Jump to content

Sigurante Audi A6 C6


Megatron
 Share

Postare recomandată

Azi am schimbat toate becurile de la luminile interioare cu LED-uri la AUDI A6 4F. Cand am ajuns la ultima schimbare, becul din portbagaj, am atins din greseala cele doua contacte si a facut scurt. Acum cel din portbagaj nu mai merge.

Cum aflu care este siguranta arsa ca totul este scris in germana? Unde este siguranta aceasta?

In plus de asta am sigurante in porbagaj pe dreapta si in bord pe dreapta si pe stanga. De cati Amperi trebuie sa fie siguranta?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe panoul de sigurante nu ai si "poze" ? daca nu te uiti cu lumina in capatul sigurantei ca se vede daca e arsa, scrie pe ea de cati amperi e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Sigurantele se pot verifica cu un creion de tensiune auto,valoarea lor scrie pe fiecare siguranta in parte...

:) Si daca totusi vrei iti poti traduce acele informatii in limba materna!

Modificat de alex_87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dk timpul iti permite..... le poti verifica pe rand si vezi care este arsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe panoul de sigurante nu ai si "poze" ? daca nu te uiti cu lumina in capatul sigurantei ca se vede daca e arsa, scrie pe ea de cati amperi e.

Nu are poze ca la VW, la passat aveam si eu poze, aici doar scrie care ce este. Bineinteles ca odata ce imi dau seama care este arsa vad si ce scrie pe ea...

:lol: Sigurantele se pot verifica cu un creion de tensiune auto,valoarea lor scrie pe fiecare siguranta in parte...

:) Si daca totusi vrei iti poti traduce acele informatii in limba materna!

Le-am verificat pe toate cu testerul si nu este nici una arsa. Bineinteles ca odata ce imi dau seama care este arsa vad si ce scrie pe ea...

Nu stiu daca ai incercat sa traduci vreodata ceva din germana in romaneste, dar eu stiu ca sunt cuvinte care nu se pot traduce nici cu Google nici cu Reverso, deoarece nemtii leaga unele cuvinte ca sa fie cat mai coplicat... de :)) exemplu la nemti medode de plata se scrie metodedeplata. Si traducatoarele de pe net nu le pot traduce.

Vezi aici.

Multumesc.

Le-am verificat pe toate si nici una nu este arsa. Becul din portbagaj tot nu functioneaza si nici nu vine curentpe fire. Daca are cineva o idee ce ar putea fi... Astept idei si ajutor. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scria pe forumul celalalt de la care ti-am transmis link-ul ca unuia nu i-au mers deloc leduri-le in masina,orice a incercat,dar daca spui ca nu iti vine curent in mufa,vezi sa nu ai ceva probleme in switch-ul de la portbagaj,sau sa nu faca contact bine pe undeva,cica trebuie curatate bine lamelele lampilor cu smirghel

succes

Modificat de cristi_eftimie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit problema asta la un Opel ce-i drept dar tot de generatie noua. In portbagaj cerea led can-bus. Pana nui-am pus la fel nu a mers.Apoi la plafoniera fataa facut baiatu un scurt cu o lamela si nu s-a ars siguranta dar a intart in safe, ceva de genu si pana nu a pus/luat contact nu i-a mai adus curent in plafoniera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie, la mine functioneaza toate ledurile puse in habitaclu. Multumesc mult pentru ajutor. :icon_thumleft:

Mihai.Nechifor, exact asa este si la Audi A6 4F restilat, ii trebuie neaparat Canbus in portbagaj. Am pus becul normal si merge fara probleme dar... nu instantaneu. Explic cu am facut eu. Am scos becul normal si am pus becul cu LED dar nu a mers, l-am intors (sa respect sensul) si tot nu a mers. Bun, daca nu vrea sa mearga am zis ca-l pun pe ala care l-a pus fabrica, dar nici macar nu mai venea curent pe fire. Am verificat toate sigurantele si toate erau bune. Apoi am deschis topicul... Intre timp eu am umblat fara bec in potbagaj, la propriu, becul imi era tot in buzunarul din usa. Sambata, vrand sa mai incerc sa-mi repar greseala, am pus becul la locul lui si tot nu a mers. Ciudos si fara chef de lucru am zis ca o sa incerc sa demontez ceva dar nu acum... si am inchis porbagajul, am scos cheia din contact si am blocat masina. Dar cum am uitat ceva in spate, am deschis portbagajul si si surpriza... becul era aprins. Am incercat din nou LEd-ul si se aprinde timp de o secunda dupa care se stinge, ca nu mai vine curent. Asa ca am comandat LED W5W Canbus si pana atunci merge becul normal.

Multumesc la toti de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi fost vreo siguranta arsa, nu venea curent nici macar pentru o secunda deoarece circuitul este intrerupt. Asa am patit si eu la pozitii cand am vrut sa pun Led simplu, se aprindea pentru o clipa si apoi se stingea. S-ar putea sa mearga bine dupa ce pui un Led cu Canbus. Sa postezi daca ai rezolvat-o. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este cum zici, daca era vreo siguranta arsa, nu venea curent nici macar pentru o secunda deoarece circuitul era intrerupt. Numai ca nu era arsa nici una si curentul tot nu venea...

Trebuia neaparat sa urmez pasii din postul #9. Dar cand deschideam eu portbagajul linistit nu apucam sa vad ca ledul s-a aprins si s-a stins timp de o secunda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca s-a rezolvat. Naspa totusi faza asta cu detectarea consumului si in portbagaj. Nu de alta dar trebuie dati mai multi bani pe niste leduri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am pus led canbus, merge fara probleme si lumineaza superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa nu am mai intalnit decat la un E classe, in rest normal (vw, bmw, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Sigurante Audi A6 C6

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!