Jump to content

Inlocuire aer contionat cu climatronic


tamek
 Share

Postare recomandată

Nu afecteaza cu nimic, stai linisiti. Toate modelele mai vechi, raman cu aceasta eroare = de comunicatie - nu impieteaza functiile climatronicului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, multumesc.

La partea cu codarea pe biti, este corect? la Bit4 am nelamurirea, are legatura cu functia de start stop a masinii?...pe care eu nu o am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci debifeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare , 

Am montat climatronicul din imagine(fara nici o eroare) dar nu se aprind butoanele atunci cand las masina pe pozitii(se aprind doar la contact).

Ma puteti ajuta cu un sfat ?

 

IMG_2030.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As putea folosi codul acesta 5G0907044S e de golf 7 sau 5G0907044AK de B8 pe un passat b7 din 2012 momentan acest tip

Spoiler

s-l1600.jpg

? Astept raspunsul vostru. Multumesc !

Modificat de djsmiley007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut, am gasit un panou climatronic cred ca de touran, pot sa-l montez pe al meu passat b6? Am atasat si poza cu cod.

Multumesc.

168661773_2_1000x700_panou-modul-climatronic-vw-golf-jetta-passat-touran-sharan-b7-b6-fotografii.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 24.08.2017 at 12:05 PM, djsmiley007 said:

As putea folosi codul acesta 5G0907044S e de golf 7 sau 5G0907044AK de B8 pe un passat b7 din 2012 momentan acest tip

  Hide contents

s-l1600.jpg

? Astept raspunsul vostru. Multumesc !

Nu merg cele de B8. Cauta de B7 3AA, sau ceva asemanator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am incercat cu cel de b8 da nu merge ....caut unul de b7 cu 3AA cu tot cu butonul de sirocco..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de B8 nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A intampinat cineva probleme la Compresor first run pe panou de clima 2012? Am trimis un panou unui baiat si nu poate face procedura si automat nu pleaca compresorul. Cu o alta clima de B7 merge compresorul direct fara compresor first run. E posibil sa fie panoul de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa modifice timpul, la first run

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-a modificat. Posibil sa fie clona de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am postat in topicul gresit!

Modificat de Cnccatalin
Postat gresit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Este careva pe aici serios care imi poate face si mie clima? vin in orice oras din tara, doar sa fie functionala.

De 3 luni caut pe cineva. 

Am pus clima model nou, se pare ca am nimerit aia chineazeasca.. cumpar alta daca este nevoie. Modificarea am facut-o in vara aceasta, rece da. Caldura pe jumate.

Am modificat in spate la mufa A (negru mare) 16 > 20 si am montat si senzor de calitate 20 firul ramas la 1 senzor, 2 senzor la 19 mufa A si 3 la 4 mufa A

Mufa B (negru mic) 6 > 7

Mufa C (maro) am legat pinul 7 de 10 si firul 7 a ramas liber, am legat pinul 8 de firul 9 si firul 8 liber.

Am incercat toate combinatiile, de ceva timp tot caut pe net, am citit forumul asta intreg. 

Mi-am luat si 2 motorase ca la mine banuiesc niste zgomote. Nu le-am pus ca nu stiu sa ajung la ele.

Am filmat astazi sub torpedou .. pana la min 1 am incercat toate variantele, caldura, rece, auto, recirculare..dupa cum se vede nu se intampla multe si o clapeta e blocata pe deschis.

La min 1 i-am dat calibrare, se vede cum in spate deschide/inchide. Mai are si niste bazaituri.

P.S. pe langa asta as mai avea si un interior de uk, de schimbat memoriile dreapta > stanga. Cablajul este pe drum, luat din germania, am luat pini lipsa si modul bancheta. Daca se poate bine, daca nu macar cilma.

 

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n te rezolva 100% cu ambele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Lipsa caldura stanga sau  foarte putina cand este data la maxim - problema...

Initial am crezut ca este caloriferul de vina - am schimbat caloriferul - cu unul nou Denso

Dupa acea sesizez ca nivelul termic este diferit pe partea stanga fata de dreapta- unde dreapta este ok si stanga este aproape rece ( daca dau la maxim pe hi pare ca se echilibreaza oarecum temperatura)

Testat cu VCDS - cliatronicul este 35D 907 044 B modelul nou - nu am erori legate decat ...cea de comunicare dintre el si BC. Servomotoarele par sa functioneze bine, am facut caibrarea si curios in timpul calibrarii cand face calibrarea stanga vine caldura si dupa acea ramane ca si initial). 

Unde sa fie problema?  Cred ca am sa il pun climatronicul vechi sa vad care este raspunsul lui. Multumesc!

 

Revin- am pus climatronicul vechi - merge perfect distributia aerului --- de unde sa fie problema? 

La climatronicul nou am facut numai modificarea legata de alimentare ca sa tina minte setarie.

Modificat de raduugl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil clima cu probleme.. e china?

Iti pot imprumuta una 100% functionala ptr proba

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred  ca este China ...si nu se poate face nimic ?

De proba ...prea greu - pana in MM

O sa ma supar si il  pun pe cel vechi la loc!!!!

Modificat de raduugl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Id ul m a pacalit. Credeam ca eati din gl. Poate gasesti la cineva de proba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, raduugl said:

Salut. Lipsa caldura stanga sau  foarte putina cand este data la maxim - problema...

Initial am crezut ca este caloriferul de vina - am schimbat caloriferul - cu unul nou Denso

Dupa acea sesizez ca nivelul termic este diferit pe partea stanga fata de dreapta- unde dreapta este ok si stanga este aproape rece ( daca dau la maxim pe hi pare ca se echilibreaza oarecum temperatura)

Testat cu VCDS - cliatronicul este 35D 907 044 B modelul nou - nu am erori legate decat ...cea de comunicare dintre el si BC. Servomotoarele par sa functioneze bine, am facut caibrarea si curios in timpul calibrarii cand face calibrarea stanga vine caldura si dupa acea ramane ca si initial). 

Unde sa fie problema?  Cred ca am sa il pun climatronicul vechi sa vad care este raspunsul lui. Multumesc!

 

Revin- am pus climatronicul vechi - merge perfect distributia aerului --- de unde sa fie problema? 

La climatronicul nou am facut numai modificarea legata de alimentare ca sa tina minte setarie.

fa toate modificarile si vezi cum lucreaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificarile legate de controlul aerului ...te referi? 

Imi dai un help? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste functia de cautare, a forumului - daca masina este cea din semnatura, in mod normal nu trebuie facuta aceasta modificare - totusi, incearca si varianta aceasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!