Jump to content

[DIY] Instalare volan multifunctional


Stormlord
 Share

Postare recomandată

Va prezint in cele ce urmeaza un tutorial de instalare a unui volan multifunctional pe variantele de Polo 6R non-GTI. La versiunea GTI sau R, operatiunea este mult mai simpla si presupune doar adaugarea modulului cu comenzi pe volanul existent precum si recodarea software.

Initial am tradus si adaptat 2 surse de informatie care se completau reciproc, cu gandul de a pastra informatia in interes personal, in eventualitatea unei viitoare tentative de tuning la masina proprie. Vazand insa interesul unor colegi de forum legat de aceasta modificare, am decis sa contribui cu aceste informatii.

Am postat 2 fisiere .pdf:

- instalare MFSW Polo Hardware.pfd, continand modificarile hardware asupra sistemului electric al masinii

- instalare MFSW Polo Software.pdf, continand modificarile soft pentru activarea comenzilor de pe volan si a claxonului.

Va rog sa treceti cu vederea eventualele greseli de redactare sau de exprimare, acestea fiind datorate lipsei de timp necesar verificarii textului.

Mentiune: tutorialul este valabil pentru instalarea oricarui tip de volan multifunctional: cu comanda stanga, comenzi stanga-dreapta sau comenzi stanga-dreapta si DSG.

Informatii si preturi despre acestea gasiti pe site-ul Bricarauto .

Succes la modificari!

P.S.: Sursele pentru informatie si poze sunt specificate in fisierele atasate.

instalare MFSW Polo Software.pdf

instalare MFSW Polo Hardware.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant,multumim,chiar ma batea gandul la un upgrade,insa cred ca ma las pagubas.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deci, sa-l mut in inima pe dobitocul ala de la Schwaba :grrrrrr: Saptamana trecuta l-am intrebat limpede daca se poate monta volan multifunctional cu padele ACTIVE pe Polo HL cu DSG, si a zis NU, ca-i imposibil, ca PLM...

Ia uitati ce-am gasit mai jos:

post-16418-0-18803400-1349469342_thumb.j post-16418-0-63795000-1349469372_thumb.j

Colegul de pe polo6Rfreunde.de avea un Cross Polo si volan simplu, si ceasuri normale, ca toate Polourile. L-am intrebat cat a dat pe volan si unde l-a montat si astept un raspuns pe care o sa-l impart si cu voi.

VREAU SI IO!

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut am urmat pasii de mai sus doar cu diferenta ca am folosit un volan de vw golf 7 gti. Imi functioneaza doar ce am activ pe masina in momentul asta mai putin iluminare butoanelor de pe volan. Un sfat.. umpic de ajutor? Multumesc!

Vw Polo 6R

Modificat de Lvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ti-am zis.. vino sa testam pe masina mea ca acum am si tempomat si MFD+ si ar trebui sa mearga absolut toate butoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut ,am si eu nevoie de niste sfaturi , am schimbat volanul stock la un vw polo 6r an 2010 cu un volan de golf 7 r line si nu stiu cum trebuie sa procedez mai departe pentru a avea functionale butoanele de volum si schimbarea melodiilor sau macar sa reusesc iluminatul volanului . Are cineva idee ce calculator de coloana s.ar potrivi pe masina mea ? Va multumesc

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciunul deoarece masina ta nu are calc de coloana de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai as fi vrut sa pun un calculator de coloana , nu merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi daca nu are din fabrica, unde sa-l pui tu ?

Cele care au volan cu comenzi doar pe o parte, functia este preluata de centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A deci trebuie sa trag niste cabluri sa preia comenzile ? Imi puteti spune mai exact cum sa procedez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti AICI, in detaliu, tot ce trebuie sa faci.

 

Totodata am si eu o intrebare. Dupa ce am facut tot ce este in tutorial, tot nu-mi merg comenzile de BC (merge doar muzica, comenzile din stanga). BCM-ul meu este cu 87B la capat. Este cineva de pe forum care are 87H la capat si lui ii merg comenzile e BC. La mine merg in continuare de pe manete.

Sa aiba legatura litera finala a BCM-ului ? Conform Ross-Tech, n-ar trebui sa influenteze, dar atunci de ce nu-mi merg si mie ?

 

From Ross Tech's website, for the Polo 6R this is how it is:
Basis+ Part Numbers: ***-937-084-*** 

Medium+ Part Numbers: ***-937-085-*** 
Supported Features (like Basis+ and additionally): Central Locking, Anti-Theft-System, Outside Mirror Heating, Seat Heating 

Medium++ Part Numbers: ***-937-086-*** 
Supported Features (like Medium+ and additionally): Remote Control 

High+ Part Numbers: ***-937-087-*** 
Supported Features (like Medium++ and additionally): Cruise Control System (CCS), Anti-Theft-System LIN-Databus (for Alarm Horn) 

Reku (Recuperation) Part Numbers: ***-937-088-*** 
Supported Features (like High+ and additionally): Start/Stop System (with Recuperation) 

Licht (Lighting) Part Numbers: ***-937-089-*** 
Supported Features (like High+ and additionally): Lighting Functions (LED DRL, Bi-Xenon etc.) 

Licht/Reku (Lighting/Recuperation) ## Part Numbers: ***-937-090-*** 
Supported Features (like High+ and additionally): Lighting Functions (LED DRL, Bi-Xenon etc.), Start/Stop System (with Recuperation)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest tutorial face functional si iluminatul volanului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La volanul de G7 nu cred ca ai sanse sa faci iluminatul posibil. 

Restul functiilor o sa-ti mearga. Vorbeste cu LVU de pe forum, el si-a pus volan de G7 pe Polo 6R si ii merg comenzile de BC si muzica, dar la iluminat n-a gasit solutie.

Eu am volan de passat/tiguan/etc si nu-mi merg comenzile pt BC si nu gasesc problema exacta, ca sa o pot remedia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU o sa mearga comenzile de BC deoarece din fabrica nu a fost prevazut cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe volanul de Golf 7 de ce merg ? (Lui Liviu LVU) Asta e intrebarea mea. Chiar si le volanul de G6 gti merg. Au mai pus si altii si le merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti imi recomandati si mie pe cineva sa ma duc sa instalez cablurile alea 2 pentru comenzi contra cost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Sunday, August 14, 2016 at 7:46 PM, Al Bundy said:

NU o sa mearga comenzile de BC deoarece din fabrica nu a fost prevazut cu asa ceva.

Deci eu din fabrica nu am avut nici maneta pentru BC și nici volan multifuncțional. După ce mi-am achiziționat un volan multifuncțional de Vw Golf mk7 Gti am urmat pași din  pdf-ul (montare volan mf polo 6r gti) am realizat ca îmi funcționează urmatoarele butoane:

Stanga jos Volum media +/-

Dreapta jos tastele Media inapoi/inainte

Dreapta sus tasta Telefon Apelare

Dreapta tastele navigare în Meniu  sus/jos

Dreapta tasta Comenzi vocale

Dreapta centru tasta OK 

Și toate astea merg datorita celor 2 fire care le-am tras din BCM.

Iluminatul nu merge încă.

Aștept sa montez tempomatul sa văd poate am surpriza sa mearga și din comenzi.

Modificat de Lvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod are centrala ta electrica ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BCM stoc cod: 6R0937087F Continental 05.08.10

Manete stoc cod: 6Q0 953 503 EC DE 18.08.10

Spira volan stoc: VW AG 279.948 18.08.10 A05 H ATW DE

Volan Mk7GTi cod: 5G0 419 091 Q APX GTI GRA 14.04.14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BCM-ul meu se termina tot cu 87, dar este B. Conform celor de mai sus, nu ar trebui sa difere fata de cel al lui Liviu.

Btw, Liviu tu ai vag com sau acces la el ? Poti activa pe bcm "multi function module" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minutes ago, qwk said:

BCM-ul meu se termina tot cu 87, dar este B. Conform celor de mai sus, nu ar trebui sa difere fata de cel al lui Liviu.

Btw, Liviu tu ai vag com sau acces la el ? Poti activa pe bcm "multi function module" ?

Da am vag com.

Ce ar trebui sa facă respectiva funcție? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 04.10.2012 at 9:16 AM, Stormlord said:

Va prezint in cele ce urmeaza un tutorial de instalare a unui volan multifunctional pe variantele de Polo 6R non-GTI. La versiunea GTI sau R, operatiunea este mult mai simpla si presupune doar adaugarea modulului cu comenzi pe volanul existent precum si recodarea software.

Initial am tradus si adaptat 2 surse de informatie care se completau reciproc, cu gandul de a pastra informatia in interes personal, in eventualitatea unei viitoare tentative de tuning la masina proprie. Vazand insa interesul unor colegi de forum legat de aceasta modificare, am decis sa contribui cu aceste informatii.

Am postat 2 fisiere .pdf:

- instalare MFSW Polo Hardware.pfd, continand modificarile hardware asupra sistemului electric al masinii

- instalare MFSW Polo Software.pdf, continand modificarile soft pentru activarea comenzilor de pe volan si a claxonului.

Va rog sa treceti cu vederea eventualele greseli de redactare sau de exprimare, acestea fiind datorate lipsei de timp necesar verificarii textului.

Mentiune: tutorialul este valabil pentru instalarea oricarui tip de volan multifunctional: cu comanda stanga, comenzi stanga-dreapta sau comenzi stanga-dreapta si DSG.

Informatii si preturi despre acestea gasiti pe site-ul Bricarauto .

Succes la modificari!

P.S.: Sursele pentru informatie si poze sunt specificate in fisierele atasate.

instalare MFSW Polo Software.pdf

instalare MFSW Polo Hardware.pdf

Fisierele atasate de tine nu le pot deschide.Poti sa  mi le trimiti or tinerama@gmail.com?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!