Jump to content

inlocuire motor benzina cu diesel


george gga
 Share

Postare recomandată

Unui prieten de al meu i s-a rupt cureaua de distributie in mers. Asta s-a intamplat acum 2 zile, nu a desfacut inca motorul dar in proportie mare e facut praf motorul. In acest caz ca tot o sa trebuiasca sa i-a alt motor, poate sa inlocuiasaca motorul cu unul diesel?. Masina este un Seat Ibiza 1.4 16 valve benzina, cutie hidramata. Ce alte modificari implica si daca este mai avantajos dieselul ? Multumesc si astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu se potriveste cutia de viteze ! Daca vrea sa faca schimbul, trebuie schimbata si cutia ! Ar mai fi si calculatorul masinii care de asemenea trebuie schimbat ! Cam mare deranjul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca renteaza schimbarea tipului de motor. Se schimba ECU, cablaje , senzori, etc.

Daca motorul e praf sa caute altul la dezmembrari.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se faceau astfel de schimbari la masini de generatie mai veche din anii 90.La masinile dupa 97(vag)este destul de dificil si implica multe schimbari si este destul de deranjant si la bani si ca munca.Sa rupt cureaua,se schimba cateva supape,se duce chiulasa la planat,se verifica culbutorii(compensatorii)sa nu fie strambi si nu este un capat de tara sa se faca o astfel de reparatie.Sa desfaca motorul si sa vada care sunt problemele.E simplu,desfaci doar capacul de tacheti pt ca daca cureaua e rupta(cureaua mare banuiesc),se desface destul de usor.Scoti culbutorii si vezi cate supape sunt perpelite.Trebuie putina atentie la ghidurile de supapa pe care le vezi bine doar daca scoti semeringurile de supapa pe care oricum le schimbi daca faci operatia in cauza.E chestie de 10 minute maxim sa vezi ce daune sunt la motor.Apoi in functie de defectele gasite,desfaci chiulasa,si vezi mai detaliat cate supape sunt belite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mesterul la care am lucrat eu mobila are un 1.4 pe un golf 4 variant. La fel i s-a rupt cureaua in mers si l-a costat reparatia vreo 17 milioane parca. Ce-i drept nu a pus numai piese de "firma" dar masina merge f bine. A schimbat ceva supape, ghidaje, distrubutia si inca ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

380 euro cu piese ''de firma''.Pai un motor bunicel ds este sh minim 500 euro. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa-l repare ca nu are nimic, sa-i puna un motor diesel nu e imposibil, dar e pierdere si risipa de bani. Ii consuma mult 1.4 stim, dar asta e. Spune-i sa cauta un service de provincie, pe la rude pe la prieteni si sa si faca motorul actual linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca renteaza schimbarea tipului de motor. Se schimba ECU, cablaje , senzori, etc.

..bord (turometru e diferit), eventual si suspenie (dieselul e mult mai greu), izolatie fonica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine sa repare motorul,sa pune diesel in loc de benzinar nu se baga nimeni ca nu are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru parerile exprimate. Dupa ce o sa desfaca motorul, sa vedem ce s-a distrus, revin cu informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A desfacut motorul si problema a fost de la o rola. Am ramas foarte surprins neplacut sa constat ca surubul de fixare a rolei s-a retezat de la suprafata. Rola sa desprins de la locul ei si ce a urmat va inchipuiti. La prima vedere toate supapele s-au strambat, a lasat santuri in capul pistoanelor unde a lovit si cam atat. E posibil ca santurile respectice care unele sunt si pe marginea pistoanelor sa afecteze camasile pistoanelor ? Surubul respectiv s-a retezat dupa numai aprox 40.000k, a fost strans prea tare sau prea slab? Ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!