Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Salut. Caut o Skoda Octavia II, din 2008 (mai sus stiu ca nu gasesc, iar mai jos parca nu m-as duce, daca nu e nevoie),

- la max. 6000 euro, preferabil sub acest plafon, avand in vedere cheltuielile pentru acte si eventual schimb distributie + ce probleme mai are.

- as fi preferat benzina dar am vazut ca nu prea sunt oferte, asa ca ma multumesc si cu un diesel (estimativ, voi rula ~20,000 KM/an, poate chiar mai mult).

- locuiesc in Bucuresti si nu prea am timp de deplasari, deci ar trebui sa fie si din zona

- as prefera sa fie cumparata din Romania pentru ca macar stiu la ce sa ma astept + nu-mi sunt clare formalitatile cu masinile aduse din afara si prefer sa nu risc

- preferabil prim proprietar, dar ma compromit daca masina e buna

- in acest weekend merg sa vad doua masini (sper sa nu iau ban pt link-uri, am mai vazut si altele pe aici, dar le scot daca-i problema):

- voi merge la o reprezentanta Skoda in Bucuresti pentru verificare, deci mi-ar placea o recomandare si in acest sens

- de asemenea, am vazut o gramada de preturi practicate la astfel de verificari, deci habar n-am cat ma va costa, poate ma lamuriti si in privinta asta.

- nu stiu foarte bine mecanica si nici nu pot spune ca sunt foarte ager la depistarea problemelor, chiar si comune, pentru ca nu am experienta in asa ceva. Daca aveti ceva dubii la masinile de mai sus va rog sa-mi spuneti.

- sunt deschis daca aveti alte recomandari.

 

Am tot citit pareri pe acest forum, dar am zis sa intreb si personal, poate aflu ceva in plus.

 

Masinile pe care le voi vedea curand imi plac, dar am citit ca motorul de 2.0 TDI e ceva mai pretentios, poate imi spuneti exact cat de pretentios este.

 

Orice parere este bine-venita. Multumesc!

Modificat de valo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.9 BXE sau BLS - vezi la topicul tehnic -> diesel  -  sunt motoare care pot avea problem cu axa cu came . Asculta cu grija motorul.

In rest volant, turbine si injectoare ar fi mai costisitoare.

 

Pe langa service m-as duce si la cei de pe aria tehnica ( de prin bucuresti ) care pot sa-ti faca o diagnoza in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valo, salut! Nu prea postez, ci urmaresc mai mult din curiozitate pentru a vedea ce mai debiteaza lumea...in fine, asta este parerea mea cu privire la cele 2 masini din link-ri:

 

  -Skoda ROSIE - masina de femeie (insista sa afli lucrul asta), daca -i condusa de femeie, atunci trebuie urmarita absolut toata directia, in frunte cu caseta de directie si suspensia, masina pare pregatita de vanzare desi pe marginea scaunului de la sofer se vede jeg (luciu metalic), a insirat in anunt niste lucruri ale masinii, pe care este firesc sa le aiba,inafara de volan si 4 roti, vezi ca RCA-ul nu vei avea ce sa faci cu el, dupa ce inscrii masina pe numele tau si ii vei schimba numarul de inmatriculare, mor cand vad ca vanzatorii seriosi....pun accent pe nimicuri !!!

 

  -Skoda ALBA - daca-i adusa din Spania, a fost taxiu' ! In Madrid sunt albe cu o dunga rosie oblica pe laterale, in Barcelona sunt negru cu galben. Daca ti-o da pe 3000 de euro, daca nu ia-ti bilet de avion , viziteaza garile celor doua orase amintite de mine mai sus...si o sa vezi ce poti face cu 3000 de euro. 

 

 -secundamano.es , cauta pe acolo, mai sunt cateva de la ei....o sa vezi

 

 Io dupa 5-6 luni de cautari si un drum pana in Germania dupa o Skoda, o teapa luata cu un Peugeot pe aici prin tarisoara noastra, mi-am luat un SEAT LEON 2008

 

 Sfatul meu: cauta-ti o Skoda 2 cat mai accesorizata si ieftina, intretinuta si cu linie si pe aia sa o cumperi exact in ordinea enuntata(oricum bani vei baga si in aia cu 100k km - si in aia de 300k km). In ziua de azi orice motor duce 500k km lejer daca-i dai ulei si filtre de calitate si ORIGINALE si combustibil bun sau filtrat ca lumea...

 

 App daca diversii vanzatori incep sa aibe diferite lacune in memorie cand ii intrebi una-alta despre masina...vezi-ti de drum, masini sunt destule, banii sunt la tine in buzunar!

  

 

  Bafta!

 

P.S.-posteaza aici continuarea povestii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, multumesc pentru raspunsuri!

 

@valo, salut! Nu prea postez, ci urmaresc mai mult din curiozitate pentru a vedea ce mai debiteaza lumea...in fine, asta este parerea mea cu privire la cele 2 masini din link-ri:

 

  -Skoda ROSIE - masina de femeie (insista sa afli lucrul asta), daca -i condusa de femeie, atunci trebuie urmarita absolut toata directia, in frunte cu caseta de directie si suspensia, masina pare pregatita de vanzare desi pe marginea scaunului de la sofer se vede jeg (luciu metalic), a insirat in anunt niste lucruri ale masinii, pe care este firesc sa le aiba,inafara de volan si 4 roti, vezi ca RCA-ul nu vei avea ce sa faci cu el, dupa ce inscrii masina pe numele tau si ii vei schimba numarul de inmatriculare, mor cand vad ca vanzatorii seriosi....pun accent pe nimicuri !!!

 

  -Skoda ALBA - daca-i adusa din Spania, a fost taxiu' ! In Madrid sunt albe cu o dunga rosie oblica pe laterale, in Barcelona sunt negru cu galben. Daca ti-o da pe 3000 de euro, daca nu ia-ti bilet de avion , viziteaza garile celor doua orase amintite de mine mai sus...si o sa vezi ce poti face cu 3000 de euro. 

 

 -secundamano.es , cauta pe acolo, mai sunt cateva de la ei....o sa vezi

 

 Io dupa 5-6 luni de cautari si un drum pana in Germania dupa o Skoda, o teapa luata cu un Peugeot pe aici prin tarisoara noastra, mi-am luat un SEAT LEON 2008

 

 Sfatul meu: cauta-ti o Skoda 2 cat mai accesorizata si ieftina, intretinuta si cu linie si pe aia sa o cumperi exact in ordinea enuntata(oricum bani vei baga si in aia cu 100k km - si in aia de 300k km). In ziua de azi orice motor duce 500k km lejer daca-i dai ulei si filtre de calitate si ORIGINALE si combustibil bun sau filtrat ca lumea...

 

 App daca diversii vanzatori incep sa aibe diferite lacune in memorie cand ii intrebi una-alta despre masina...vezi-ti de drum, masini sunt destule, banii sunt la tine in buzunar!

  

 

  Bafta!

 

P.S.-posteaza aici continuarea povestii...

 

Adrian, ambele masini pare ca sunt originare din Romania. Daca este asa, cea alba nu vad cum ar putea sa fi fost taxi in Madrid. Exista vreo modalitate prin care vanzatorii pot sa minta in legatura cu tara de origine a masinii (in acte, adica)?

 

Referitor la Skoda rosie, cei de la Avia Motors zic ca, printre altele, verifica si directia. Verificarea in reprezentanta este una generala si banuiesc ca directia este ceva ce poate fi verificat usor. Am inteles ca iti pot face si teste mai amanuntite (ex. cuplu motor) daca vrei, dar vei plati separat pentru alea. 

 

Referitor la Skoda alba, as dori sa stiu daca motorul de 2.0 este intr-adevar problematic (si ce inseamna asta eventual), in cazul in care masina este, intr-adevar, cumparata din Romania.

 

 

La 1.9 BXE sau BLS - vezi la topicul tehnic -> diesel  -  sunt motoare care pot avea problem cu axa cu came . Asculta cu grija motorul.

In rest volant, turbine si injectoare ar fi mai costisitoare.

 

Pe langa service m-as duce si la cei de pe aria tehnica ( de prin bucuresti ) care pot sa-ti faca o diagnoza in mers.

 

Strik3ru, ma astept ca o masina veche de 8-9 ani sa aiba ceva probleme. Axul cu came, din ce am citit, nu este o problema asa de mare avand in vedere faptul ca la costuri se apropie de costul schimbarii distributiei (va rog sa-mi spuneti daca ma insel, eu stiu doar din ce citesc pe unde apuc). 

 

Ceea ce ma intereseaza in mod explicit este daca cele doua masini ar merita investitia in cazul in care vor da bine la inspectii, in special cea Rosie. Sunt suficient de accesorizate pentru acei bani, de exemplu? Cea rosie nu pare sa aiba ASR din descriere, dar din ce am citit, pot merge lejer si fara. 

 

PS: Adrian, ce inseamna "intretinuta si cu linie"? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara,

 

Tot cautand o Skoda Octavia 1.9 diesel fara DPF am dat peste urmatorul anunt:

 

http://olx.ro/oferta/skoda-octavia-1-9-diesel-an-2006-km-100-reali-nr-toll-model-dotat-ID5tQ9Q.html#0acaeb8f37

Chiar daca initial am zis ca nu voi cumpara diesel, SH, ci voi opta pentru o masina noua, benzinar, clasa mica, totusi ma atrage Skoda Octavia motorizarea 1.9 - 105 CP, motorizare ce am condus-o destul de mult timp la ultimul loc de munca si stiu ca motorul e rezistent si duce multi kilometri (modelul ce l-am condus avea peste 320.000 de km si in afara faptului ca la viteze de peste 140 km/h consuma un pic de ulei, in rest nu avea nimic). Ca si costuri stiu ca ultima data un schimb de ambreiaj cu volant cu masa dubla era undeva la 1300 de euro in reprezentanta.

Ceea ce nu stiu si nici in anunt nu scrie este daca masina are sau nu DPF. Kilometri mi se par putini, la o masina de 10 ani, diesel, o medie anuala de aprox. 22.000 km mi se pare destul de putin. Achizitia nu este urgenta dar orice sfat e binevenit. 

 

Stima.

 

Modificat de MAVERICK_SS
corecturi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa pună poza cu actele de Tuv.și orice masina are o problema altfel o mai tinea (cu unele exceptii)

Un om corect pune și defectele în anunț nu doar o lauda. Dar alegerea e a ta.

PS 1. din proprie experienta dupa 220kkm se duc volantele.

2.are bluetooth. .Deci o fost de firma pt ca rar privați cu dotarea ăsta. 

3.se poate sa fie foarte bine serviăsta pt ca firma pierde bani dacă angajatul sta după masina.

 

Modificat de tttrix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu are defecte tot nu are cum sa o tina ca omul cu asta se ocupa. Doar nu s-a indragostit de ea... E pentru vanzare.

Acum, care vanzator spune si defectele? In schimb kilometri par putini la varsta ei. Doar daca a stat prin vreun parc auto cativa ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Kilometri si mie mi se par putini, o medie de 22k/an pentru o masina care posibil a fost de firma e putin. Problema este ca nici eu nu sunt inca hotarat ce sa cumpar. Pentru kilometri ce ii parcurg intr-un an nu prea renteaza diesel, mai ales daca are si DPF. Asta inseamna model mai vechi, automat kilometri mai multi si daca nu cumpar masina al carei istoric sa il cunosc bine, rezulta rulaj si intretinere incerta.

Mai vad, pana in primavara oricum nu voi cumpara nimic, doar daca apare o oferta de nerefuzat (slabe sanse), astfel ca am timp sa ma hotarasc ce sa aleg.

 

Stima.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu stiu ca Octavia 2 pre fl cu motor 1,9tdi nu are filtru de particule, doar cel de 2,0tdi de pe vRS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Mai sunt si exceptii in privinta km. Eu mi.am luat in 2014 din Italia direct de la proprietar  Skoda si avea 114000..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca as scoate masina mea la vanzare cred ca ar sari toti cu gura pe mine ca sunt hot. Are 108.000 KM si e din 2005. Km sunt reali. avand in vedere ca e in familie de la cumpararea ei de la Brady.

Daca pana acum a facut putin km, fiind folosita preponderent de sotie pana la munca si inapoi, si cateva drumuri prin tara de 5-6 ori pe an, de acum inainte va avea si mai putini km pe an.

Am cumparat in decembrie Octavia 3 pentru mine, si tot asa, e utilizata doar in Bucuresti sa ma duc pana la munca si inapoi. Mai mult de 5000 km/an nu cred ca fac cu cea noua.

Nu zic acum ca anutul ala are informatii corecte, dar tineti cont ca mai sunt si oameni cinstiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara,

As dori sa achizitionez o Skoda Octavia 2 FL VRS diesel de  170 cp,berlina,de preferat dupa 2010.Bugetul este undeva la 12000 de euro.Masina va fi folosita atat in mediul urban,cat si in exterior.

Intrebarea mea este,merita investitia sau nu,dat fiind faptul ca modelul este destul de vechi,iar faceliftul nu a adus mari schimbari la interior si nici in partea din spate a caroseriei.

Astept cateva pareri.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca te-ai orientat spre RS, deja nu mai pui pretentii asupra eventualei caroserii invechite.  

RS-ul este o masina destul de nervoasa, motorul diesel este CR cu DPF. Se impune o verificare mai amanuntita la tester. in rest, aceleasi bube comune cu octavia normala.

Faceliftul a adus schimbari: alt volan, alta tapiterie, alte ceasuri de bord, DRL LED , Bixenon AFS, etc.... 

daca astea ti se pare ca nu sunt schimbari, atunci ia direct alta masina.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara,

 

Intentionez sa achizitionez o Octavia 2. Bugetul maxim disponibil (inclus si taxa daca e cazul) este 5.000 de euro. Am oscilat si inca o mai fac putin intre Octavia 2 Golf5 si Focus mk2 facelift. Dar cel mai mult ma atrage O2. Am ales benzina pentru ca voi merge 70% in oras.. nu voi face multi km pe an (8- 10 mii) si consider ca numarul km este mai autentic in general decat la un diesel.

Trec la subiect: am gasit aceasta O2 http://olx.ro/oferta/de-vinzare-ID4nOg6.html#c3b2cfacaa

Am vorbit cu proprietarul, o are de 3 ani este luata din Germania si o vinde pentru ca nu o conduce el ci sotia, vrea ceva mai mic pentru ea, in fine. Are carte la ea, km sunt reali (asa sustine el) dar ar trebui schimbat ambreaju in viitorul apropiat pentru ca nu a fost schimbat niciodata si are un senzor de parcare defect (spune ca asa a luat-o). Astea ar fi singurele probleme. Eu i-am cerut VIN-ul pentru a vedea cat costa ambreajul.

Eu va intreb:

-pretul vi se pare corect? (bineinteles a zis ca se mai negociaza la fata locului)

-ce ar  trebui sa mai stiu inainte sa o vad?

-ce ar trebui sa verific cand o vad?

-ce mai pot verifica cu acest VIN?

- cand  a cumparato a zis ca a puso pe tester, cum mi-ar putea dovedi asta? ca nu e revopsita ca nu e kituita, ca sunt autentici kilometri?

 

 

Astept cu mare interes raspunsurile voastre,

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

avand acelasi an de fabricatie ca la mine, ti-as recomanda test la turbina (a mea a crapat pe la 70.000 km).

De asemenea, testeaza sa fie etans radiatorul de clima si compresorul de clima sa fie in stare de functionare. Al meu a trebuit schimbat din cauza unei electrovalve.

Stiu ca astea au fost bube mari la multe O2. Nu pot sa ma pronunt in rest pentru ca nu sunt bun cunoscator.

Edit: acum am vazut ca e motor de 1.6 benzina si nu cred ca are turbina.

Modificat de andreialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

la diesel se pot vedea km stocati in ecu si vezi daca a fost manarit km de pe bord  la benzina nu se poate vedea. 

ar trebui verificat istoric in germania pentruca pot fi manarite cartile de service se pot contraface , in rest se poate vedea daca a fost lovita, revopsita.

poti negocia pretul s-o scoti la 4500 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Fiind primul meu post pe forum, cum as putea sa incep altfel decat cu o intrebare.. :)

Doresc sa achizitionez o masina. M-am orientat (am gasit gasit) catre Octavia, 2 modele: 2.0, DSG, 2006, motor BMM, 193.000 km, 5.550 euro  si 1.9, 2009, 180.000 km, 5700 euro. Presupunand ca starea tehnica si estetica a amandurora este apropiata, care model ar fi mai indicat, dupa experienta dvs? Din pdv al fiabilitatii, costurilor, consumului, etc... Referitor la prima varianta, cu motor BMM, se pare ca exista ceva probleme la filtrul de particule...doar atat stiu.. :(

Va multumesc.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine pui banii din taxa (vreo 1000 euro) si iei euro 5....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut pe toata lumea de pe forum ( foarte interesant tot ce am citit pe aici)

    Pe scurt problema mea :

  Caut de vreo 2 luni o octavia ( 1 sau 2) benzina (am ramas trasnit dupa ce am citit 21 pag, cate se pot intampla daca nu casti ochii)

Am gasit un anunt din Cluj, octavia 2  1.6 FSI 2007 ,2 proprietari 128000 km PDG neagra (km mult prea putini dupa parerea mea) iar ca pret 5650 neg.

 Mi se pare un pic prea frumos sa fie adevarat ( mai platesc credit si vreo 5 ani pt asta ). Anuntul este de vreo 2 luni pe OLX (nr anunt 94587928)

Un sfat , o parere , orice !!!

Sincer sunt intr-o MARE dilema imi place octavia( mai ales nevestimii ),dar la cate poate face un om in 2016 sa vanda o masina cautata , pe cuvant daca nu mar bate gandul la un Logan aproape nou.

 Va multumesc  cu respect  !!!

http://olx.ro/oferta/vand-skoda-octavia-ii-2007-ID6oSDK.html#5b73a27228

Modificat de cata_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ca si nou posesor de O2 SH te sfatuiesc sa nu cauti masina perfecta ca aspect exterior/interior. Majoritatea sunt aranjate sa fie vandute , verifica motorul si partea tehnica (+ rugina) sa fie ok .Mergi sa le vezi cu ochii tai , am trecut prin aceleasi stadii ca si tine, in poze toate sunt frumoase , dar realitatea este alta.

PS: fii atent la cati proprietari a avut : "inmatriculata in Romania de noua"  , "TAXA DE POLUARE PLATITA SI NERECUPEREATA, DOVADA ANAF".

 

 

Modificat de skypee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat ,  imi dau seama ca nu este o masina noua, nici nu cer asta, dar opinia celor mai experimentati ca mine conteaza !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stau si ma gandesc, octavia an 2009 150k km facuti pe Romania (fara carte dar reali se pare) sau octavia an 2012 300k km facuti in Germania (full service history), voi ce ati alege? Ambele motorizari diesel de 1.6 dotari cam la fel, navi, trapa etc.Merci anticipat pt raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca pe cea cu 150k km facuti in Romania, problema se pune ce a fost schimbat la masina in acesti 150 000km cu dovezi nu vorbe, cati soferi a avut masina respectiva, si daca a circulat preponderent in oras. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihalachegheorghe36@yahoo.com

Va salut, sunt nou pe forum si m-am inregistrat intrucat sper ca in viitorul apropiat sa achizitionez un automobil SH din grupul vag, respectiv Octavia 2 facelift diesel 1.9 tdi pd sau 2.o tdi cr.

Este foarte greu sa gasesc ceea ce vreau cu un buget de maxim 7000 de euro.

Am tot intrat pe anunturi, am citit cam tot ce era de citit si despre masinile din afara, si despre samsari, samd., si m-am ingrozit.

Nu stiu ce sa fac, sa iau adusa din Germania de samsari, sa iau de la proprietar din tara sau din reprezentanta din tara (caz in care as primi garantie).

spre exemplu, am gasit ceva ce mi-ar placea pe autovit la pretul de 7950 euro adusa din Franta , la prima vedere din poze este foarte ok:

 

http://autovit.ro/anunt/skoda-octavia-ii-ID7Gi2aH.html#33fe9341b4

 

Voi ce ziceti, merita?

 

Multumesc anticipat!

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!