Jump to content

Schimbare termostat Sharan


micutu46
 Share

Postare recomandată

Va salut,e normal sa inceapa sa scada apa de la 90 de grade la relanti? afara sunt 4-5 grade si in 2-3 min incepe acul sa se miste in jos.Sharan AUY 4motion 116.cp 2002.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu iti functioneaza webasto si ceri caldura in masina ,da e normal sa-ti scada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, dacă poate să-mi dea cinevao idee , am AUY din 2001... am schimbat termostatul... problema e că nici în ruptul capului nu mai urcă apa la 90° și abia am ceva căldură în mașină... am scos și mufa la pompa de recirculare și tot așa... o părere din partea cuiva care a mai întâlnit problema asta și care ar fi rezolvarea ? 

Vă mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Sharanul fara webasto nu face caldura!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 23.12.2017 at 12:42, Ionutbass83 a scris:

am si eu o problema!

am schimbat termostatul ca nu dadea caldura avand 90grade acum aceeasi problema! stau pe loc cu temp 90grade si da rece si in fata si in spate! incepe a incalzii dupa ce plec turat si atunci putin!

are o alta pompa de circulatie sau ce ar fi blocat?

Are o pompa de circulatie sub motorasul la stergatoare.Aia se blocheaza si nu baga caldura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cataline din primul post ai "dat-o in bara",nu are nici-o treaba pompa aia cu problema expusa de coleg,aia de care zici tu este pompa de recirculare a lichidului de la webasto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 23.12.2017 at 10:42, Ionutbass83 a scris:

am si eu o problema!

am schimbat termostatul ca nu dadea caldura avand 90grade acum aceeasi problema! stau pe loc cu temp 90grade si da rece si in fata si in spate! incepe a incalzii dupa ce plec turat si atunci putin!

are o alta pompa de circulatie sau ce ar fi blocat?

Verifica furtunasul de la vasul de expansiune care intra in borcan, in furtunas este o bucata de plastic cu o gaura mica de 2mm-3mm , incearca sa il desfunzi cu o sarma rigida, cel mai bine il schimbi din dezmembrari la aceeasi grosime pentru ca nu se poate scoate aceea bucatica de plastic din inauntru. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut si eu. Am rezolvat cum a scis bogdansv02lah dar eu am pus o bucata de furtun normal. Nu stiu daca este indicat dar am caldura in masina. Apa sta la 90 grade constant atata timp cat motorul este turat la peste 2000 rotatii. In oras scade la 70 grade pentru ca sunt foarte multe opriri si motorul nu este turat tot timpul. Mentionez ca nu imi functioneaza webasto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!