Jump to content

Passat B7 vs Phaeton


Plictisitul
 Share

Postare recomandată

Doua masini:

Passat B7 2.0 tdi highline dsg probabil si 4motion NOU

Phaeton 3.0 tdi EU5 cu maxim 60 000 km. (optionalele nu prea are rost sa le scriu ca e lista lunga..dar probabil toate vin full)

As vrea sa stiu care e diferenta de confort dintre cele doua.

As vrea sa stiu daca pot sa ma duc cu incredere intr-un service VW cu un Phaeton si sa nu ma intrebe aia ce model de vw e ca nu au mai vazut asa ceva... (mai rar nu e intotdeauna mai bun, experienta celor din service fiind mai mica, iar cand se duce un senzor de umiditate sau mai stiu eu ce, unul din cei 100 de senzori de la clima, sa nu stie ce sa-i faca...)

Adica de ce mi-as lua Phaeton SH cand as putea sa-mi iau Passat nou

SAU

De ce mi-as lua un Passat cand pot sa-mi iau un Phaeton cu maxim 60 000 km si garantie (probabil ca de fabrica si nu de dealer)

Masina va fi achizitionata din Germania.

Modificat de Plictisitul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw phaeton clar , parerea mea , nu exista nici un dubiu. phaeton 3.0tdi vine cu 4motion , confortul este clar de partea lui phaeton si cam totul , mai putin impozitul si consumul . din ce an sa fie phaeton-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"phaeton clar " :)) ce-i asa clar !? adu argumente ca de asta a postat omul.

ontopic: ar trebui sa fi atent ca ph e mare, depinde unde mergi cu ea si trebuie sa te gandesti daca ai intr-adevar nevoie de tot spariul ala pe caer il carei dupa tine tot timpul. Dupa aia ar mai fi problema cu locurile de parcare si cu iesitul in evidenta pe strada.

Din puntul meu de vedere. passat nou si daca mai raman ceva bani un concediu prin america. Iar daca il vrei confortabil trebuie sa fie DSG neaparat si dupa aia vezi restrictiile la 4m.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine isi ia Phaeton nu sta la bloc, sau nu ar trebui ... iar in privinta locurilor de parcare, si Passat-ul e mare ... pt bucuresti doar SMART-ul isi face treaba cu brio.

Pt confort, as alege Phaeton fara dar si poate.

Pt consum, as alege Passat clar.

Pt interior, as alege Phaeton, mult mai luxos decat Passat.

E greu sa spui de ce una si nu alta, avanad in vedere ca nu-s doua masini din aceeasi clasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt masini total diferite cu target ul total diferit.

Numai tu cunosti acest aspect.

Prin simplul fapt ca ai in trebat, cred ca ti trebuie un Passat.

Stiu, pretul este mai mare. Dar este masina noua si are garantie... si nu este Phaeeton.

Cand cumperi Phaeton nu ti pui problema unde faci service.

PS. Stai linistit, stie lumea ce fel de masina este Phaeton ul, nu este chiar un avion.

Succes si ochii mari.

Repet, sunt masini total diferite, cu un target sigur, sau poate nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot esti orientat spre 4motion, ai putea lua in considerare si noul passat alltrack. mi se pare o alegere buna, iar cu motorul 2.0tdi 170cp si dsg cred ca este o placere la condus si isi face treaba destul de bine. Acum depinde ce buget ai disponibil pentru aceasta achizitie, si din ce an vrei sa fie phaeton-ul. In orice caz, multa bafta la alegerea masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri...

Phaeton-ul va fi EU 5 si dupa cum stiu eu EU5 se face de pe la sfarsitul lui 2008.

Eu il vreau din 2009 si de la welt auto Germania (din cate am inteles welt auto este vw pentru masini uzate) si avand in vedere ca il iau de la reprezentanta o sa am si ceva garantie.

Nu imi fac probleme pentru locul de parcare, si nu am prea des drumuri prin centrul orasului unde sa fiu deranjat de marimea masinii.

Ideea e ca pt un highline platesti undeva la 30 000, iar un Phaeton cu 45 000 km full il iei pe la 26k -28k euro.

Cat poate sa fie de mare diferenta de confort dintre un highline si un Phaeton?

Cat ar fi intretinerea la Phaeton in comparatie cu Passatul?

Cat de rezistenta e suspensia la Phaeton? (perne de aer +gropi RO=...?)

Ideea este ca la Passat mai stiu una alta, la Phaeton sunt cam in ceata cu intretinerea...

P.S. Nu tin neaparat sa fie 4 motion (probabil Passat-ul nu va fi) dar la Phaeton nu am de ales...

P.S. 2 ' Cand cumperi Phaeton nu ti pui problema unde faci service.' --- Cu cat este mai rara o masina cu atat este mai necunoscuta celor din service, iar cat de brezi isunt mecanicii din reprezentante se stie deja, Eu tin la masina mea, oricare ar fi ea, si ma astept ca ea sa primeasca tot ce e mai bun cand merg la un service.

Passat-ul il stie toata lumea....cu Phaeton-ul mi-e frica.

Dar eu totusi cred ca tu te refereai la latura financiara, eu nu mi-am pus problema in felul acesta.

Modificat de Plictisitul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti din Timisoara si iti iei Phaeton si ai probleme tehnice cu el, cred ca nu e greu sa dai o fuga in Austria sau De sa ii dea aia de cap...

Acum daca te gandesti la bani... cumpara un Superb si zici ca ai limuzina :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti merge linistit in Ungaria, e aproape si mecanicii sunt peste Romania..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"phaeton clar " :)) ce-i asa clar !? adu argumente ca de asta a postat omul.

ontopic: ar trebui sa fi atent ca ph e mare, depinde unde mergi cu ea si trebuie sa te gandesti daca ai intr-adevar nevoie de tot spariul ala pe caer il carei dupa tine tot timpul. Dupa aia ar mai fi problema cu locurile de parcare si cu iesitul in evidenta pe strada.

Din puntul meu de vedere. passat nou si daca mai raman ceva bani un concediu prin america. Iar daca il vrei confortabil trebuie sa fie DSG neaparat si dupa aia vezi restrictiile la 4m.

Si tu ai adus argumente importante , gen ca phaeton este 'mare' pai da ai dreptate ca poate atinge cu vagonul celalalte masini parcate nu :))))))?? hai frate parca si-ar lua omu tir

Daca vrei phaeton iti iei phaeton , plus ca pe strada esti altcineva , passat vezi toata ziua , phaeton mai rar .

Si de obicei un phaeton se tine in garaj , la bloc nu prea .... phaeton este masina de gentleman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca se incadreaza:

Ce ziceti de: Passat 2.0 tdi comfortline 2007sau 2008 vs Phaeton 3.0 tdi 2006 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme in privinta service-ului pt ca motorul acesta se gaseste pe multe masini din grupul WAG A4, A6, A8, Q7, Touareg.. Si nu cred ca suporta termen de comparatie Phaeton cu Passat. Eu intotdeauna am fost impotriva achizitiei unei masini noi preferand una sh la 50-60.000 km care la acesti km are practic o uzura neglijabila. Eu clar as alege o masina care costa noua 70.000 euro si are si putini km decat un passat nou cared dupa 2 ani va valora 12.000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e simpla ambele costa, e masina si o sa manance bani oricum ar fi, noua sau sh, deci daca consideri ca iti permiti sa intretii paheton ce mai astepti? toti zic ca e mare si scump dar daca ar fi bani si l.ar cumpara in locul passatuli :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A zis cineva bine, daca intrebi Passat sau Phaeton inseamna ca defapt nu ai ce cauta pe Phaeton, si nu ma refer aici la pret de achizitie. Iti dau un exemplu, cumnatu meu a avut intotdeauna masina de la A4 in sus, momentan cu A6 isi face treaba si un X5 pe care il scoate din an in paste la plimbare ca ii consuma prea mult in minteaa lui (defapt X5-ul il ia rar si atunci il omoara cat poate iar cu A6 n-o sa crostezi benzi la ora 9 dimineata). Cand eu i-am spus ca vreau sa imi iau passat m-a batut la cap 2 sapt sa nu-mi iau asa coaja de masina :) si ca sa merg macar pe A4 ca n-o sa-mi para rau. Cand i-am zis bine mah Audi are suspensia aia multi brat si la mine pe strada drumul e rupt, CASCO e minim 1000E pe an iar oglinzile de Audi inca se fura comparativ cu Passatul, impozitul la motor de peste 2000 si multe altele, el mi-a raspuns nu stiu frate: eu daca am problema cu masina i-o dau unui angajat sa o duca la service. L-am intrebat cat a fost revizia la X5 si tot asa nu a stiut ca i-a dat cuiva sa se ocupe. Pentru Phaeton se cer oameni cu venituri de la nivelul asta in sus, oameni care nu si-ar lua Passat din principiu, doar pentru ca au condus "avioane" inainte si mai greu sa te intorci. Cand ai pus problema Passat adica masina pentru clasa medie in Romania versus Phaeton, masina pentru bogatii Germaniei, iti dai seama ca ceva nu se pupa.

Modificat de filterVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles punctul de de vedere doar ca al meu difera putin. Eu ma intreb daca aceasta masina, Phaeton, pe care eu nu o cunosc prea bine, merita acea diferenta de bani.

Noul Passat imi place, mai ales in versiunea de top cu interior pe maro arata f bine, numai ca toti lauda acest Phaeton si vroiam sa stiu daca merita sa-l iau sau nu in calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat ..este o masina modesta in comparatie cu Phaeton , daca vrei a doua..trebuie sa stii in ce te bagi..adica..sa stii cu ce se mananca..si iti zic eu..sunt mecanici buni in tara..dar nu stau la service-uri de cartier..:) Passatul il vei intretine mai usor..fiind noua..dar daca e sa o iei pe calitate si aparente..Phaeton..oricum alegerea mea..ar fi Phaeton..e tancc! mai ales ala 3.0 TDI-CR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre ele e ca diferenta dintre un C-Klasse si un S-Klasse, sau un Seria 3 si un Seria 7.

Dar intrebarea e... chiar ai nevoie de masina aia? E o masina foarte mare, foarte grea, anevoios de miscat prin oras si care consuma destul si in afara lui.

Lasand la o parte consumul, intretinerea lui costa mai mult. Nu vorbim de discuri de 15", ca exemplu, si nici de cauciucuri de 16".

Daca mai adaugi si faptul ca s-ar putea strica ceva la el, vorbim de lucruri care nu se gasesc pe toate drumurile, nu iese deloc bine. Intreaba un posesor de Allroad sau Touareg cat costa o perna daca se strica, sau un compresor si altele. Si adauga aici si ca nu o sa gasesti piese pentru el peste tot. O sa trebuiasca sa te bazezi pe reprezentante pentru reparatii ceea ce e foarte scump.

Si totusi, sa zicem ca iti permiti costurile de intretinere, dar chiar ai nevoie de o masina atat de mare? Totusi vorbim de o masina care e folosita mai mult de soferi... care nu prea e condusa de proprietari...

Ea ca masina e buna si comparatia cu Passat-ul e stupida... nu au nicio legatura pe lumea masinile astea. Poate doar firma...

Eu dintre cele doua as lua Passat pentru ca nu am ce face cu Phaeton-ul... Este o masina mai mare, este o masina mai buna, dar nu pentru mine. In acelasi timp am un prieten care se plimba cu un A8, asa ca inteleg appeal-ul acestor masini. Poate tu esti ca el, caz in care sigur, ia Phaeton. Dar daca asteapta-te sa te coste ceva atat intretinerea ei cat, mai ales, reparatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu mod de a afla ce-ti place: condu un passat si apoi urca-te la volanul unui Phaeton iti garantez ca nu vei cobori prea repede din el. Doar atunci iti vei da seama ca intrebarea ta nu trebuia pusa (fara suparare).Poti de asemenea sa te informezi mai bine despre masina pe doua forumuri straine ,unul nemtesc si celalalt cred ca de peste ocean.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand Passat B7 2.0 tdi highline dsg probabil si 4motion NOU.la 3.0 tdi platesti anual in jur de 2000 ron impozit. Rca destul de mare asta in caz ca nu esti in categoria de 50% discount. Casco ar fi mai ieftin la barca pt ca pretul este mai mic ca cel al pasatului. Insa service mai costisitor, piese daca iti pica mai scumpe si mai rare. Cosum dublu cred in oras. Si toate astea pt ce? spatiu mai mare si mai multe jucarii care deja avand ani in spate se mai pot strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va spun din experienta , deoarece detin amandoua modele ,passat-ul este o masina buna ...., DAR IN COMPARATIE cu Phaeton, se simte ca o dacie 1310. 

post-134562-0-52889700-1403564358_thumb.

post-134562-0-39079800-1403564732_thumb.

post-134562-0-28847000-1403565005_thumb.

Modificat de thegeneral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu au nicio legatura..... diferenta de la cer la pamant .... alti bani, alta distractie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!