la mine e sub aparat (deasupra climatronicului).

Iar daca cineva e interesat de-un climatronic model nou, am unul de vanzare:

http://vwforum.promo...onic-model-nou/

Merci.

Modificat de Dangerell
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori reprezentanta, pe comanda, ori cauti la dezembrari sau pe Ebay.

Evita sa postezi acceasi problema de mai multe ori....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

se poate inlocui aerul conditionat cu climatronic pe B6 din 2006 si cat ar costa.Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

operatiunea ce o doresti face, indiferent de masina, nu pot sa zic ca e extrem de scump ( daca iei de la dezmembrari ) dar trebuie sa schimbi in principiu toata tubulatura ( ai motorase pentru toate clapetele de directionare a aerului), + senzori montati si e mult de munca

Modificat de misulikkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult se pare ca nu merita dar e dif mare intre cele doua adica chiar e asa ciudat AC manual ca functionare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca tubulatura e adaptata sa ai motorase la clapete de directionare aer + senzori pe tubulatura si cred ca difera putin si circuitul de racire ( temperatura refrigerantului, etc )

o poza gasita pe google :) cu tot climatronicul

post-35789-0-65056800-1351323832_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!sunt mai nou pe aici si as avea nevoie de un pic de ajutor...nu mi-e foarte clar... si eu vreau un upgrade de climatronic si nu stiu exact unii imi spun ca merge montat pur si simplu altii spun ca trebuie sa trag un fir sau 3....passat-ul este 06.2008 confort line... mentionez ca am pus rns 510 si nu am avut nici o problema cu consumul bateriei...nu am incalzire in canapele....eventual daca are cineva cumpar unitatea climatronica si trimul care este argintiu vopsit!

Pentru cei interesati sa-si monteze comenzi pe volan sau tempomat am un calculator coloana volan vw golf, jetta nou nout ...nu am ce sa fac cu el....

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa un Auto-scan, sa ne uitam ce componente ai acum, pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind din 2008 nu trebuie trase alte fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

multumesc foarte mult pentru raspunsuri.....o sa fac si un auto scan si am sa postez....multumesc inca o data.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal.,

Pentru persoanele care au de gand sa faca upgrade la CLIMATRONICUL de CC si au masina pana in 2008 ai anunt de pe acum ca pentru a disparea prima eroare cea boldata va trebui sa treaca la noul model de Instrument Cluster.

Address 08: Auto HVAC (J255) Labels: 5K0-907-044.clb

Part No SW: 5K0 907 044 BD HW: 5K0 907 044 BD

Component: Climatronic H14 0608

Revision: 00003001

Coding: 0000000000

Shop #: WSC 01357 011 00200

ASAM Dataset: EV_Climatronic A01001

ROD: EV_Climatronic_VW46.rod

VCID: 6ED9EDF6B1BD3E68C39

2 Faults Found:

13701968 - Function Restriction due to Received Malfunction Value

U1113 00 [009] - -

Confirmed - Tested Since Memory Clear

Freeze Frame:

Fault Status: 00000001

Fault Priority: 6

Fault Frequency: 1

Reset counter: 138

Mileage: 35801 km

Date: 2000.00.00

Time: 13:56:35

9479189 - Signal Line for Air Quality Sensor

B10A4 15 [009] - Open or Short to Plus

Confirmed - Tested Since Memory Clear

Freeze Frame:

Fault Status: 00000001

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 1

Reset counter: 138

Mileage: 35801 km

Date: 2000.00.00

Time: 13:56:35

Mai precis cel din 2010 cu BC+ alb negru sau color, operatiune care este destul de costisitoare .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu riscul de a repeta din intrebarile de mai sus si cu scuzele de rigoare, vreau sa imi fie foarte clar inainte sa fac investitia: Passat-ul meu este din 2009, cu ceasurile de bord albe si IC alb. Climatronicul nou are aceleasi mufe ca cel vechi? Adica decat conectez mufele si gata? Daca da, se mai face ceva din vag com? Si daca da, ce anume? Va multumesc mult. Si inca ceva: am si rns 510. Tot din vag com se activeaza display-ul pentru clima?

Modificat de aLeXu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge direct la tine - se pune in mufe.

Legat de activari - doar daca modulul prezinta codari diferite, trebuie umblat la el - oricum, nu strica sa verifici dupa aia, cu VCDS-ul.

Dupa ce initializezi unitatea, resetezi si RNS-ul si il recunoaste automat.

La anul 2009, nu trebuie sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumescu mult! Cu o singura chestie mai sunt in ceata: scaunele incalzite. La mine au 5 trepte si din ce vad la climele noi sunt 3 leduri care arata incalzirea scaunului. De unde inteleg ca are 3 trepte fata de 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si atatea are... doar 3 la modelul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum din 5 trepte care le are acum, treapta 1 si 4 sunt cam degeaba... Ma gandesc ca aceasta noua clima imparte caldura in 3 parti si cred ca este mai ok... Cred ca scaunele incalzite au aceleasi rezistente indiferent de anul de fabricatie... nu cred ca sunt alte scaune pentru climele noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu.... nu au treaba, stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vin si eu cu o intrebare de baraj, incalzirea auxiliara este webasto nu? Eu la noul climatronic langa butonul de AC nu am functia respectiva, deci sa inteleg ca mi trebuie acum un modul si cu functia respectiva altfel nu mi va merge incalzirea auxiliara!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!