Jump to content

Proceduri VAG COM la Golf IV si Bora


misulikkk
 Share

Postare recomandată

de la faptul ca G4 nu are modulul respectiv.... masinile NAR au modificari fata de cele EU

Ca sa intelegi mai bine, G4 are instalatie electrica clasica, exact ca batrana Dacia 1300. Nu are module pentru partea de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, tommy_dj said:

Florin: Am găsit pe youtube un clip, cineva a activat functia cu vcds, pe mk4, eu am încercat dar nu mă lasă să intru în cent. elect. Îmi dă "no response from controller" ... De la ce o fi? 

Nu exista asa ceva - nu ai pe ce sa activezi, intrucat Golf 4, indiferent de piata de desface, nu are centrala electrica, nu ai pe ce activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi poate spune cineva pentru ceasurile RB8 1J0920826A ce trebuie modificat din dump pentru iluminarea acelor va rog? Am incercat modificarile de la 0x01ed si 0x021f si nu merg..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rb8 nu suporta iluminarea acelor ca la VDO. Doar iluminarea totala a scalei _ limbilor- afisajelor, la intensitate mai mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se poate dezactiva din vcds inchiderea automata a masinii dupa o perioada de timp? Sa nu se inchida singura cu cheile uitate prin masina si sa fiu nevoit sa sparg geamu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista o asemenea functi pe masina, cu cheile inauntru si cu usileinchise masina nu se incuie, decat doar daca ai o defectiune la una din usi si masina nu vede ca tu ai deschis acea usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e parcata si incuiata. Te duci la ea o descui din telecomanda. Deschizi portbagajul. Pui cheia in portbagaj sau oriunde vrei. Iti faci treaba in portbagaj si apoi inchizi(NU incui) portbagajul. In 1 2  minute (n am cronometrat) masina se incuie singura.

Later edit:

Sau mai simplu si e aceeasi situatie: 

Masina incuiata. Ma duc la ea si o descui. Dupa 2 minute se incuie singura la loc.

Modificat de catalin_1996
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o defectiune. Usile se inchid singure daca nu deschizi nici o usa timp de 2 minute dupa ce ai actionat telecomanda. In momentul in care ai deschis masina din telecomanda si ai deschis o usa, functia de inchidere automata se anuleaza. Daca dupa ce ai deschis usa si o inchizi la loc se inchide masina ai o defectiune gen switch defect care nu-ti vede ca ai deschis usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat fiecare usa si nu am nicio problema cu switchurile. Merg toate usile. Daca merg switchurile care ar putea fi problema? Nu poate fi dezactivata functia asta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/14/2017 at 8:22 PM, F l o r i n said:

Rb8 nu suporta iluminarea acelor ca la VDO. Doar iluminarea totala a scalei _ limbilor- afisajelor, la intensitate mai mica

Si imi poti spune te rog ce valori trebuie sa modific pentru asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalin_1996 asta iti face numai la portbagaj sau si la usi? Daca-ti face numai la portbagaj poate e normal, nu stiu sigur dar s-ar putea sa fie o optiune din fabrica, din cate stiu eu cu VCDS-ul nu se poate dezactiva asa ceva, eventual cu VAS-ul sa modifici ceva parametrii in softul modulului comfort insa iar nu stiu caz sa se fii facut asa ceva :D
Sus ai dat exemplu portbagaj dar nu ai zis nimic daca la fel face si cand deschizi usa si o inchizi, de aia intreb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, catalin_1996 said:

Masina e parcata si incuiata. Te duci la ea o descui din telecomanda. Deschizi portbagajul. Pui cheia in portbagaj sau oriunde vrei. Iti faci treaba in portbagaj si apoi inchizi(NU incui) portbagajul. In 1 2  minute (n am cronometrat) masina se incuie singura.

 

masina nu vede portbagajul deschis. Ai o defectiune la broasca.

16 hours ago, catalin_1996 said:

 

Masina incuiata. Ma duc la ea si o descui. Dupa 2 minute se incuie singura la loc.

este perfect normal, daca nu deschizi usa, se incuie dupa 30 sec. nu se poate modifica, este setare de siguranta impotriva dezarmarii accidentale a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Wednesday, October 24, 2012 at 1:44 PM, misulikkk said:

Bun, cu ajutorul user-ului Florin, adaug primul fisier cu principalele proceduri, o sa mai adaugam pe viitor

proceduri vag com editate.doc

Ce buna ar fi procedura de inchidere geamuri electrice cand apesi telecomanda de inchidere centralizata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit...multumesc pt un link...sau sugestie! am un golf 4 1.6 16v benzina din dec 2002

Modificat de Aerofan
Nu mai da quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua ! Deoarece sunt nou membru imi cer scuze daca nu scriu unde trebuie ce am de intrebat dar am vazut ca aici sunt multe chestii interesante care ma intereseaza in mod direct si anume - sunt posesorul inui Golf 4 motor pe benzina 1.4 16 v model Edition coupe din 2001 si as vrea sa stiu daca in afara de ce am eu acum ca si imbunatatiri mai pot adauga ceva cu aceste programe de care se vorbeste aici ? Eu am acum activate urmatoarele - coborarea si ridicarea geamurilor din cheie , avertizarea sonora pentru faruri aprinse si semnalizare uitata in pozitie de lucru , am montata separat inchidere centralizata din telecomanda , si cam asta ar fi toate facilitatile de care dispune masina acum . As vrea sa stiu daca la acest model de masina mai pot fi adaugate si alte optiuni sau facilitati fata de cele pe care le am in prezent ? Multumesc frumos celor care vor incerca sa ma ajute si nu numai , rog admin-ul sa nu se supere daca am pus si scris intrebarea unde nu trebuie , incet ma voi obisnui si invata si eu !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea mai ai ce sa activezi, la modelul tau

daca vb de modificari hardware, pilot automat, calculator de bord, etc.... daca nu le ai deja - nu le vad nominalizate de tine

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai poate activa functia Staging in functie de ce ceasuri ai pe masina  ( vezi in google ce inseamna).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minute în urmă, Turbocip a scris:

Se mai poate activa functia Staging in functie de ce ceasuri ai pe masina  ( vezi in google ce inseamna).

Am imobilizatorul afisat in turometru deci cred ca am IMMO 2 , nu ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, spido said:

La Mk4?:o

DA, la VDO IMMO 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minute în urmă, F l o r i n a scris:

nu prea mai ai ce sa activezi, la modelul tau

daca vb de modificari hardware, pilot automat, calculator de bord, etc.... daca nu le ai deja - nu le vad nominalizate de tine

Sincer sa fiu sunt incepator deci nu as putea spune cu exactitate . Un amic mi-a zis ca sunt functii care poate au fost dezactivate de vechiul proprietar si de aici curiozitatea ! Daca as merge sa fac o diagnoza , oare s-ar putea vedea daca sunt functii dezactivate sau daca se mai poate activa ceva ? Am mufa de la scrumiera tip OBD II  !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai ai ce sa activezi in plus la ea, te duci degeaba..... noi stim ce mufa are, stai linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!