Jump to content

Inlocuire aer contionat cu climatronic


tamek
 Share

Postare recomandată

Pai trebuie sa astepti caldura ca sa vezi daca functioneaza compresorul... dar judecand dupa problemele identice ce le imtampinam amandoi, eu cred ca iti functioneaza. Eu am facut retrofitul cand era cald afara si imi dadea rece in masina. Acum sa rezolvam cu salvarea setarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai am o parere. Climatronicul vechi avea codul 3CO 907 044 CR, iar cel nou are codul 5KO 907 044 AJ. Sa caut un climatronic cu terminatii mai avansate C ..D..E ? Poate merge. Totusi e si un lucru bun acum, nu mai cloncane motorasele in bord, iar AC-ul oricum nu mai trebuie pana in luna mai 2017. Nu ma deranjeaza prea mult faptul ca nu retine setarile

Modificat de padrefloryn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut din nou, uite cum am rezolvat eu.

Am masurat pinii 16 si 20 si cel care ajungea la 20 avea curent doar cand era contactul pus si 16 avea tot timpul.

Am taiat 20 si l-am legat la 16 sa aiba curent non stop. Deci pinul de la 16 alimenteaza si 20 si in continuare 16.

Nu am nici o eroare si imi tine minte si setarile.:cheers: 

Succes! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.11.2016 at 9:13 PM, padrefloryn said:

Mai am o parere. Climatronicul vechi avea codul 3CO 907 044 CR, iar cel nou are codul 5KO 907 044 AJ. Sa caut un climatronic cu terminatii mai avansate C ..D..E ? Poate merge. Totusi e si un lucru bun acum, nu mai cloncane motorasele in bord, iar AC-ul oricum nu mai trebuie pana in luna mai 2017. Nu ma deranjeaza prea mult faptul ca nu retine setarile

Poti incerca si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eroare 424 missing message sunte-ti sigur ca este de la comunicarea cu IC?

eu am ic premium 2014. Ma indoiesc ca nu stie. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit singur raspunsul: lipsa bcm-ului. 

Cand voi inlocui (adica niciodata) centrala electrica de B6 cu bcm B7 va dispare si eroarea.

mergem inainte asa, nu afecteaza cu nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare intrebatoare. Daca fac schimb cu cineva adica sa ii dau climatronic model asta cu modelul urmator el pe masina daca pune modelul mai vechi va avea eroare cu senzor calitatii aerului? 

alternate_readout-19_1-mph.jpg

climatronic-13854.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pe masina noua sa puna modelul vechi de panou de clima?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca marea problema in cazul asta va fi bricolarea trimului pentru panou. Cu eroarea aia poate trai. Si in cazul asta sa iei tu si senzorul de calitatea a aerului sa il pui la tine. Ca el oricum nu va mai avea ce face cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuim si trim stai linistit. Ca nu e greu. Pe mine ma intereseaza daca vine cineva la scanare daca ii apare eroare pe clima. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, sebip said:

Cred ca marea problema in cazul asta va fi bricolarea trimului pentru panou. Cu eroarea aia poate trai. Si in cazul asta sa iei tu si senzorul de calitatea a aerului sa il pui la tine. Ca el oricum nu va mai avea ce face cu el.

De ce sa fie problema la bricolarea trimului? pe b6 trimul nu are locas de airbag off la pasager

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

maxresdefault.jpg

va salut,

ptr. masina din semnatura ,2006 tdi , schimbat can-ul cu N , schimbat cent. electr. , cluster , volan, si altele, vreau sa schimb si clima cu una mai noua, ma puteti ajuta va rog cu o sugestie , eventual un cod OEM sa stiu cum sa caut.

masina a venit echipata din fabrica cu Aux. Heating (webasto standard).

in prima poza este ce am acum , a doua ce mi-as dori dar vad ca are un buton de Dual, se potriveste la mine?

multumesc.

 

 

9krn6o.jpg

Modificat de mary78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mary, cumpara-l pe al doilea - daca tot ai can mai nou - sa ai afisare pe HU.

Dual - este pentru reglarea temperaturii setate individual sau impreuna

mai trebuie sa iti cumperi trimul aferent si sa modifici cablajul, in mufele de la climatronic

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi Florin, poti sa imi zici ,legat de cablaj, ce fire trebuie modificate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur - vezi ca am postat de multe ori, pe paginile anterioare - dar cumpara intai modulul, dupa care vb atunci ce si cum ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am gasit si panoul asta , este 2015 serie 5 K0907044HA, numai ca in dreapta jos are buton de Sync si nu stiu ce inseamna adica daca se potriveste la mine , panoul din postarea anterioara care este 5K0907044ES ,din 2012 are Dual , eu neavand pe masina nici una din functiile astea , sunt putin in ceață si nu stiu pe care sa il aleg. 

Multumesc mult.

IMG_0483.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul nu are butoanele pt banchete încălzite si nici cel pt webasto :) asa ca mergi pe primul ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, vreau sa fac un retrofit la climatronicul meu, masina este din iulie 2009 cu unul mai nou cu seria 35D907044A. Trebuie sa fac anumite modificari sau merge direct cu codare din vcds?

Ce codare trebuie sa fac ulterior?

131078600_2_644x461_panou-modul-dublu-climatronic-vw-golf-5-6-scirocco-jetta-passat-b6-fotografii.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc...legat de codare ..merge direct cu basic...sau necesita in plus ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc...dat fiind ca sunt made in china ...stiti sa fie probleme cu ele de fiabilitate??intreb pentru ca sincer sunt niste bani....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!