Jump to content

Proceduri VAG COM la Golf IV si Bora


misulikkk
 Share

Postare recomandată

Buna ziua colegi,ma poate ajuta vreun coleg cu procedura de dezactivare alarma oem ,dar sa functioneze inchiderea centralizata la un vw golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge cu VCDS-ul. Numai modificate cateva adrese in eepromul modulului confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n cunosti ce adrese trebuie modificate in eepromul modulului de confort sa fac sa mearga doar deschiderea portbagajului la un G4?

Am vazut ca si Passatul si g4 au acelasi modul de confort. La passat merge, la g4 nu. Desi e acelasi modul si aceeasi telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la G4 normal, nu e aceeasi yala pe spate.... deschiderea este mecanica, servomotorul lucreaza diferit. La Passat B5.5, este deschidere electrica, clapa actionand un switch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh, deci imi trebuie yala de passat + instalatie electrica modificata. Inteles! Mersi, credeam ca e doar soft.Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu - la tine actuatorul incuie sau descuie - iar tu actionezi clapa, care trage cu ajutorul unei parghii si actioneaza deschiderea.

La B5.5 este microswitch in yala. Acesta comanda direct actuatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci imi trebuie un passat b5 din care sa iau tot sistemul si sa-l adaptez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B5,5 - B5-ul nu are deschidere portbagaj din telecomanda.

Masina ta banuiesc ca este hatchback - problema este ca trebuie sa faci o gramada de modificari - electrice si mecanice, ca sa adaptezi astfel de deschidere la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare! Cum pot modifica martorul tempomat sa se aprinda doar atunci cand setez viteza? Care e procedura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge - dar numai la ceasurile immo 3 , VDO. Deci, verifica ce marca/model de ceasuri ai. Ori le scoti de pe masina... sau scanezi cu VCDS-ul. 

Daca martorul immo este in vitezometru, sunt immo 3.

Daca se intrunesc conditiile acestea, citesti dump-ul ceasurilor/eepromul, mi-l dai si ti-l modific in sensul in care vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...parca tin minte ca se poate modifica ceva in privinta bujiilor din VCDS? sau confund eu lucrurile? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba doar de Glow Plug Preheating Time. Nu mai stiu pe ce canal... :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 1-Engine, intri pe Login -  12233, mergi pe 10- Adaptation, la campul 012 si in loc de valoarea initiala 32768, bagi 32700 - test, save, done - in functie de cum iti place, maresti sau micsorezi valoarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

salut...cum pot dezactiva functia de nivel lichid spalare parbriz..pasii necesari..multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut băieți. 

Am răsfoit puțin prin forum despre diverse lucruri ce pot fi activate prin programul vcds. Am o mica problema cu una din ele. Am activat funcția încuierea ușilor după 15km/h .  S-a făcut test nu s-a întâmplat nimic în timpul testului. În program arata ca e activat toate ok. Ușile nu se încuie dar portbagajul da. Aia o pot deschide doar după ce scot cheia din contact. De ce nu se închid și ușile la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr ca nu sunt inchise?  Daca modulul confort nu ,,vede"" usile inchise-nu le incuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta este problema. Toate usile ... sa le vada deschise, doar daca are ceva probleme pe acolo...

Verifica daca s-a salvat codarea. verifica daca iti vede viteza pe modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spido, ușile erau închise.  Procedura am facut-o cu ușile închise evident, și am dat o tura sa încerc.

Florin, pot intra în measuring blocks, și sa văd viteza de acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la inchiderea lor fizica ma refeream..ci la faptul ca modulul confort nu vede usile inchise din cauza switchurilor din broaste care sunt cunoscute ptr problemele lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt refăcute lipiturile. și în bord arată când e închis sau deschis orice ușă. Deci la capitolul acela nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu niște poze. 

Am verificat ce mi-ai spus Florin.

Screenshot_2018-10-17-12-05-27.png

Screenshot_2018-10-17-12-05-11.png

Screenshot_2018-10-17-12-05-06.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!