Jump to content

Kit Distributie Passat B6


Paparazzi
 Share

Postare recomandată

In kit-ul OE o sa gasesti dayco sau contitech care face zgomot in unele cazuri.

In ultima perioada am gasit numai dayco 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am inlocuit cureaua cu una Dayco 941032.Absolut nicio imbunatatire,zgomotul este acelasi.Am observat insa un lucru ciudat la cureaua Ina pe care am dat-o jos si a fost rulata aprox. 200 km.Pe jumatate din latimea ei scrisul incepuse deja sa se stearga.Nu este prea devreme sa se curete scrisul?Si mai ales decat pe jumatate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa pun maine o poza. Cureaua o am in masina! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata cureaua dupa 200 km parcursi! 

curea1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Freaca undeva ,pe partea stanga ,se vede clar in imagine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee ce ar putea sa frece? Mecanicul a verificat din nou toate rolele si toate sunt ok! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo nu se cunoste capacul de la distributie frecat? Sau este cureaua de la accesorii care poate freca de vreun furtun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua de accesorii nu are probleme, este noua, iar uzura din imagine este pe cureaua de distributie. Ideea este ca sunetul se aude si cu capacul de la distributie scos. La o ascultare mai atenta cu capacul scos sunetul este unul ciclic si pare ca provine de undeva din zona pompei de inalte sau a pompei de apa. Pana sa inlocuiesc distributia nu se auzea acest zgomot deci cred ca este sigur ceva legat de distributie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca si cureaua de pe masina arata asa insemna ca ceva e montat gresit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista posibilitatea sa nu fie eroare de montaj ci vreo piesa(rola) cu probleme? Cred ca o sa merg vreo 2-3 luni cu ea asa sa vad cum evolueaza si in ce stare va fi cureaua la momentul respectiv si daca nu am incotro o sa schimb kitul de distributie din nou! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat tu kit-ul? Daca l-ai schimbat la service cred ca ai o garantie daca ti-a dat si poti sa te duci la ei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi l-a montat un prieten f bun in care am incredere totala, de aceea dau mai degraba vina pe piese decat pe el. Nu e prima masina la care imi schimba distributia si de fiecare data am fost f multumit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate rolele se rasucesc? Sunt puse drept? Poate a fost o gresela si a fost pus intinzator ceva putin inclinat parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau vreun prezon infiletat stramb ? Si eu am un mic zornait la mea....dar nu stiu exact daca facea si inainte de inlocuirea distributiei... Oricum am garantie 2 ani si la piese si la montaj/manopera, plus ca e un service recomandat de un prieten. O sa ma duc si eu sa vad ce ar putea fi la mine.

Bafta si sa ne tii la curent daca afli ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate apare zgomotul si uzura de la pompa de apa? Sunetul pare ca vine de undeva din fata,unde nu este decat pompa de inalte si pompa de apa.Pana la schimbarea distributiei nu facea,deci exclud Cp3.Am pus pompa Hepu si am citit undeva la inceputul acestui topic ca a mai avut cineva o problema asemanatoare datorata de pompa de apa Hepu!

 

L.E. 

O sa merg zilele astea sa imi monteze piesele vechi in speranta ca va reusi sa identifice piesa cu probleme!Sper sa ii dau de cap pana la urma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Despre SKF ce parere aveti ?

As vrea sa ii schimb tot kit-ul.

Am de gand sa fac comanda de pe e-piesa. 

Ce parere aveti? Cunoasteti un alt site mai bun ?

Modificat de Manuel N.
Nu facem reclama aici.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A*******. ..Au preturi mai bune...Eu tot de la ei am cumpărat. Peste 300 ron e gratis transport.. A nu se considere reclama.

Modificat de Manuel N.
Reclama! Data viitoare se sanctioneaza.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am achizitionat de curand un passat din 2010,motor CBDC, 2.0 tdi 110cp cu 90.000 de km garantati100% cu revizii si istoric de reprezentanta si condusa si de mine in tot acest timp fiind masina patronului. Cand ar trebui sa fac distributia si ce chit sa aleg?(este cea originala din fabrica) Conteaza si anii sau numai km?Ar fi de preferat sa umblu integral la distribuție (curea +role+ pompa de apa).

Imi cer scuze daca ma repet cu aceasta intrebare dar din ce am citit pe forum informatiile difera foarte mult in functie de motoare si inca nu sunt sigur de ce trebuie sa fac.

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am gasit si cartea service. Aici vad ca ma regasesc la 210.000 mii. Asa sa fie?

20180302_142813.jpg

Modificat de durandorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza si anii de cand e facuta ultima distributie, se recomanda sa se schimbe dupa 4 ani sau 100.000-120.000 km pentru a evita orice eventualitate de rupere. Parerea mea este ca ce e scump e si bun. Daca te decizi sa o faci schimba toate componentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manualul de intretinere nu apare nimic specificat de ani si am inteles ca in compozitia curelelor se gaseste ceramica care previne imbatranirea ceea ce elimina durata in ani. Deci sa inteleg ca nu conteaza km in cazul meu?ca legat de ani deja am depasit.in reprezentanta cum de nu s.a recomandat schimbarea pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat, cureaua e facuta si din cauciuc. Daca tu faci 10.000km/an o sa schimbi distributia in 21 de ani. Cum crezi ca arata un cauciuc dupa 21 de ani?

 

Ia spre exemplu anvelopele ca sunt oarecum similare cu cureaua de distributie, cum arata niste anvelope dupa 5-6 ani de rulaj? cauciucul e imbatranit, plastifiat, uneori prezinta si microcrapaturi la suprafata.

Distributia se schimba din motive de siguranta si liniste la un numar de km, sau la o perioada de timp. Eu n-as schimba chiar la 4 ani, dar la 5-6 ani sigur da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate compara o anvelope cu o curea de distributie. Curelele moderne nu mai au cauciuc natural in compozitie, plus ca anvelopele sunt expuse la radiatiile UV ale Soarelui. O curea moderna poate fi folosita 7 ani lejer. VW calculează o utilizare de  30.000 km pe an pentru o masina diesel. 7X3=21

Toothed belts are made of a flexible polymer over a fabric reinforcement. Originally this was rubber over a natural textile, but developments in material science have had a substantial effect in increasing the lifetime of these belts. This included changes from natural to synthetic rubber and polyurethaneand also the adoption of nylon, Kevlar, or other aramid fibres and carbon fibres in their reinforcement.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai des am intalnit problemele cauzate de rolele mici ,nu de curea.

Cel mai des am intalnit problemele cauzate de rolele mici ,nu de curea.

Role mici = rulmenti mici si nr de rotatii mult mai mare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!