Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

nu prea dese, toate PD-urile cu 8V sunt datoare cu un ax came :D e piesa de uzura. ax came, oring injectoare si pompa tandem sunt printre cele mai uzuale piese care se "uzeaza"

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dublici cum zice Andrei cauta un BKD 16v cat mai nou '07-'08 chiulasa revizia C si nu ai treaba , legat de PD-ul 8v folosind un 505.01 5w40 mergi mult si bine pana ajungi la schimbat ax cu came , sa te feresti de 5w30 in astfel  de motoare , la 16v mai ''scapi'' cu un 505.01 5w30 daca chiar insisti dar tot 5w-40 ''rules'' la PD

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 V nu are probleme cu uzura camelor, are tacheti cu role. Ala ar merge lejer cu 507.00....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare !

inca o data multumesc pentru raspunsurile voastre , dar mai am o nelamurire ;

in multe anunturi de pe net nu se specifica daca masinile sunt dotate sau  nu cu  DPF ( BKD vs BMM ) , cum imi pot da seama ce tip de motor este ??

din seria de sasiu se poate , sau din noxe ?!!

 

multumesc !!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca are poza de la motor, sau daca la descriere a trecut 16v vs 8 v, sau daca e trecut in descriere DPF

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.10.2016 at 2:48 AM, GTD said:

@Dublici cum zice Andrei cauta un BKD 16v cat mai nou '07-'08 chiulasa revizia C si nu ai treaba , legat de PD-ul 8v folosind un 505.01 5w40 mergi mult si bine pana ajungi la schimbat ax cu came , sa te feresti de 5w30 in astfel  de motoare , la 16v mai ''scapi'' cu un 505.01 5w30 daca chiar insisti dar tot 5w-40 ''rules'' la PD

eu am 1.9 PD 8v cod BKC si folosesc 5w30 dar cu specificatia 507.00 (asa e trecut in cartea lui si de acesta a aut de cand e masina) si nu am nici o problema cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! sunt nou pe forum insa am citit cu mare atentie sfaturile anterioare, sunt student am ceva economii, urmeaza sa ma angajez si as dori sa-mi iau o octavia, de preferat benzina pe care sa pun GPL, banii ar fi cam 4000 ce imi pureti recomanda? de ce motoare sa ma feresc?

Multumesc!

Modificat de Tufeanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea cu feritul, sincer sa fiu oricat te-ai feri este o masina la mana 2-3 , inevitabil problemele apar.Eu am o Octavia 2 diesel de ~ 5 luni. Am verificat la ea  inainte sa o cumpar orice surubel, si totusi in 5 luni am bagat aproximativ 2500 lei (distributie, ulei, filtre, antigel, radiator apa, radiator ulei ).Parerea mea, este sa iti cumperi ce masina iti place tie ca si motorizare pentru ca fiecare vine cu impresii diferite vis-a-vis de ce masini a avut inainte sau tot din auzite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tufeanu motoare pe benzina la octavia 2, nu sunt prea multe si oricum la bugetul tau nu cred ca gasesti altceva in afara de 1.4 MPI 80 CP, dar care e cam lesinat pe aceasta caroserie, deci as zice ca asta ar fi de evitat si 1.6 MPI 105 CP care astfel ramane cam singura varianta.

Partea buna este ca este un motor aspirat care daca este intetinut corect nu ridica probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi, am gasit in banii astia 1.6 FSI, credeti ca ar fi o alegere ok, sunt constient ca la acest buget nu ma astept la o masina noua, sunt la inceput, pe viitor sper la una mai noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 FSI nu e un motor stralucit. si a cam avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seara buna. Pentru ca am fost foarte multumiti de skoda din semnatura, am vrea sa mai cumparam una in familie :) De data aceasta urmarim un diesel...am gasit in oras la 7400 E o octavia 2 facelift fabricata in 2010, motor bxe 1.9 tdi (nu stiu PD sau CR) cu ~ 90k km la bord. Masina e in stare foarte buna atat la interior cat si la exterior, doar ca nu are foarte multe dotari (geamuri electrice doar fata, radio swing ). Am zis sa fac si o intrebare aici pe site, merita sau nu? Mersi anticipat pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e CR, vezi ca e vestitul motor BXE. De schimbat dupa cumparare cuzineti sau asa ceva. E cu un posibil cantec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.Sincer nu stiam sa fie anumite tipuri de motoare cu problema, credeam ca doar turbinele is pacatoase. Bine, nici nu sunt foarte in tema cu diesel-ul, avand doar mpi pana acum.O sa caut pe net mai multe informatii, acuma ca mi-ai dat de grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul e foarte ok, doar ca face parte din generatia PD, care au probleme la axul cu came si la cuzinetii de biela. aceste probleme se rezolva relativ ieftin. Este o masina ieftina la intretinere si utilizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in comparatie cu benzina, zgomotoasa, consuma putin extern. Atentie la taxa de mediu daca masina e intradevar 2010 si este euro 4 o sa te usture buzunarul daca trebuie platita.

 

7400 euro pt o skoda bxe sunt multi bani, totusi, este exagerat pretul. Un prieten de munca a cumpar cu 6000 euro skoda 2 (2008) si cu 90 000km acum 1 an jumatate (masina cumparata la reinoirea flotei). Nu merita!

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu, nu stiu in ce zona se invart preturile pe piata. Nu am cautat pe net masini, dar am gasit-o pe aceasta la un neam care doreste sa o vanda ca sa isi cumpere una mai mica pt oras. Iti multumesc pentru sfaturi si pareri ;)

20 minute în urmă, andrei_221 a scris:

motorul e foarte ok, doar ca face parte din generatia PD, care au probleme la axul cu came si la cuzinetii de biela. aceste probleme se rezolva relativ ieftin. Este o masina ieftina la intretinere si utilizare.

Multumesc.M-am mai linistit, daca spui ca nu e chiar asa o mare problema...in sensul ca nu o sa pice motorul in drum. Sa speram ca nu o sa apara probleme astea in graba, avand in vedere ca masina e pentru fratele meu de 40 ani care, spre deosebire de mine, a trecut peste etapa condusului sportiv :)

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verificarile pentru cele 2 probleme costa relativ putin. Axul cu came - 30 de minute, cuzinetii de biela... 2 ore ( demontare baie de ulei si capace cuzineti).

Axul cu came clar nu te lasa in drum, poti merge cu el mult si bine uzat (incep sa se auda batai in partea superioara a motorului si alte manifestari specifice)

Cuzinetii de la biele... asta e obligatoriu de verificat dupa achizitie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar stateam si ma gandeam cum o sa imi pot da seama de ax si cuzineti si pe urma vad mesajul :) Atunci pe lista de prioritati o sa fie aceasta verificare la service. Pana ajung la gorj sa dau berea, nu pot decat sa-ti spun mersi de ajutor :beer:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La demontarea capacelor de biela,  obligatoriu se inlocuiesc suruburile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea deja sunt operatii specifice, intai sa ajunga omul acolo. Obligatoriu se inlocuiesc si cuzinetii. Dar ... asta pe urma se vede. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minute în urmă, bysus a scris:

La demontarea capacelor de biela,  obligatoriu se inlocuiesc suruburile.

Cu asta m-ai bagat in ceata :icon_cheesygrin: Nu aveam de unde sa stiu asa ceva. In orice caz, mi-am notat si cand o sa ajung la acea etapa o sa fiu foarte atent sa nu se omita acest amanunt. Iti multumesc si tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizavi de lasat motorul in drum, chiar in drum de lasa, adica una din biele sparge blocul si zambeste frumos la soare.

Deci pentru siguranta e bine de facut operatiunea poate chiar inainte de cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa gasiti un vanzator, dispus  sa desfaca masina in service si apoi sa te hotarasti daca o cumperi sau nu in functie de uzura.

Iar daca ai sa te apuci sa verifici 2-3 masini in service pe partea asta,  o sa te ajunga exact cat piesele respective daca ar fi sa le schimbi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

La urmatarea astfel de postare => warning si suspendarea contului.

Multumesc pentru intelegere!

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!