Jump to content

Proceduri VAG COM la Golf IV si Bora


misulikkk
 Share

Postare recomandată

Salutare, incep prin a spune ca am cautat proceduri pentru golf 4 si nu le-am gasit doar imprastiate pe diferite topic-uri, la pasat sau polo am vazut ca sunt, asa ca propun sa deschidem aici, doar pentru golf 4. ( imi cer scuze domnilor seniori daca o sa trebuiasca sa repete, pentru multe dintre proceduri s-au scris peste tot ).

Am gasit pe 4tunning articolul asta, dar bineinteles au inceput multe presonaje sa ofere/presteze servicii dar nu multi ofera proceduri.

"Din cate stiu eu la Golf 4 se pot activa urmatoarele functii si se pot face urmatoarele:

1. aparitia mesajului "Wilkommen" sau "Welcome" la punerea cheii in contact;

2. claxon scurt la inchiderea-deschiderea usilor;

3. aprinderea semnalizarii la inchiderea usilor;

4. iluminarea acelor, ceasurilor, display-ului doar cu cheia in contact (fara aprinderea luminilor de pozitie)

5. activarea functiei "range"

6. activarea in bord a centurii de siguranta

7. activarea lampii de control a rezervorului pentru faruri

8. blocarea usilor in mers (15-20 km/h) si deschiderea acestora la scoaterea cheii din contact;

8. montaj tempomat;

10. activarea unor functii ascunse la climatronic

11. schimbarea limbii in care sunt afisate mesajele din bord,

12. ajustarea consumului de combustibil, daca acesta este prea mare sau prea mic,

13. dezactivarea alarmei pentru interior (la cele care au alarma din fabrica)

14. schimbarea modului de claxonare a masinii (restul lumii, D, GB)

15. deschiderea haionului din telecomanda originala VW (la haion clean)

16. modificarea kilometrilor reali, etc.

Ce s-ar mai putea face:

1. refacerea cheilor cand acestea nu mai sunt recunoscute de catre imobilizator;

2. citirea km reali

3. adaptarea computerului de bord si a electronicii masinii (ECU) cand se fac modificari;

4. citirea/stergerea erorilor cu VAGdashCOM;

5. configurarea coputerului din VAGdashCOM;

6. trecerea la ulei longlife si interval variabil de service;

7. citirea parametrilor computerului de bord;

8. deschiderea-inchiderea geamurilor din telecomanda;

9. update la scala cu 300 km/h,

10. repararea microintrerupatoarelor din portiere (micro-switch);

11. parktronic,

12. xenon,

13. chiptuning,

14. claxoane mai puternice,

15. montaj inchidere centralizata,

16. montaj tv-tuner si activarea acestuia la Golf 4 Navi si tot ce tine de radio-casetofon si sistem audio;

17. montaj alarma;

18. montaj preincalzire motor + AC prin telecomanda,

19. semnalizare de confort (apesi 1 data usor semnalizarea si ea semnalizeaza de 3 ori)

20. decodari unitati audio,

21. aprinderea luminii in torpedeu si fara cheia pusa, etc.

22. montare plafoniera ambientala W8

23. marirea razei de actiune a inchiderii centralizate pana la 100 m (a cheii) "

Pe langa acestea personal ma intereseaza cum se reseteaza cu vagcom-ul intervalul service si cam tot ce se poate activa, modifica in limite "safe" . Daca mai exista un topic asemanator imi cer scuze si rog un moderator sa il stearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit, Misulikkk !!! Care de mai sus se pot face la mine? Ca sa stiu la ce costuri sa ma astept... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm... astea suna interesant:

4. iluminarea acelor, ceasurilor, display-ului doar cu cheia in contact (fara aprinderea luminilor de pozitie)

14. schimbarea modului de claxonare a masinii (restul lumii, D, GB)

Vreau si eu sa stiu cum se fac, sau daca merg schimbate pe masinuta mea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este buna, dar mai corect e sa te apuci - daca ai timp - sa culegi toate aceste informatii, le grupezi intr-un document - eventual atasat la postul tau - si atunci e altceva.....

Totusi, cel care a postat anuntul, nu a specificat ca functiile de mai jos, se pot activa, numai la anumite masini, cu anumite dotari sau ani de fabricatie

Astfel ....

1. aparitia mesajului "Wilkommen" sau "Welcome" la punerea cheii in contact - doar la Maxidot immo3

2. claxon scurt la inchiderea-deschiderea usilor;

3. aprinderea semnalizarii la inchiderea usilor - incuierea - descuierea

4. iluminarea acelor, ceasurilor, display-ului -doar la immo3, VD0 sau RB8

5. activarea functiei "range - doar la immo3 - VDO sau RB8

6. activarea in bord a centurii de siguranta

7. activarea lampii de control a rezervorului pentru faruri - necesita si modificare hardware, pt ca functia sa fie functionala

8. blocarea usilor in mers (15-20 km/h) si deschiderea acestora la scoaterea cheii din contact;

8. montaj tempomat - necesita si modificare hardware, pt ca functia sa fie functionala

10. activarea unor functii ascunse la climatronic - nu are ce sa activeze... exista deja, trebuie doar accesate

11. schimbarea limbii in care sunt afisate mesajele din bord,

12. ajustarea consumului de combustibil, daca acesta este prea mare sau prea mic

13. dezactivarea alarmei pentru interior (la cele care au alarma din fabrica)

14. schimbarea modului de claxonare a masinii (restul lumii, D, GB)

15. deschiderea haionului din telecomanda originala VW (la haion clean) - necesita si modificare hardware, pt ca functia sa fie functionala

16. modificarea kilometrilor reali, etc. - MULTUMIM, ca manareste km reali....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16. modificarea kilometrilor reali, etc. - MULTUMIM, ca manareste km reali....

Sper ca acest punct sa dispara din lista , nu cred ca face obiectul forumului .

Modificat de ~Aurelian~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc florin pentru adaugari, inseamna ca am putin de lucru :) , aurelian - am copiat tot post-ul, intradevar nu prea are ce cauta modificare kilometri, eventual unde sa ii cautam pe cei reali :) ( daca ecu suporta ) , unele au nevoie de modificare hardware, dar dupa modificare, trebuie si o procedura de activare

Modificat de misulikkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6. activarea in bord a centurii de siguranta - din pacate doar se aprinde cateva secunde...nu are senzor sa simta daca ai si cuplat-o

3. aprinderea semnalizarii la inchiderea usilor - la incuiere/descuiere. sau se refera la deschiderea fizica?

7. activarea lampii de control a rezervorului pentru faruri - asta nu il inteleg...sa faca CE?

16. modificarea kilometrilor reali, etc. - daca am o masina cu km manariti si vreau sa ii dau inainte? :P

2. citirea km reali - unde?

6. trecerea la ulei longlife si interval variabil de service - pt cei care schimba uleiul la 10mii sau 15mii

21. aprinderea luminii in torpedeu si fara cheia pusa, etc. - se vace cu VAGCOM?

despre restul am mai citit si eu,unele nu implica deloc VAGCOM (deci nu s-ar potrivi titlului) cum este montarea plafonierei sau a altui claxon.

Acum problema este ca dintre cei de pe forum care stiu bine aceste chestii...cati se gasesc sa le explice; ei castiga bani facand aceste lucruri si nu stiu daca le convine sa dea mura-n gura...de ce sa nu te duci la ei sa dai XX lei pt asta?

Sunt curios ce infromatii o sa apara aici :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16. modificarea kilometrilor reali, etc. - MULTUMIM, ca manareste km reali....

Sper ca acest punct sa dispara din lista , nu cred ca face obiectul forumului .

nu are legatura... ca misulik a postat si el ce a gasit pe net....

Asta am spus si eu.... imi pare bataie de joc, la adresa tuturor..... a, sa le scrii km reali, celora care au schimbat ECU si care au cumparat unul SH cu multi km - e alta treaba....

in rest.... eu sunt de parere ca trebuie le explici colegilor, ce se poate si pe ce se poate, ca asa e corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat o sa imi permita timpul o sa rasfoiesc forumul si o sa adaug, repet la passat am vazut ca este, si din alea se face profit, dar chestiile mici se pot dezvalui, mai ales ca la golf 4 sunt cam putine fata de cate permite un audi sau modele mai noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat o sa imi permita timpul o sa rasfoiesc forumul si o sa adaug, repet la passat am vazut ca este, si din alea se face profit, dar chestiile mici se pot dezvalui, mai ales ca la golf 4 sunt cam putine fata de cate permite un audi sau modele mai noi

daca nici aici, nu v-au/ v-am dezvaluit exact cum se fac toate activarile posibile..... functia Search face minuni.... dupa ce o sa o folosesti, nu gasesti cum se fac - astept comentariile, legate de dezvaluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect! informatii au fost scrise dar imprastiat; ideea buna a acestui topic este sa le centralizeze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu totul de acord. Poate misulake, ca initiator, se ocupa de problema - in limita timpului. Face un document text - cand e gata, mi-l trimite pe PM, in corectam - adaugam informatiile necesare - si il adaugam la post.

In felul asta o sa fie si usor de accesat - tiparit - etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7. activarea lampii de control a rezervorului pentru faruri - asta nu il inteleg...sa faca CE?

Necesita montare senzor in vasul lichidului de spalare si conectare la IC

Iin momentul in care iti scade nivelul lichidului te avertizeaza lampa de control

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica - e vb de avertizarea de lichid parbriz - cand nu mai ai -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modelele sub 2000 nu au functia de avertizare lichid spalat parbriz+faruri

cele mai utile functii au fost si raman range si roll up/down la geamuri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faruri ??? au toate .. dar iar, depinde despre ce vb....

range - am scris - doar la immo 3 - deci, dupa 2001 - doar la bordurile VDO si RB8.

Roll - up - e aceeasi procedura la majoritatea vag-urilor, din aceeasi perioada (Golf4, Passat, Octavia, Superb, etc) - depinde doar de tipul modulului confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,alea au probleme la display. si al meu mini se vede putin ciudat la 50 grade,vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au toate.... ca si minidot-urile. Au cele care se strica.....

Altfel, nu au treaba - si cele care au, le schimbam afisajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Cum pot sa-mi dau seama daca se poate activa si la mine avertizarea de lichid spalare parbriz? Am o Bora din 2005 si nu am aceasta functie. Nu ca ar fi cine stie ce....dar nu strica! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti si tu lichidul din vas, si apoi pui contactul

L.E. e clar nu mai vad bine.... :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!