Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Masina arata bine la lufturi.Nu inteleg de ce are manson pe volan.Ar trebui sa vezi cum arata volanul.Vezi ca bisnitarii,mai nou au un pumn de cartele telefonice,ca sa nu vezi cautand pe Google,ca se ocupa cu asta.Eu nu cred sincer in numarul asta de km.Se fac manarii si cu cartea de service,ca sa nu zic si de combinatii la reprezentante...Si ca sa va povestesc de cat de nenorociti au ajuns bisnitarii astia,uite ce face unul:isi parcheaza masina in curtea unui spital cand isi da intalnire cu un client,intra in spital,isi pune un halat alb si un stetoscop si cand vine clientul pentru vizionare,iese din spital dandu-se doctor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu volanul e boala veche la Octavia. A mea are 68000km din 2009 si volanul a inceput sa se exfolieze in partea de sus (unde tin mana foarte rar) deci nu cred ca asta poate sa fie un criteriu demn de luat in seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.

Salut !

1 . Mea culpa , era vorba de AJM :tuktuk: , am visat BXE :

- 1.9 TDI 1998–2000 I4 8V AJM (Pumpe-Düse) 1896 cc 85 kW (116 PS; 114 hp) @ 4000 rpm 285 N·m (210 lb·ft) @ 1900 rpm

- 1.9 TDI 1896 cc 8v SOHC PD (Pumpe Düse - Unit Injector) 105 PS (77 kW; 104 bhp) at 4,000 250 N·m (184 lbf·ft)

at 1,900 - BJB, BKC,BXE, BLS - 2004–2010

2 . In poza sunt sparti , dar sunt cumva si indoiti ?

nu sunt indoiti.... sunt uzati, acolo a polizat cama din material.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Din cei 8 tacheti : 2 aproape buni ( capul plat ) , 2 sparti , 4 concavi - aproape de spart . Prietenul meu nu a avut ghinionul ca ceilalti colegi , cu pistoane rupte si altele .

Important e ca dupa schimbare plus distributie , masina merge impecabil .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce poluati topicul cu detalii absolut inutile de parca toate toate ar avea probleme.Omul a vrut parere legata de acea masina daca merita sau nu cumparata. :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Sunt aici pentru a-mi satisface o curiozitate legata de posibila achizitie a unei Skoda Octavia 1 sau 2 cu motorizare diesel 1.9 TDI, 2.0 TDI ori 1.6 MPI. Masina trebuie sa intruneasca cateva conditii:an 2006-2007 consum mic, probleme putine pe partea de motor-injectie-electrica, trebuie sa coste pana in 3000 euro!!!!   Nu radeti, stiu ce inseamna masina noua in leasing persoana fizica, asa ca mai bine aleg varianta asta. Masina va fi pentru servici, de aici si treaba cu consumul (ori motorina putina, ori benzina cu gaz), se va circula cu ea numai in Bucuresti in jur de 200 km zilnic. Am colegi cu Skode 1.9 tdi, insa vreau pareri de aici, ei nu-s genu' forumisti, poate din orgoliu nu-mi spun cam cum ar sta treaba cu consumul. Pentru piese nu-mi fac probleme, nu-s genul de sofer hinghier, am 350k in 8 ani cu masina din semnatura fara sa-i schimb injector, volant bi-masa, decat piesele care odata cu trecerea unui numar de km parcursi isi spun cuvantul, bucse, pivoti, placute. ambreiaj...  Ma intereseaza motorul diesel cel mai respectat din istoria VAG, adica ALH-ul sau ceva in genul sau pe Octavia2 (arata bine la design), daca nu, benzina motor mic cu gaz.. Ca si idee ma tot gandesc sa caut pe net prin Spania sau Franta, Skoda. Vad pe site-le noastre o groaza de Skode aduse la bani putini + adaosul lor. Ca si o paranteza vis-a-vis de O2, in 2005 un fost coleg si-a achizitionat de aici una bucata O2 nou-noutza, dupa surle si trambitze si asteptari (7saptamani), s-a ales cu masinuta mult dorita insa pana in 100k km avea deja schimbate 3 compresoare AC si 2 radiatoare de caldura din bord...!!! Deci baieti, astept pareri. Indiferent de spuneti nu ma deranjeaza, am deja formata o parere, iar daca nu va fi Octavia poate va fi un Focus, dar Skoda e mai spatioasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu rade nimeni,dar pana in 3000 eu zic ca singura optiune e Octavia 1 benzina,si aia din 2000-2003.Nu cred ca ai gasi altceva la pretul asta fara sa aiba probleme

Trei compresoare AC si doua radiatoare nu mi se pare o problema asa de mare

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii astia fara 300k nu cred ca gasesti/daca o sa mergi numai in buc nu merita diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spunea si DANIM,cu 3000E,din 2006-2007,nici O1 pe benzina,nu cumperi (poate cine stie ce panarama de masina...).Pe mine,motorul de 1,6 benzina de pe O1,nu ma incanta de loc.Vorbind de diesel,la O1(vorbesc de ce s-a comercializat in RO),pana in 2006,au venit cu motorul ALH,care este E3 iar din 2007,au venit cu AXR,care este E4.Daca masina a fost cumparata din RO,la cea diesel din 2006,va trebui sa platesti Taxa de Timbru care te va rupe...Ai totusi sanse sa cumperi o O1,diesel,din 2006,motor ALH,cumparata din RO,fara taxa platita si sa o lasi pe numele celui de la care o cumperi,facand eventual un contract de comodat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul asta abia gasesti un Focus de1.6 de prin 2000-2004 mai inchegat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Ma tot uit pe site-ri din Spania si Franta. Am gasit ceva pe acolo. Asa cum v-am spus, mai mult de 3000 nu voi da. Panarama nu va fi. Va spun si dece: motoarele sunt gandite sa tina ca si uzura sute de mii de km. Absolut toate consumabilele sunt de o calitate mai buna decat ce avem noi pe aici, ulei, filtre, placute, conbustibil. Pana si clima din Spania e mai blanda cu caroseria. Calitatea masinilor pentru piata de vest este incomparabil mai buna decat pentru cea din est. Treaba e ca nu cunosc pe nimeni in Spania si din ce am gasit pe net ar fi cam complicat cu actele si asigurarea masini dupa ce o cumpar de la vanzator. Aveti idee cum ar trebui procedat? Iata ce-mi propunea cineva pe alt site: "ptr octavia 2 an 2007 pret 3200 euro plus drum adica motorina si peage 300 euro si 200 ptr mine.asta daca are km putini in jur de 250mii daca are mai multi km e mai putin.". Mentionez ca masinile sunt foste taxiuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta cumpara toata lumea masini din Germania, de bine ce au grija spaniolii, francezii si italienii de masinile lor ...

Iar daca a mai fost si taxiu cu siguranta ca a fost ingrijita ... la fel cum au grija si taximetristii romani de masinile lor ...

Eu cred ca te indrepti spre o mare teapa sincer ...macar de ai gasi una in germania

 

Referitor la masina ieftina de oras, un prieten a luat anul trecut din germania fiesta 1.4 tdci din 2005 in 2 usi cu 1500 de euro total, aia e intr-adevar masina buna de oras.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Taxi din 2007 cu doar 250.000 Km? Pai chiar tu spui ca vei merge 200 Km/zi. 6ani x 365 zile x 200 Km/zi = 438.000 Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) buna asta cu 250.000 km

 

In Spania nu o sa gasesti taxi la vanzare sub minimum 450 000 km nici daca faci trei tumbe si te metamorfozezi ca Praslea cel voinic. Stau de ceva ani in Madrid si te pot asigura ca nu mi-as cumpara masina la mana a doua de la spanioli niciodata. Pe langa faptul ca parcarea se face dupa tehnica intru si dupa aia imi fac loc ca sa incap, interioarele masinilor lor arata groaznic (asta si pentru ca marea majoritate isi spala masinile singuri si doar pe exterior).

 

Nu ti-as recomanda sa te indrepti spre piata asta, dar evident ca fiecare face ce vrea cu banii lui si tu esti liber sa te convingi singur. Exceptii exista intotdeauna.

 

Ca si costuri, actele te vor costa in jur de 200 de euro iar numerele sunt ale masinii nu ale proprietarului si se dau in fuctie de data productiei pentru masinile vandute de noi in Spania si dupa prima inmatriculare pentru cele importate SH (cu alte cuvinte, nu exista numere rosii decat pt. CD :)) ). Asigurarea se face pentru proprietar si nu pentru masina, asa ca mai aloca-ti si pentru aia cel putin 100 de euro pentru jumatate de an (cred ca e perioada minima pentru asigurare).

 

300 de euro te costa drumul doar daca iei masina de prin Barcelona si stai prin Timisoara, altfel socoteste cam 500.

 

O zi buna.

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca pot posta anuntul aici (link-ul) k si idee. Mi-e teama sa nu-mi iau banare asa din prima. Masini foste taxiuri din Barcelona sau Madrid. Cum arata acolo si aici si preturi..

@pro_niger- am intrat pe milanuncios.com si nu mi se par asa de hartanite, oricum poate mai forjate pentru ca au fost in permanenta folosite toate locurile din masina, insa stiu multe masini aduse din germania sau belgia cu foarte multi km si "transformate". Motorul nu cade , gropi nu sunt , resul se poliheaza sau inlocuieste de la dezmembrari. Actele unde se fac in spania mai exact, unde trebuie mers cu vanzatorul? Ai idee cat costa inchirierea unei masini pe acolo pentru 1-2 zile?

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian_74, dupa cum ziceam, e alegerea ta :D

 

Intre Madrid si Barcelona e diferenta destul de mare (cam 600 de km dus + o autostrada platita care costa cam 60 de euro dus-intors, desi inteleg ca te-ai duce cu avionul in prima instanta). Trebuie sa stii de asemenea ca taxiurile la Barcelona sunt de culoare neagra (sunt destui cei care au o afinitate sau o problema cu culoarea neagra). In Madrid sunt albe.

 

Ca si inchiriere de masini nu as sti sa-ti zic care e cea mai ieftina dar daca urmaresti sa cumperi din oras masina mai bine iti inchiriezi o bicicleta :) ca in timpul zilei nu te-as sfatui sa intri nici in Madrid, nici in Barcelona cu masina (dar vad ca esti Bucurestean asa ca banuiesc ca stii bine la ce ma refer). Transportul public este mult mai ieftin si eficient in cazul asta, atat Madridul, cat si Barcelona avand abonamente de "turist" pe cateva zile pentru toate liniile (autobuze, mentrou, trenuri) care sunt destul de avantajoase.

 

Cum vad ca esti hotarat, arunca un ochi aici: http://www.arpem.com/servicios/pap/impuesto/impuesto_p.html ca sa vezi cam cat te'ar ajunge actele. Se fac direct cu proprietatul la Trafic si, in mod normal, le plateste cumparatorul.

 

Spre exemplu echivalentul unui trend la noi din 2006,

SKODA OCTAVIA 1.9 TDi Active 2004 1896 4 D 105 77 12,90 15.300 Más de 7 años, menos de 8 28%

Pentru masina din exemplu ai plati:

 

15,300 * 0,28 * 0,04 = 171 euro

 

Daca mai ai nevoie de alte informatii, in masura in care iti pot raspunde la intrebari, te ajut cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) buna asta cu 250.000 km

 

In Spania nu o sa gasesti taxi la vanzare sub minimum 450 000 km nici daca faci trei tumbe si te metamorfozezi ca Praslea cel voinic

Nici in toata lumea.Mai ales ca e logic ca nici un taximetrist nu-si da obiectul muncii cat inca mai trage de el.Pai du-te prin Bucuresti si vezi cat are un taxi de doi-trei ani,nu de 7 ani.Cum naiba poti sa crezi asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@2DANIM-eu am postat link-ul cu ce mi s-a spus.... :dry: , parerea mea binenteles este cu totul alta, tipul care mi-a spus vorbele astea are si 3 Skode aduse deja, 2 O2 si 1 Superb. Una deja e pe net la vanzare, pe celelalte nu stau sa le caut.Insa masina e la vanzare aici cu 3800, deci cu cat a luat-o de acolo ca sa-si scoata cheltuiala +profitul!!!!!! Masina in general o ai asa cum o ingrijesti. Cand ajungi in Bucuresti, iti dau sa conduci Laguna2 cu peste 350k km, sa-ti faci o parere. :icon_bounce: , masina care-ia nu i-am schimbat nici macar un injector sau volant...  Sunt convins ca masinile pentru piata vestica sunt mai bune!

@pro_niger -caut deja bilete pe net de avion, ori pana in 1MAI sau dupa (nu stiu cum e cu sarbatoarea asta pe acolo), vreau sa vin...pe siteul postat mai devreme de mine, poate ai vazut ce am gasit, singurele setari pe site au fost pana in 3000 euro si dupa 2006 an de fabricatie, pentru Octavia.. Legat de bilete am gasit ceva cu 111 euro, o fii mult sau putin eu mai caut, era cu rezervare cam cu 12-13 zile inainte. Legat de transport zici bine cu abonamentul turistic,insa cum reusesc sa aflu de exemplu cu ce metrou as ajunge la o adresa unde am gasit anunt??? Ma gandeam ca inchiriind o masina, cu GPS-ul la purtator e mai simplu. Stiam ca-s diferite la culori ca si taxiuri, acum nu stiu cat de excroci sunt vanzatorii. Pe primul m-am gandit sa-l sun si sa-i dau intalnire in aeroport :D  asa as vedea si masina. proba etc...

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 mai e liber (inter)national si 2 mai e liber doar in Madrid (e ziua comunitatii). 111 euro daca e cu tot cu taxe e ok ca si pret de bilet (banuiesc ca la Barcelona caci pana la Madrid e cel putin cu 50 de euro mai scump luat acum pentru inceputul lui mai cu siguranta). Pentru metrou sau tren au harti si gps'ul ar trebui sa'ti arate si care sunt statiile in apropierea destinatiei (asta ca sa mai economisesti ceva bani). Daca totusi nu vrei sa te incurci cauta-ti pe net masina de inchiriat, ar trebui sa fie in jur de 40 de euro pe zi. Daca proprietarul masinii e taximetrist o sa fie destul de greu de negociat cu el, iar daca nu e sigur e samsar si o sa ai aceeasi problema. Sfatul meu ar fi sa verifici bine masina si sa-i faci toate testele posibile si imposibile caci cale de intoarcere odata ce ai cumparat-o n-o sa mai ai :))

 

Totodata, ai grija sa fie motor EU4 la Octavia II - cod motor BXE pentru 1.9 ( ca nu cred ca vrei 2.0 din 2007 :)) ) ca altfel o sa plangi la inmatricularea in tara. In Spania nu or sa stie sa-ti spuna ce norma de poluare are masina pentru ca aici nu fac clasificarea.

 

O zi buna si noroc la cumparare.

 

Salutari

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile din anunt sunt Octavia 1 sau 2, dupa 2006, deci ar cam trebui sa aibe motorizare euro4. Care-i faza cu motorizare 2.0 la inmatriculare!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Calitatea masinilor pentru piata de vest este incomparabil mai buna decat pentru cea din est.

Eu aș extinde aria de selecție și în țările estice. Nu există nicio diferență de calitate. Diferă doar politica de prețuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, da-ti-mi un sfat despre Octavia din anuntul asta: http://olx.ro/i2/anunturi-salvate/

Motor BXE, restul in anunt, carte service nu detine, pentru ca nu a primit-o, km zice ca sunt reali. Oricum o pot verifica la Porsche!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile din anunt sunt Octavia 1 sau 2, dupa 2006, deci ar cam trebui sa aibe motorizare euro4. Care-i faza cu motorizare 2.0 la inmatriculare!?

taxa mare, peste 1200 euro

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum taxa mare, daca motoarele sunt EURO4!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine, recunosc m-am inselat.... e 1800 euro taxa....

 

La Euro 3 si 4 e problema...timbrul de mediu e o porcarie... masinile mai noi o sa polueze multi ani de acum incolo, deci se impune sa le iei bani mai multi... 

 

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2014.html

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!