Jump to content

TIPS & TRICKS


RaduI
 Share

Postare recomandată

Ptr. cilindrii de frana pe spate, cei cu diametrul de 19 mm, se potrivesc garnituri de frana de la Skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 221
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    28

  • RaduI

    21

  • MikeRG

    19

  • victori

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

1) bolturile pistoanelor la motoarele de 1300cmc se pot inlocui cu cele de la Oltcit cu motoare de 1100cmc :ok:

2) pt. burdufele de la planetare se pot folosi cele de la Skoda 100-120-130 :ok:

3) discurile de ambreiaj de la Skoda merg si pentru broscute :ok:

4) (delcou + lulea + capac) de la Skoda :ok:

mai trebuie studiat :salut: da' astea merg sigur :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motoarele de 1200 pina in 67 placa de ambreiaj si disc merg de Wartburg.

Avantaj mare este ca placa este soare si nu mai necesita reglaje.

Atentie trebuie placa cu " guler"

Asta este un lucru probat de mine, merge foarte bine si fara modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

bucsele de la telescoapele de fata se pot inlocui cu 2 semibucse de la bratele de spate de la Dacie :ok: .. cu ceva munca la decupat umarul mare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru cei care nu stiu deja.

Pentru chedere capote fata -spate puteti folosi chedere de usi de la Dacia.

Diferenta este ca le veti fixa pe capota nu pe masina ca cele originale.

Merg foarte bine, eu mi-am pus week endul asta.

A, tre sa reglati capotele ca sa se inchida dupa ce puneti chederele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si de portbagaj dar mi mi s-a parut mai bun de usa pentru ca este altfel profilat. Imi este greu sa explic in cuvinte, dar sigileaza mai bine.

Pina la urma merg amundoua , la dispozitia fiecaruia ce alege

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor vrea sa spuna (ca si eu am fost sambata trecuta in targ si am facut figura, dupa studiu pe la tarabagii) ca exista mai multe modele de chedere, toate compuse dintr-un U din metal, inglobat in cauciuc si o parte cilindrica, doar din cauciuc, partea de etansare propriuzisa ,care face corp comun cu cauciucul in care e inglobata partea metalica in forma de U. Diferenta rezida in pozitionarea cilindrului fata de partea in U, astfel ca chederul de capota spate dacia, montat pe capota fata broasca, va pica cu partea de etansare inauntru, pe cand cel de usa dacia pica perfect pe conturul caroseriei.

Ex:

Uo (cheder usa fata dacia)

sau

o

U (cheder capota spate dacia)

(ma rog, datorita limitarilor de ordin tehnic, am reprezentat chederul sucit la 90 grade fata de pozitia orizontala in care va sta pe capota broastei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie data o raita si pe la magazinele care vand piese de Lada sau Raba. De ex, am vazut la cineva pe un 1303 cheder de fata de Lada, cu inima metalica, sa dea dreaq daca ma prindeam ca e de altceva pana nu mi-a spus apropitarul... :colors:

Pana la urma, acolo unde se poate, merita sa adaptezi, ca scutesti bani buni. Ma rog, in punctele critice, gen set motor, nu merita sa carpesti ca tot la banii aia ajungi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am verificat dar din ce am vazut pina acum cred ca chederul de portbagaj de DAcia, cel de tip U

O

ar putea merge pe post de cheder de usa la broasca .

Merita verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

:colors: La frina cu mare succes se pot folosi cele de wartburg fara nici un fel de modificare,sau cele de trabi cu mentiunea ca trebuie cuplate cite 2 fiind ceva mai scurte! :salut:Si pentru ca vorbeati de chedere,se potrivesc perfect cele de moscovici 2141,asa ca cine are drum pe la Chisinau............. :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:colors: La frina cu mare succes se pot folosi cele de wartburg fara nici un fel de modificare,sau cele de trabi cu mentiunea ca trebuie cuplate cite 2 fiind ceva mai scurte! :salut:Si pentru ca vorbeati de chedere,se potrivesc perfect cele de moscovici 2141,asa ca cine are drum pe la Chisinau............. :12:

In locul conductelor metalice pt. frana de fatza, merg cele de Trabant & Wartburg, ca sa fim mai precisi

Pompa de frana simplu-circuit se poate inlocui, fara modificari, cu cea de Trabant simplu-circuit, care e o copie imbunatatita a modelului VW :bounce:

Pompa de frana dublu-circuit se poate inlocui cu cea de Golf I sau de Daihatsu Terios. In al doilea caz, ramaneti fara contactul pt stopuri, si trebuie sa va bagati pe sub masina ca sa completati cu lichid.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru curatarea petelor de rugina de pe elementele cromate eu am folosit cu succes acel spray de care va tot vorbesc pe numele lui WD-40 in combinatie cu praf fin de la marginea bordurii( cred ca poate fi inlocuit si cu TIX). De frecat am frecat cu mina, amprentele au rugozitatea optima, dar cred ca merge si cu parte mai aspra a unui burete de vase. imi pare rau ca nu am avut cu ce sa va fac poze inainte si dupa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din experienta personala, am scos la lumina capace super oxidate (cu conditia ca rugina sa nu fi afectat si pelicula de crom - daca a ajuns zgrunturos, adio!) cu CILLIT! - bestial!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cromul se poate curata ff bine, pe langa Cillit, Tix, Tix & ulei, pasta abraziva de curatat supape :shock: etc, si cu banala pasta de dinti, preferabil Super Cristal romaneasca ;) cu o conditie: sa fie crom dat ca lumea, nu dat peste rugina(cum au dat unii vopseaua; prietenii stiu de ce :bounce: )

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaurile ptr. purjoare, da, sunt mai mici decat cele de dacia

Dacia- M7, VW- M6. Se poate majora fara probleme de la 6 la 7, pasul e acelashi. Asha am facut eu la gogoshar.

Bai da' pompa cu dublu circuit de Trabi, ce are?!? oricum, si cea simplu, si cea dublu, au aceeashi flansha, cu gauri de 6,5. Tre' ori majorate la 8,5 ori folosite shuruburi de 6 pt. prinderea pompei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

se potrivesc pivotii de la alta masina .. pe broasca!?( in special pentru modelul 1200 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1200 cu "balamale", pivotzii au o forna simpla si pot fi confectzionatzi la mine la uzina, din otzelul corespunzator si corect tratat. Eu mi-am confectionat acum 17 ani la o fabrica si sunt OK si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci

Eu nu schimbam pana acum lamele - doar cauciucul lor, il faceam dintr-o lama de 610mm(24") taiata in doua :bounce:

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am gasit klingherit la coala tot in Obor. Sunt mai multe grosimi... De asemenea tot acolo si sfoara de azbest pentru etansari la esapament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bre.... se poa' sa-mi fac din klingherit de-asta si garniturile de la toba? si cit de gros tre' sa fie?

La garniturile de la toba si galeriile de evacuare se foloseste numai Klingherit cu sarma.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La garniturile de vin pe flanse, da. Mai sunt niste etansari rotunde unde nu cred ca potzi pune coala de klingherit... acolo am pus sfoara de azbest, sub mansonul ala din tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!