Jump to content

Audi A3 8P 2004


paul_e88

Postare recomandată

Salut,

Incep destul de tarziu prezentarea masinii pe care o am de 4 ani si cateva luni.

Imi pare rau ca nu am facut lucrul asta de la inceput, sa ii tin un jurnal, avand in vedere ca a trecut prin multe, de la kilometri si pana la modificari suferite de-a lungul timpului. Sincer nici eu nu mai tin minte cum era la inceput, doar cele cateva poze de dupa cumparare mai amintesc de ea. :D

Modelul este un 1.9 TDI, Attraction, adica o dotare destul de baza, plus optionale:

  • Tempomat
  • Computer de bord
  • Scaune fata incalzite cu reglaj electric lombar
  • Audi Concert cu 10 difuzoare
  • Navigatie BNS 4.0 (navigatia mica)
  • Pregatire pentru telefon
  • Xenon si spalatoare de faruri
  • Parktronic

Ca planuri de viitor, nu exista prea multe, masina a avut parte cam de tot ce am avut in gand.

Printre modificarile suferite se numara, in ordine aproximativ cronologica:

  • Jante 17" si cauciucuri Michelin Primacy HP 225/45/R17
  • Headunit Concert III, pentru mp3 si Cd-changer integrat (cu trecerea de la 1 din la 2 din)
  • Intrare auxiliara 3.5mm in torpedou
  • Volan sport in 3 spite, frana de mana S3 de piele, schimbator S-line in piele perforata
  • Ornamente de aluminiu in jurul schimbatorului si pe usi
  • Plafoniera fata cu lumini de citire si lumini ambientale, plafoniera spate cu lumini de citire
  • Lumini la picioare fata si spate
  • Bluetooth OEM
  • Suspensie sport OEM
  • Scaune sport TT mk2, cu reglaj electric lombar si incalzite

In curs de realizare se afla:

  • Oglinda automata anti-orbire, cu senzor de lumina si de ploaie, cu activarea automata a farurilor
  • Lumini in usi, de avertizare si iluminare la iesire
  • Short shifter de TT mk2

Sper ca aici sa ma opresc, nu ar mai fi multe de facut, dar cred ca investitiile au fost suficiente. :icon_bounce:

Am atasat pozele initiale, din 2008, pe care le am acum la indemana in calculator, si o sa revin cu poze mai recente maine.

Pozele cu interiorul sunt de pe o masina identica, mai putin faptul ca cea din poza nu are cruise control.

post-25382-0-42839400-1349045850_thumb.j

post-25382-0-60437400-1349045861_thumb.j

post-25382-0-68042300-1349045869_thumb.j

post-25382-0-58846100-1349048427_thumb.j

post-25382-0-65964200-1349048438_thumb.j

Modificat de paul_e88
Link către comentariu

S-o folosesti sanatos in continuare. Arata bine masinuta...

Banuiesc ca astea sunt pozele de cand ai cumparat-o, pune niste poze mai recente.

Link către comentariu

Un motor extrem de fiabil si deloc puturos si niste modificari cu gust! Bravo. Sa o stapanesti sanatos inca multi ani.

Link către comentariu

Multumesc pentru aprecieri.

Pozele erau de cand am luat-o, din fericire. :icon_cheesygrin:

Motorul este intr-adevar fiabil si nu chiar puturos, a avut parte de soft de la TCM, stage 1 imediat cum am luat-o, au trecut 70k km si in afara de ambreiaj/volant care au trebuit schimbate, nu a intampinat nici o problema, doar consumabile.

Poze mai recente:

dsc04511j.jpg

dsc04520xl.jpg

dsc04512bw.jpg

dsc04515ss.jpg

dsc04518ir.jpg

dsc04522f.jpg

dsc04532o.jpg

dsc04535gp.jpg

dsc04570a.jpg

dsc04572n.jpg

dsc04574e.jpg

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Update:

Au fost instalate luminile in usi si short shifterul. Short-shifterul oem nu prea se simte la cursa schimbatorului, cat la faptul ca sare in viteza "altfel", e nevoie de mai mult efort initial, dar intra in viteza imediat dupa.

Si dupa doua lucruri bune, urmeaza si unul rau. Un hit&run in parcare la Plaza, evident, cu autor necunoscut. :)

image248w.jpg

image251e.jpg

Link către comentariu

aiurea ce ti s-a intamplat! daca tot a plecat,macar iti putea lasa un nr de telefon in geam

app...vezi ca parcarea de la Plaza Romania e toata supravegheata video,incearca sa vorbesti cu cei de la paza de acolo,BGS,poate te ajuta cu inregistrarea

Link către comentariu

E supravegheata, de la paza am fost chemat..tot ce au putut sa spuna a fost ca era un tip intr-un opel astra, care mergea in zig-zag, a lovit masina mea si inca una, a sarit cateva borduri, era sa se rastoarne la iesire si a fugit.

Pe camere nu au putut vedea numarul de inmatriculare, iar cei de la politie s-au scarpinat in cap si cam atat.

Legat de trimuri, doar cele de pe usi sunt colantate. Cel de la schimbator era de aluminiu si am zis sa le potrivesc si pe restul.

Link către comentariu

De ce este o distanta asa mare intre capota si grila? :(

Difera mult bara si grila de facelift?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Colantarea am facut-o eu cu folie 3M, dar din pacate nu am gasit in tara, ci doar pe ebay.

Distanta dintre capota si grila a fost oarecum amplificata de accident, arata mult mai rau acum. Si inainte era spatiu, pentru ca nu a fost reglata si nici eu nu am mai stat sa ma plimb prin service-uri sa o reglez, dar acum e sarita cu totul de pe pozitie. Tot farul este mutat, are cel putin o ureche rupta, probabil suportul barii este spart, carenajul iesit din locas si bara indoita.

Bara si grila de facelift necesitau doar schimbarea capotei, in rest au aceleasi prinderi. Tragerul este identic..deci spatiul de dinainte era din cauza reglajului defectuos din service..

Link către comentariu
  • 3 months later...

Masina a primit revizia si distributia zilele astea, sper sa fie printre ultimele cheltuieli de intretinere..

 

Mai ramane de reparat lovitura din iarna, care a trecut pe planul doi, avand in vedere vremea de afara si nevoia de masina.

Sa vina vara si sper sa o rezolv.

Pana atunci, o poza de acum o luna, cu rotile de iarna, adica fostele jante de vara cu care am luat-o. :D

post-25382-0-92463900-1361215869_thumb.j

Link către comentariu

Da, buna treaba, arata minunat.

Paul, au necesitat modificari (mufe, senzori, etc,)?

Daca nu cer prea mult cat a costat distractia? Intreb pentru ca gasisem pereche fata de S5 si imi suradea ideea...

Link către comentariu

Pai scaunele s-au potrivit direct, fiind de TT mk2, care are aceiasi platforma. Cele de S5 nu stiu cat de bine se potrivesc la prinderi, dar parca vazusem si ceva de genul.

Au trebuit adaptate mufele scaunelor- airbag, incalzire si reglaj lombar, cele care veneau cu scaunele de TT erau mai mici. Am luat doar mufele de pe scaunele vechi si le-am montat la noile scaune, in locul celor mici de TT. (mai bine zis Florin si Al Bundy, de aici de pe forum, au facut asta)

Despre pret, iti trimit pm.

 

La proiectoare ma gandisem acum ceva timp in urma, dar tocmai am montat senzorul de lumina si noul switch de lumini cu pozitia AUTO, pe care l-am cumparat uitand de proiectoare..nu mai cumpar alt switch acum, o las asa, cand o fi ceata merg mai incet. :D

 

O sa revin mai tarziu si cu poze cu trimurile colantate..

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!