Jump to content

Golf 6 - Becuri


GabiB77
 Share

Postare recomandată

  • 3 weeks later...
  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TDR

    24

  • GabiB77

    23

  • Al Bundy

    18

  • F l o r i n

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare. Vreau sa înlocuiesc becul de semnalizare fata cu unul cu led. Am încercat sa scot becul și am observat ca becul este de tip psy24w, cum scot acest bec de pe soclul mașinii? 

IMG_20190913_182651.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut . Am o eroare de la becuri si nu imi dau seama ce are , becurile funcționează.  Check right backing up light

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, 01BCM a scris:

Salut . Am o eroare de la becuri si nu imi dau seama ce are , becurile funcționează.  Check right backing up light

Becurile functioneaza sau ledurile functioneaza? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare! Mi s-au ars becurile de la numărul de înmatriculare. Ma ajuta cineva cum se numesc? Mulțumesc! Menționez ca nu sunt leduri, ci normale.

Modificat de AdrianBuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut,Am o problema la lumina ceata stanga spate si cred ca este si lumina de pozitie sau mers inapoi pe acelasi modul.

Amandoua becurile nu functioneaza iar alimentarea este doar de 8 volti .Modulul l-am verificat si este ok,becurile sunt noi.

Ce am gasit eu este ca luminile de ceata sunt legate impreuna si au o siguranta  de 30 A pe care nu am verificat-o inca.

Masina este un VW Golf VI din 2011.

 Stiti cumva unde este cutia de conexiuni? A mai intampinat cineva defectiunea asta? Am mai gasit ca toate luminile se regasesc intr-un

modul de comanda aflat sub volan J519,sa verific si conexiunile acolo?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut poate ajuta pe cineva. Problema era un contact imperfect in mufa. Este destul de greu de sertizat mufa si nu am găsit mufa nouă ca să o schimb. Dar am reușit ca sa cositoresc firul desprins si acum luminile funcționează. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu titlu de info - mufa se poate comanda noua, pinii se sertizeaza sau se cumpara fire de reparatie, cu pini sertizati, daca nu aveti cleste si pini.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare,

 

Am o dilema, poate ma ajutati cu niste informatii

 

Am un golf 6 gti ce a venit de fabrica cu faruri cu halogen si stopuri LED. Fostul proprietar a montat un set de faruri aftermarket ce imita farurile de golf 7.5 gti (Prima poza). Faza scurta este cu H7. As vrea sa montez LEDuri in locul celor H7. Intrebarea este daca voi avea eroare de bec ars. Anul de fabricatie este 2010, decembrie, cu VIN 2011. Am avut prin casa un bec LED care, cred eu, ca nu are canbus, a fost al fratelui meu, ca brand este C6, dar nu mai stie daca are canbus incorporat (exista asa ceva? Stiu ca ar trebui sa aiba pe cablu o cutiuta mica si nu in interiorul becului propriu-zis).

 

La montarea acelui bec (poza 2) nu am primit eroare de bec ars in bord. Am citit pe undeva ca unele modele nu ar da eroare de bec ars, se poate asa ceva? Stiu ca in 2011 a fost un mic facelift (s au introdus stopurile LED de pe golf R ca optiune pentru restul modelelor, o grafica mai frumoasa la ceasurile de bord etc), sa aiba legatura cu asta?

 

Ca sa ajungem la o concluzie:

1. Voi avea eroare bec ars daca montez LEDuri in aceste faruri pe faza scurta? (Nu se pune problema sa aiba verificarea de bec ars anulata (in cazul in care este posibil asa ceva pe faza scurta) deoarece prima data am conectat pinii invers in becul LED si am primit eroarea de bec ars)

2. Credeti ca acest bec are canbus decoder in interiorul sau?

 

Va multumesc anticipat🍻🍻

IMG_1714.jpeg

IMG_1716.jpeg

Modificat de EQViking
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Depinde de led ul instalat, daca are anulator direct pe placa lui.

2. Ma.indoiesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt pct 2. Interesant atunci cum de nu mi a dat eroare, nici eu nu cred ca are canbus becul asta. Sa aiba farurile ceva modul in ele? Am vazut ca au o cutiuta langa faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza, sa vad cutiuta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata, cele 2 fire care ies din cutiuta pleaca sub far, sub faza scurta ca si reper

IMG_1739.jpeg

IMG_1745.jpeg

IMG_1746.jpeg

IMG_1747.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, rezistente pt anulare eroare bec ars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul se explica acum, deci imi pot lua LED H7 fara canbus, multumesc mult pt lamuriri🤝

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!