Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Nici una nu are km reali. Sfatul meu este sa cauti una la care sa poti verifica km din cartea de service la reprezentanta Skoda. La cele aduse de afara km sunt dati inapoi in 90% din cazuri. In cel mai bun caz gasesti una cu 40-50000km dati inapoi pana la ultima revizie. La cele cumparate de noi din Romania ai sanse sa gasesti cu km reali dar uzate mai tare pe gropile patriei. Eu am cumparat o masina adusa din Olanda la care am verificat intrarile in service la reprezentanta VW din orasul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihalachegheorghe36@yahoo.com

Multumesc xxfiles, asa o sa fac, in momentul in care ma decid asupra uneia primul lucru pe care il fac este sa verific istoricul si km in reprezentanta, daca la masina respectiva nu se poate verifica voi zice pas. dupa verificarea istoricului si a km-lor voi cadea la pace pe suma, dupa care voi duce masina in reprezentanta pentru verificari tehnice (asta si pt. siguranta mea si a familiei mele).

O zi placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta masini cumparate noi din tara, de preferinta aflate la primul proprietar, cu carte de service verificata la reprezentanta.

Nu vei gasi repede, sau nu la pretul dorit de tine, dar in final cred ca va merita efortul/asteptarea.

Daca nu faci foarte multi km, poti extinde cautarea si la 1.4 TSI, care in teorie ar trebui sa fie un pic mai ieftine sau/si cu km mai putin decat TDI, fara o diferenta de consum majora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au si multe dotari: xenon, dvd, head-up display :))) hahaha... si nu am stat sa analizez toata lista de dotari. Niste hoti.... eu zic sa te feresti

Modificat de cata4u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihalachegheorghe36@yahoo.com
în urmă cu 4 ore, loghy a scris:

Cauta masini cumparate noi din tara, de preferinta aflate la primul proprietar, cu carte de service verificata la reprezentanta.

Nu vei gasi repede, sau nu la pretul dorit de tine, dar in final cred ca va merita efortul/asteptarea.

Daca nu faci foarte multi km, poti extinde cautarea si la 1.4 TSI, care in teorie ar trebui sa fie un pic mai ieftine sau/si cu km mai putin decat TDI, fara o diferenta de consum majora.

Da, cel mai probabil asa o sa fac. In ceea ce privedte kilometri fac cam 20.000 km pe an naveta ruta Bucuresti, Ciolpani, imi place diesel-ul, sunt familiarizat cu motorul de 1.9 tdi., plus ca ma ajuta si consumulfata de benzinar. Am citit despre 1.4 tsi ca au probleme si ca sunt la fel de scumpe la piese si intretinere ca si diesel-ul.

Multumesc pentru sfatur, seara buna!

în urmă cu 3 ore, rayn a scris:

O polishata, asta e,o polishata bine.

Asa este, o polishata bine si interior curatat cu betisoare de ureche plus multe dotari care-ti ia ochii!

în urmă cu 3 ore, cata4u a scris:

Au si multe dotari: xenon, dvd, head-up display :))) hahaha... si nu am stat sa analizez toata lista de dotari. Niste hoti.... eu zic sa te feresti

Multumesc, asa o sa fac, mai sap poate cine stie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mihalachegheorghe36@yahoo.com

 Va salut, revin si eu cu o rugaminte:

Ce parere aveti de acest anunt:  http://autovit.ro/anunt/skoda-octavia-iii-ID7Gi2bt.html#3cc9d33ec5

Imi place masina, am vorbit cu proprietarul si la-am rugat sa-mi transmita pe email mai multe foto si vinul masinii.

Despre masina mi-a spus ca:

-a fost cumparata de el in leasing care s-a finalizat in 2014  dupa care a achitat taxa de inmatriculare si a inscrs-o pe numele lui;

- schimbat fata usa spate si revopsit in reprezentanta in perioada de garantie urmare a unui mic accident (cineva a iesit dintr-o curte si i-a infundat usa);

- schimbat bara fata si far si revopsit urmare a unui accident la semafor fara a fi afectate alte componente, fara airbaguri sarite ;

- reparatiile au fost facute la reprezentanta in perioada de garantie  si nu se observa diferente de aliniere sau culoare;

- nu a avut probleme mecanice la motor, cutie, ambreiaj.

Omul pare credibil; acum sa vedem daca imi transmite vinul masinii.

Singura problema ar fi ca proprietarul masinii este din Timisoara si eu sunt in apropiere de Bucuresti.

As face drumul pana in Timisoara daca as fi sigur ca masina este OK.

I-l voi intreba daca accepta un test la reprezentanta in Timisoara, si daca este de acord sa astepte cateva zile pana obtin finantarea de la banca.

 

Voi ce ziceti? ce ma sfatuiti?

 

Va multumesc anticipat!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca taxa de inmatriculare a fost recuperata sau neplatita sau inmatriculata prin alte metode (in 2014 taxa de inmatriculare era vreo 1500 euro, e putin greu de crezut ca a platit-o). Verifica bine acest aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihalachegheorghe36@yahoo.com
în urmă cu 2 ore, teologul a scris:

Dar volanul acela ce are?

Da, se pare ca are o husa pe el, poate sa ascunda uzura sau sa-l protejeze...

în urmă cu 2 ore, deenman a scris:

Daca taxa de inmatriculare a fost recuperata sau neplatita sau inmatriculata prin alte metode (in 2014 taxa de inmatriculare era vreo 1500 euro, e putin greu de crezut ca a platit-o). Verifica bine acest aspect.

Am inteles, probabil de la ANAF pot sa aflu, proprietarul spune ca a platit taxa si nu a recuperat-o. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihalachegheorghe36@yahoo.com

Am primit de la proprietar VIN-ul masinii, acesta este: TMBBS21Z498018494, poate ma puteti ajuta si pe mine cu decodarea lui, va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-i sa mearga langa piata 700 (ANAF) si sa obtina adeverinta care atesta ca taxa a fost platita si nerecuperata.Se elibereaza in 2 zile maxim. Ii mai spui sa mearga la primarie si pt certificatul fiscal care atesta ca nu are amenzi neplatite si restante la impozit. Plus ca unele servicii de inmatriculare mai solicita fisa de inmatriculare .

Fara aceste doua documente nu o sa poti obtine numere in judetul in care ai domiciliul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihalachegheorghe36@yahoo.com
On 01.09.2016 at 14:30, DinuC a scris:

Spune-i sa mearga langa piata 700 (ANAF) si sa obtina adeverinta care atesta ca taxa a fost platita si nerecuperata.Se elibereaza in 2 zile maxim. Ii mai spui sa mearga la primarie si pt certificatul fiscal care atesta ca nu are amenzi neplatite si restante la impozit. Plus ca unele servicii de inmatriculare mai solicita fisa de inmatriculare .

Fara aceste doua documente nu o sa poti obtine numere in judetul in care ai domiciliul.

Da, nu am mai apucat sa-i cer aceste documente pt ca omul nu a vrut sa faca test in reprezentanta. Multumesc oricum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihalachegheorghe36@yahoo.com

Daca tot v-am cerut ajutorul, haideti sa va povestesc si experienta care cu acest ,,domn,, din Timisoara:

Am vorbit joi cu omul si mi-a spus ca mai exista un potential client din Constanta care va pleca spre Timisoara cu trenul in acea seara dupa ce, in prealabil, ii v-a face foto biletului de tren si il v-a trimite ca sa blocheze masina, si ca teoretic daca ma hotarasc inainte este a mea. Bun, am gasit pe cineva repede in Timisoara care sa mearga cu proprietarul la reprezentanta pentru test, avand in prealabil acceptul proprietarului, dar cand sa-l sune omul meu sa se puna de acord avea telefonul inchis. La scurt timp ma suna proprietarul si-mi comunica faptul ca a perfectat cu clientul din Constanta. M-am facut rosu de furie, dar dupa aceea mi-am dat seama ca ma ferit Dumnezeu de o teapa.

Azi dimineata am vazut din nou anuntul pe autovit, deci masina nu s-a vandut.

Scuze ca am fost asa lung, dar v-am povestit experientamea, poate va folosi la cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cazul e similar oricarei vanzari, nu doar auto. Trebuie prudenta la orice achizitie. 

Nu prea are legatura cu topicul de fata, pareri tehnice .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut !!

Am pregatiti 6000 de Euro plus/minus 2-3 sute si as vrea sa-mi iau o Octavia berlina sau break peste 2007 sau un Golf 5 / 6 doar break din aceeasi perioada. 

Voi folosi masina preponderent extraurban si mi-ar placea tare mult sa aleg ceva cu motor 2.0 TDI si o cutie in 6 trepte, mai ales ca fosta masina (Bora 2003 1.6 benzina + GPL) ma cam puna in dificultate cand era vorba sa depasesc cate-un amarat de TIR si era trafic din sens opus.

Interesandu-ma de-a lungul timpului despre TDI-uri am tot citit despre diverse grozavii cu motoarele astea de 2.0 TDI, de la injectoae facute praf la bolturi de biela iesite prin blocul motor, insa parca tot nu-mi vine sa vred ca VW a dato-n bara atat de rau cu motoarele, mai ales ca am mai avut o Octavia 1 (AHF 110 cp) de care am fost extrem de multumit.

Ce puteti sa-mi recomandati, in special pentru Octavia dintre motoarele de 2.0 TDi, sau macar sa-mi spuneti de ce coduri de motor sa ma feresc, indiferent de cat de bine arata masina ??

De asemenea, mi-ar prinde daca mi-ati putea da o sugestie si despre motorizareile de pe GOLF-uri.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
mihalachegheorghe36@yahoo.com

Va salut, pentru ca v-am cerut ajutorul si v-am impartasit experienta pe care am avuto cu privire la achizitionarea unei skoda octavia 2, vreau sa va spun ca am reusit sa-mi achizitionez aceasta masina.

Este vorba de skoda octavia 2 facelift 1.9 tdi euro 4 an 2010 elegance. Am gasit la proprietar, asa cum mi-ati recomandat, cumparata de noua din reprezentanta, km la bord 83 000 ( se pare ca sunt reali).

Si ca sa ma incadrez la subiect, in ceea ce priveste problemele tehnice pot sa va spun ca am parcurs cu ea pana acum in jur de 300 km si pot sa spun ca functioneaza impecabil, merge ca o masinuta noua.

Aspectul la interior este foarte bun cu mici excepții (volan putin tocit, scaunul soferului in zona aerbag-ului lateral rarita stofa, mocheta de podea nu este impecabila)

La exterior are cateva probleme, respectiv zgarieturi pe caroserie, stersaturi, o zona mica cu lacul exfoliat in apropierea clapetei de rezervor si bara din fata atinsa usor in zona numarului. In anul 2014  a suferit un mic accident in aripa spate stanga plus stopul spate (problema rezolvata la momentul respectiv, detin dovada de reparatie eliberata de politie cu constatarea daunei).

I-am schimbat becul de pozitie fata pt ca era ars.

Acum urmeaza sa-i fac revizia, intrucat ma atentioneaza in bord, probabil a ajuns la termen (proprietarul nu a mai mers cu ea in ultimul timp si nu l-a mai interesat)

Acum urmeaza sa obtin toate actele si sa depun actele pentru inscriere.

Tin sa va multumesc pentru recomandari, chiar mi-au fost de folos!

Va salut!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine mici probleme estetice decat cu probleme tehnice.

Ma rog, asta nu inseamna ca problemele tehnice nu pot aparea, dar macar in teorie sunt sanse mult mai mici sa ai surprize.

Sper ca totusi si fost si la o verificare in service, si nu te-ai bazat doar pe cartea de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

sunt nou pe acest site si caut o skoda Octavia 2 ( 2007-2009 ) cu motor 2.0tdi -140 /170 CP ;

exista riscul sa dau peste celebrele motoare "BKP" cu probleme la injectoare ?

ce sfaturi puteti sa imi dati va rog frumos :

intr-o luna trebuie sa-mi iau o masina si vreau sa ma documentez pana la data achizitiei .

va multumesc anticipat !!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la skoda nu s-a pus motorul BKP. Doar pe Octavia RS se gaseste o ruda cu injectoare Siemens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha ;

sa inteleg ca pe Skoda O2 2.0 tdi ( 140 CP ) 2007-2009 sunt decat doua motoare :

BKD - 16V fara DPF

BMM - 8V cu DPF 

pe care mi l-ati recomanda  ?!!

cat despre cutie cred ca cea manuala e sfanta , nu ??!!

multumesc pentru raspunsuri !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKD + cutie manuala. dar sa nu crezi ca sunt fara probleme. la motor mai crapa chiulasa, la cutie se duc niste rulmenti... dar e cea mai buna alegere... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKD e ok , dar nu prea gasesc pe mobile.de fara DPF

BMM - are mari probleme ? - ca doar cu DPF gasesc pe net 

Multumesc inca o data pentru raspunsuri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt probleme deosebite. ax came... si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ax came !?

Pai nu prea e de bine !!!

Cazuri destul de dese !???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!