Jump to content

Sfat achizitionare masina!


Apollo
 Share

Postare recomandată

Salve tuturor!

E primul meu post si va spun tuturor "Bine v-am gasit!".

Doresc sa achizitionez o masina din grupul VW, mai putin Audi (prea scumpa pentru bugetul meu).

Masina o iau pentru oras, mai precis pentru traseul acasa-birou-acasa. Mentionez ca locuiesc in Bucuresti.

Fac cam 12000 de km/an.

M-am gandit la urmatoarele modele: Golf V, Polo, Seat Leon, Skoda Octavia 2. Dintre acestea, una va fi aleasa.

Peste cateva luni va veni si un bebe, lucru care ma face sa ma gandesc daca Polo nu e cumva prea mic. Nu am o alta masina de familie.

Masina o voi lua pe termen lung, in leasing pe 5 ani. La cum am analizat problema, ma gandesc sa tin masina vreo 6-7 ani.

As dori ca masina sa fie pe benzina si aici apare si prima mea dilema. Leon vine cu cel mai mic motor de 1,6 l, Skoda la fel. Ma atrage mai mult cel de 1,4 si 75 cp de la Golf si aici si prima mea intrebare: stie cineva, diferenta de consum dintre cele doua motoare este mare? Doresc sa am un consum cat mai mic.

La comparatia de preturi, Leon Stylanceiese la 14.247 Euro, iar cu Golf V cu motor de 1,4 in dotarea Confortline + alte dotari, ies cam la 13.500. Skoda nu prea imi place la design.

Voi ce ati face? merita Golf V de 1,4 pentru oras sau e prea slab?

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe acest forum !

Pe scurt: orice motor pe benzina iti iei, nu opta pentru FSI. Alege MPI, sta mai bine cu consumul si curba de cuplu. Recomandarea mea ar fi 1.6 102 CP Skoda sau Seat. Nu optez pentru Golf intrucat oferta de spatiu este mai mica. Si tu vorbesti si de un bebe...asa ca nu mi se pare potrivita pt familie.

Personal, as alege Skoda Octavia II. Nu atat pentru design cat pentru spatiu. Nu recomand motorul de 1.4 16V 75CP, e prea mic pt caroseriile modelelor alese de tine. Un motor mai viguros (puternic) va trage mai usor aceeasi caroserie, deci si consumul va fi mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

daca tot o vrei ca masina de familie si sa fie benzina poti sa iei in calcul si un VW Golf 5 plus.

vezi fisierul atasat sau intra pe www.vw.ro in car configurator si "fa-ti masina"

merita sa vezi si Altea dar tine cont ca peste 5 ani o sa ai pret mai bun la revanzare la VW ... pretul iese mai bun la achizitie la Altea.. E de gust.. posibil daca intrebi sotia ce sa luati ea o sa prefere SEATul

La mine nu pot sa zic decat ca mai am 2 luni pana dau comanda de un Golf 5+ sportline.

Legat de alegerea intre FSI si non FSI eu as alege FSIul. Daca nu eram indragostit de stilul placut in condus al dieselului as fi luat fara discutie 2.0 FSI ( TFSI nu exista la Golf plus). Fa drive test cu aceste motoare si vezi cum ti se pare.

Daca iei plusul o sa fiu fericit ca nu o sa fiu singurul de pe forum (cel putin acum cand scriu asta nici macar nu exista cineva care sa aiba plus pe forum)

Bafta in alegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi FSI nu e impresionant la prima vedere.. dupa ce te inveti cu el nu iti mai trebuie MPI. Sunetul e dementzial (dupa ce se incalzeste zici ca e motor electric) iar consumul este ceva mai mic ca la MPI. La golf ai avantajul la a 6-a treapta daca iei fsi.. care nu e de neglijat. Recomand 1.6fsi la golf. Golf 5 NU e mashina mica. Am mers cu oct 2 si e mai mica la interior. Singuru lucru intrdevar mic la golf e portbagajul. E cat o dacie 1310... In golf ai suficient loc sa stai 4 persoane + copil. Daca iti plac MPVurile try golf+. ( mie mi se pare urat). Si daca nici asta nu iti place try Octavia 2. Orice ai alege o sa fii multzumit.. doar e un VW nu? :(

Nu cred ca o sa fii multzumit de 1.4 75 cai pe Golf 5. Desi eu am ales 1.4fsi 90 iti recomand cu caldura 1.6fsi. Daca avea pretzul de acum cand am cumparat eu sigur mergeam pe 1.6.fsi ;)

PS Golf 5 e MULT peste oct1 la spatiu` interior si putin peste oct 2.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot zici ca te intereseaza consumul si ai de gand sa tii masina 6-7 ani ai putea lua in calcul si un diesel... in 6-7 ani amortizezi cam toata investitia daca nu toata si iei mai multi bani pe el cand il vinzi. peste asta pune si puterea care dupa un chip-tuning va fi super. plus avantajul cuplului in oras. cat despre modelul masinii... avand in vede ca vine si-un copil, eu m-as orienta catre O2, clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand un Golf 5 1.6 FSI (eventual plus, dca bugetul iti permite). FSI-ul este un motor superior lui MPI. Dupa ce te inveti cu el o sa il iubesti. Un lucru foarte important pentru care nu as renunta pentru nimic in lume este ESP-ul.

Motorul de 1.4 este prea mic pentru un Golf care este o masina grea (undeva pe la 1300kg). Un motor de 1.4 pe Golf cu incarcare isi cam arata limitele. 1.6 zic ca este foarte bun. La consum cred ca iti va lua 1-1.5 l benzina in plus dar zic ca merita. Octavia cu toate ca arata mare in interior nu este mare diferenta. Polo zic ca sare din discutie. Trebuie sa ai loc de joaca pe bancheta din spate pt junior, iar in Polo nu incape tracotrasul, trenuletzul, camionul si mingile :)

Referitor la Seat nu ma pricep ca nu prea cunosc masinile. Ce pot spune doar este ca un VW are o posibilitate de revanzare mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In opinia mea, motoarele mici (benzina) pe masini grele sunt o falsa economie, cel putin dpdv consum - un 1.4 sau 1.6 pe o O2, de ex, vor consuma probabil cam la fel de mult ca un 2.0 si cu performante mult mai proaste.

Incercati sa va indreptati spre un motor adecvat caroseriei - 1.6, de ex, poate fi considerat minim rezonabil pe un Golf, dar pe o O2 deja e subdimensionat. 1.4... no comment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu SC,am un amic cu un passat 1.6 care consuma aproape cat un 1.8T pe acest tip de caroserie care e asemanator dpdv al dimensiunilor cu O2 iar diferenta de performante e mare intre 1.6 si 1.8T .Deci pentru cat vrei sa folosesti masina si eu zic ca un golf V 1.6 e cea mai potrivita alegere.Asta e doar parerea mea.

Modificat de tzucul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pentru NetFlow: cat iti consuma masina in oras si la ce fel de stil de conducere?

Astept raspunsul tau mai intai. Nu de alta, dar 1.6 MPI consuma sigur mai putin decat 1.4 FSI, din experientele mele personale cat si ale colegilor mei...Sunt chiar curios sa vedem de fapt unde este diferenta in plus intre aceste doua motorizari. Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere faptul ca este vorba de o tanara familie cu un copil mic, iar masina va fi tinuta mai multi ani optiunile de masini ar fi :

Skoda Octavia 2 , Seat Altea , Vw Golf 5 Plus si chiar Golf 5

La parcursul anual estimat de tine nu prea se justifica diferenta pentru un diesel. Cu toate ca ar putea exista 1-2 argumente.

Despre motorizarile benzina, motorul de 1,4l nu este recomandabil pentru nici una dintre caroseriile de mai sus (poate doar daca va aparea 1,4tfsi), considera de la 1,6l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Apollo:

Bine ai venit pe forum!

Nu cumpara 1,4 nu merita sub nici o forma la o masina de familie.

Daca as fi familist as alege fara ezitare Octavia II. Ai f f f f f mult spatiu. Am plecat cu Octavia II la munte si nu am obosit deloc laudand masinuta si la drum si la spatiu pt bagaje. Am incaput 5 oameni cu bagaje cu tot.

Daca vrei Auto Emocion :( de familie: alege Toledo (incap mai multe decat in Octavia) dar costa si mai mult. Noul Leon ar fi un compromis de masina de familie. Dar ce frumos e!!! In schimb nu-ti intra nici jumatate din bagajele pe care le pui in Octavia sau Toledo.

Golf merita doar in varianta expusa de Voinea dar costa si ala un pic mai mult decat Ocatvia II.

Foarte important!!!

Mergi la un drive test cu masinile de mai sus inainte sa iei o decizie. Eu am stat in cumpana aproape 6 luni.

Dupa drive test vei sti cu siguranta care este masina facuta pentru tine si familia ta.

Mult succes si sa revii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well prin orash cu 2 inshi in mashina tot timpul (adica cam 200kile peste ce are deja mashina :huh: ). Ia constant 9%. Acum cu benzina de la rompetrol pare ca ia mai putin. Am fost uimit cat am ajuns acasa acum 2 seri cand pe bord scria 8.4% (distantza parcursa a fost 16km si motorul era rece). E drept ca era dupa ora 9 si pe strada erau putine mashini.. semafoare la fel. Oricum. Cum am zis, in medie 9 maxim 10% daca merg numai drumuri scurte mult timp. Toate astea insa in Buzau. In Bucuresti cam 10-11 in functie de trafic. ( 12% cand am mers 16km in 30 de min ). Extraurban cam 7.3 cu o medie de 100km/h (media pe BC) cu 4 inshi in mashina fara bagaje. Una peste alta decand am mashina, adica 3200km, am un consum mediu general de 7.5%.

1.4fsi e putin submotorizat fara nici un fel de pretentzii sportive. Din pacate cand eu am cumparat mashina 1.6fsi cu 6 trepte era mult mai scump.. nu am putut cumpara. Cum am zis. Chiar daca probabil consumul mediu e ceva mai mare recomand si eu 1.6fsi. In oras pt plusul de cuplu iar afara pt a 6-a treapta.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NetFlow, multumesc pt raspuns. Sunt de acord cu tine ca cifrele par credibile. Insa colega mea de servici care calareste zilnic un Golf V 1.4 FSI (90CP) "reuseste" un consum urban de 13-15 l / 100 km. ENORM !

Dar asta e Bucurestiul la orele de varf, probabil. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Sincer, dupa atatea raspunsuri si mai ales, sugestii, sunt inca in mari dubii. Ah, un lucru s-a schimbat.....a inceput sa-mi placa ceva mai mult Octavia 2. :D Oricum, in perioada urmatoare urmeaza sa fac cateva plimbari cu masini din grupul VAG, astfel incat sa imi pot forma o parere cat mai clara. Nu de multe ori mi s-a intamplat sa imi placa designul masinii, dar sa fiu dezamagit de tinuta de drum. Un astfel de exemplu pentru mine este C4. Design simpatic (pentru mine), dar rigida cu spume. Dupa drive-test aveam deja senzatia ca nu-mi mai simt rinichi, iar asta in conditiile in care am mers pe un drum cat de cat bun.

Golf Plus nu imi place, plus ca mi se pare cam scump. In banii aia prefer clar Octavia 2.

Masina pe motorina.......mi-as lua daca ar fi in aceeasi bani cu una pe benzina. Am avut un 307 2,0 HDi si stiu ce inseamna. Problema e ca desi e posibil sa tin masina 7 ani..........fac maximum 12k km/an. Nu stiu daca merita diferenta de bani totusi. Uh, dileme!

Ah, era sa uit. Am mers cu Fabia 1,2 64 cp a unui amic. M-a surprins cat de sprintena s-a aratat a fi masina in oras, pana in 80 km/h. E drept, am condus cam 1,5 km, deci nu e o concluzie clara. Plus ca masina era goala si AC oprit. Mi-a promis ca o sa mergem intr-o seara sa ma plimb ceva mai mult.

Am sa va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu un prieten cu un passat de 130cai am "scos" 12% consum in conditziile in care din 40km parcursi 30 au fost cu viteza melcului turbat. Daca prinzi un trafic dinala cu benzina "sigur" scoti 15%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 17 years later...

Salutare!

Este prima mea postare pe forum, si as vrea sa va cer parerea in legatura cu o masina SH.
Este vorba despre un VW Golf Mk6 Highline din 2011, motor 1.4 TSI 160 cp.

Are 174.000 km la bord, cu carte service la zi.
Dotarile sunt urmatoarele:

  • Cutie manuala 6+1 trepte
  • Senzori de parcare fata si spate
  • Dublu climatronic
  • Scaune incalzite
  • Comenzi pe volan
  • Computer de bord
  • tempomat
  • Geamuri electrice fata spate
  • Oglinzi electrice cu incalzire
  • Proiectoare cornering
  • Spalatoare faruri
  • geamuri ionizate
  • Tapiterie alcantara
  • Cotiera fata+spate
  • Jante de aliaj pe 16"

Vanzatorul zice ca distributia a fost schimbata recent, impreuna cu ulei si filtru de ulei


Este prima mea achizitie, si as dori sa fiu meticulos si sa nu regret pe viitor :D Caut o masina care sa o pot folosi la naveta (Intre Timisoara si casa), o masina care sa fie potrivita pentru un tanar cuplu casatorit (si pe viitor sa fie potrivit pentru scaun de copil, etc.) si ocazional sa mai dau o fuga cu ea si pe drumuri mai lungi.

Pretul de vanzare este de 6390 euro negociabil. Masina am vazut-o la parcul auto si arata ok la prima vedere, dar nu am inspectat-o mai in detaliu.


Bugetul nostru este de 7000 - 7500 euro

Astept parerile voastre. Multumesc!

Modificat de rolandtamas
Update
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asta motorizarea cu turbo si compresor ?? Pe langa problemele generale cu distributia (dar sa zicem ca asta ar fi rezolvata daca e schimbata intr-adevar..)

RUN Forest, run ! :) 

Nu sunt expert in motorizarile de pe Golf 6, dar am impresia ca doar cele 1.4 MPI sunt de luat in considerare :)

Altfel, 2.0 TDI-ul cred ca e mult mai safe..

Alta masina nu te pasioneaza ? :)))

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spor la citit!

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rolandtamas In niciun caz daca doar asta iti e bugetul. "Twincharger"-ul e misto cat timp ai garantie la motor. 

La 11 ani cat are masina si la cat de complicat e setupul as sta cuminte in locul tau. 

Cauta un Golf 7 1.4 150 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, CristiALF said:

Nu e asta motorizarea cu turbo si compresor ?? Pe langa problemele generale cu distributia (dar sa zicem ca asta ar fi rezolvata daca e schimbata intr-adevar..)

RUN Forest, run ! :) 

Nu sunt expert in motorizarile de pe Golf 6, dar am impresia ca doar cele 1.4 MPI sunt de luat in considerare :)

Altfel, 2.0 TDI-ul cred ca e mult mai safe..

Alta masina nu te pasioneaza ? :)))

 

 

Ma pasioneaza orice masina care, cumparata SH, sa nu dau o caruta de bani pentru reparatii :))
Si motorizarile pe diesel sunt pe lista mea, dar stiu ca pe viitor vor fi phased-out, asa ca mai bine merg mai sigur pe un benzinar.

In final, as vrea o masina care m-ar putea tine c.p. inca 8 ani, si m-am gandit la VW ca stiu ca sunt fiabile, dar ma pot orienta si catre alte marci din VAG sau din afara VAG. :D

Modificat de rolandtamas
Update
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă rămâi la Golf 6 ia în considerare şi 1.6mpi (cod motor BSE sau BSF)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont de renumele acestui motor, daca nu ii sti istoricul foarte bine este de evitat in general. Masina deja are 12 ani , sigur nu o sa o mai tii inca 8 adica vreo 20 si ceva de ani de utilizare deci poti merge lejer si pe diesel de 2.0 unde ai si consum ok la partea de naveta si este si destul de fasneata. 
1.6 mpi se gaseste mai greu pe golf 6 si si sa fie si dotat ok iar pretul este pe masura, chiar mai scump de diesel sau tsi in unele cazuri. 
Spor la cautari

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate din generatia asta (si asta se incadreaza in bugetul tau), aproape niciun motor pe benzina nu e ok.

Pe Golf 6, Leon 2, Octavia 2, doar 1.6 MPI, cum ti s-a mai zis e in general fara probleme.

In rest, 1.8 TSI de 160 cai e dezastru, 1.4 TSI nu chiar la fel, dar si alea au probleme destul de grave pe la distributie, consum de ulei si la supercharger (pe 140/160), 2.0 TSI e cam gurmand la carburant.

Doar 2.0 TDI e chiar bun pe generatia asta, consum foarte bun, reprize super ok, rezistent, silentios, cu DPF.

 

Daca vrei benzina, ori iei Golf 7 (orice motor, mai putin 1.2 tsi, insa Golf 7 e mai scump sau de ce nu Octavia 3 in care ai spatiu cat in sufragerie, inclusiv pentru copil, carut si ce o sa mai fie) ori alta marca.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita motorul ala!!! Poate daca aveai masina de noua, dar daca a fost "forjata" va fi belea - costuri foarte, foarte mari de reparatii!

 

Mai bine cauta un MPI sau un diesel. Oricare cu km reali (verificabili in istoric service VAG) si intretinuta ok. Deja ai eliminat 95% din ofertele din piata cu filtrul asta asa ca... spor la cautari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Bună seara! Sunt începătoare și doresc să achiziționez o mașină SH, cu un buget maximum de 7000 euro. As dori sa ma îndrumați către un model care, pe cât posibil, sa îndeplinească următoarele doleanțe: să aibă un motor fiabil, potrivit atât pentru oraș, cât și pentru exterior, sa aibă un consum redus, sa fie destul de micuta, dar incapatoare, sa aibă minimum de dotari. Poate îmi puteți da și exemple de motorizări potrivite și mai puțin potrivite. Nu contează marca. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!