Jump to content

Motor 1.6 ALZ problema


pyttbull
 Share

Postare recomandată

Salut! Imi poate spune cineva, va rog, unde se mufează furtunul din imagine? Mulțumesc pentru ajutor!

20200608_130213-01.jpeg

20200608_130203-01.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefane2.0tdi

salut 

Am si eu o problema cu masina ,ieri cand am venit acasa si am vrut sa-mi bag masina in garaj mia bubuit galeria de admisie (model audi a4 b6 1.6 benzina+gaz).

Care ar fi cauza produceri exploziei? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acumulări de vapori de benzină/gaz în colectorul de admisie. Cauze pot fi mai multe: amestec prea bogat, supape care nu închid ok, distribuţie decalată, probleme de aprindere,  etc. Trebuie verificat. Fă şi o scanare de erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica injectoarele de gaz intai si ce tine de gaz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal! Am si  eu aceasta problema la un a4 2004 si nu ii dau de cap.... A mai rezolvat cineva problema? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 6/8/2020 at 1:30 PM, advdorin said:

Salut! Imi poate spune cineva, va rog, unde se mufează furtunul din imagine? Mulțumesc pentru ajutor!

20200608_130213-01.jpeg

20200608_130203-01.jpeg

Cu mare intarziere, dar ai rezolvat ? Din ce stiu se infige undeva in tubul rigid care duce aer de la filtru la clapeta de acceleratie. Nu se vede in poze, e in spate, spre habitaclu si in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna seara!

Sunt fericitul sau nefericitul posesor al unui Seat Exeo 1.6 ALZ si am ajuns in situatia in care trebuie sa ii fac segmentare.

Am rugamintea, daca imi poate oferi cineva sfat in achizitionarea unei marci de segmenti.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare este bun din ce a mentionat colegul MyKe, eu pt passatul din semnatura am folosit Goetze, motorul are deja 10k Km de la operatiune, sfatul meu pt tine este sa reconditionezi si chiulasa complet, inlocuieste supapele ca sigur au ceva uzura pe tija, ghidurile si semeringurile) daca faci doar o simpla segmentare o sa ai surpriza ca motorul sa consume in continuare ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Și ca sa continui cu fericirea sau nefericirea poate are cineva vreo idee de achiziție a unei sonde Lambda cu codul 3R0906262 (de cea originala se pare ca nu ma pot apropia).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Andrei Matlinschi

Salutare prieteni

Dețin un Audi A4 B6 1.6 benzină ALZ și tocmai ce i-am schimbat kitul de distribuție și termostatul . Problema care am întampinat-o este că a început să pape ulei și să scoată fum .

Care ar fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, motorul asta consuma ulei doar prin 2 parti: 

1 - pe la segmenti, la motorul asta am observat ca segmenti de ungere se blocheaza fregvent pe pistoane.

2 - pe la supape, mai exact pe la semeringuri si ghiduri daca sunt si ele uzate.

 

Ideea e ca daca te apuci sa faci motorul asta trebuie reconditionat tot ce am enumerat eu mai sus.

O poza cu bujiile demontate ar indica pe unde ar consuma ulei ( pe la supape sau segmenti)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, xmisterx a scris:

1 -  segmenti, la motorul asta am observat ca segmenti de ungere se blocheaza fregvent pe pistoane.

sustineai in alt topic ca segmentii ii scoți tu din cilindru și piston și ii pui la loc! Hotaraste-te

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!