Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Daca nu e cald motorul (90 grade) si cine apasa pedala are talpa grea, poti sa ai probleme.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum il duce pana la 90grade si dupa aia ii da talpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu se incepe testul daca motorul nu este cald.

Toate aceste "daca" arata carcoteala celui care simte ca n-a spus adevarul despre masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma ai gasit vreo masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dus o masina la reprezentanta si in urma constatarii are km reali 80k, pufere amortizoare fata si flanse amortizoare spate(cate 1) ar necesita schimbate. De asemenea a avut un accident cu reparatie in reprezentanta si prezinta un luft la haion. Ce parere aveti ? Mecanic se prezinta bine.

Modificat de vwart
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reparatia de tinichigerie este in reteaua Porsche, dar poate avea si altele facute in afara retelei.

 

Ce service e ala care lasa luft la hayon?

Ce piese s-au schimbat atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haionul si bara din ce am inteles. Nu mi-a zis ce reprezentanta dar reparatia aparea in reteaua skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hal de service.

 

Ii aparea reprezentanta sub forma de cod si probabil ca nu avea un nomenclator cu corespondeta cod - reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mda, are lupe, dar nu are spalatoare de faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa dotari pare modelul elegance cu maxidot. Farurile puteau fi schimbate foate usor cu unele cu lupa. Oricum pretul este bun , chiar prea bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar este posibil sa fi fost si lovita si sa aiba bara fata schimbata... De aici si pretul asta!

Oricum dupa poze si descriere pare fi primul proprietar (de obicei care se ocupa cu asa ceva ii fac descrierea mult mai complexa), ceea cee un lucru bun!

Modificat de AzoiteiAndrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare lovita in fata, bara nu vine bine la lufturi cu farurile...Faruri care daca sunt schimbate fara instalatia de autoleveling parca nu-s de acolo...

Insa fiscalul pe loc nu inseamna ca e pe firma? Daca e asa, km sigur sunt mult mai multi. Eu am ~90k si o parte ii fac si cu cealalta masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara este cea standard pentru anul si modelul asta, daca avea xenon de fabrica cu spalator ii schimbau bara cu tot cu spalator. Este probabil ca masina sa fie defapt MY2007 si sa aiba multi kilometrii. Kilometrii multi nu sunt o problema mare daca masina are toate reviziile facute la timp si cu materiale de calitate. Oricum pentru linistea ta trebuie sa iei in calcul schimbul kitului de distributie ( indiferent daca se jura ca a fost schibat :)) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut,as dori sa cumpar o octavia 2 cu motorul de 2.0 tdi cod motor bkd...Stiu ca injectoarele sunt bune,sunt cele bosh fara probleme dar in rest cum sta la capitolul motor ? Sunt probleme cu chiulasa ? Ce ar trebui sa verific la motor inainte de a o cumpara ? Precizez ca am si vag-com...Multumesc anticipat.

Modificat de mariobos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an ar fi masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An 2006.

Am pus azi vcds-u pe ea,mi-a dat aceste erori:

engine fault emision workshop

la egr ceva eroare nu mai stiu exact

steering column defective si ceva la tempomat

spirala aia galbena in bord se tot aprindea dupa ce o stergeam

si la switchu de la pedala de frana

PS: masina trage foarte bine,la relanti nu trepideaza deloc merge rotund motoru.

Modificat de mariobos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune autoscanul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-l mai am ca nu l-am salvat ca fraieru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut colegii forumisti. Sunt nou pe aici, nu ma luati la bataie daca fac prostii :) Sunt in cautarea unei masini si am gasit pe un site o Octavia 2 din '11 cu aprox 22k km ( nu stiu daca am voie sa pun linkul asa ca il las pt un post ulterior). Intrebarea mea ar fi la ce ar trebui sa fiu atent la, o eventuala, achizite.

Multumesc anticipt pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune link`ul sa fa o descriere completa, ce motor are, ce cod de motor, optiuni etc.... exista topic de Probleme separat ca sa stii la ce sa te astepti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. La iarna planuiesc sa cumpar o masina din Germania ptr a o inmatricula tot in Germania, deci fara probleme de timbru etc.

Inca nu sunt 100% decis, dar oscilez intre Octavia Kombi, Mondeo Turnier poate chiar si un C Classe daca gasesc la 12500.

M-are tenta si o Octavia Kombi RS, dar nu stiu care sunt diferentele exacte fata de o Kombi normala inafara de motor, suspensii mai dure si cauciucuri mai sport ?

 

Bugetul ar fi maxim 12500 de euro, ca si optiuni obligatorii ar fi clima, scaune incalzite. Totusi as prefera sa nu dau mai mult de 10000 de euro daca se poate.

Probabil daca vreau pana in 10000 cred ca doar cu 1.6 TDI pot sa gasesc.

Daca vreau 2.0 TDI de 170 CP atunci o sa coste ceva mai mult.

Pana acum m-am uitat mai mult pe autohus, stiu ca sunt seriosi, au un parc de masini imens si ai de unde alege.

Niste exemple ar fi:

 

http://www.autohus.de/de/fahrzeugsuche/suchergebnisdetailansicht/?number=3314&cHash=8533d149ef81e021849056f243fd26f1

 

http://www.autohus.de/de/fahrzeugsuche/suchergebnisdetailansicht/?number=46&cHash=4c3d9fa27091e5362cacc49d83cafade

 

Pana acum din ce m-am uitat cel putin pe autohus, Ford Mondeo cu motorul de 120 kW pare sa fie mai ieftin decat Octavia, si din ce stiu eu este mult mai spatioasa.

Care ar fi dezavantajele la Mondeo ? Eu vad unul pana acum, este mai lata si mai lunga decat Octavia, deci o masina imensa, poate deveni o problema la parcari si prin parcarile

subterane. Octavia probabil ca e mai apropiata de dimensiuni de Golf.

Am circulat cu Astra Kombi modelul nou si Ford Turnier modelul nou si toate mi s-au parut ca au o vizibilitate super proasta atat fata spate cat si lateral, fara senzori de parcare este foarte

nasol sa te descurci.

 

Pe de alta parte vad ca Octavia 2013 este foarte apreciata, a iesit in testul Autobild peste Golf 7 Variant, poate ar trebui sa ma gandesc si la un model 2013 cu 1 an vechime ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!